آخرین خبرها

آرزوهای پسربچه ای که با پای برهنه قهرمان شد /آسمانی ترین بچه زمین

سایت بدون –  بچه‌های آسمان. این نام فیلمی بود كه سال‌ها قبل ساخته و اكران شد. موضوع فیلم قصه پسری است كه كفش‌های خواهرش را گم می‌كند و چون خانواده او توانایی مالی برای خرید كفش جدید ندارد تصمیم می‌گیرد تا كتانی‌هایش را با خواهرش مشترك بپوشند. این كار چند روز تكرار می‌شود تا این‌كه یك روز خواهرش دیرتر به منزل می‌رسد و علی كه كفش نداشته، دیر به مدرسه می‌رود.  قصه این نبود! او برای تصاحب یک کفش ورزشی، با کتانی پاره در مسابقات دوومیدانی شرکت می‌کند. قصه‌ای كه شاید باورش برای خیلی‌ها سخت بود. بچه‌های آسمان سال 75 ساخته شد اما پس از 22 سال هنوز هم هستند بچه‌هایی كه این نقش را در زندگی، به صورت واقعی بازی می‌كنند. شاید راه برای خیلی‌ها دور باشد اما چشم‌ها را كه ببندی می‌بینی همین نزدیكی‌هاست. جایی به نام «جالق» در نزدیكی مرز ایران و پاكستان. جایی كه این بار احسان نقش علی را بازی می‌كند. فیلم احسان هم از طریق شبكه‌های مجازی دست به دست شد. ابتدا همه چیز ساده به نظر می‌رسید. گمان خیلی‌ها این بود كه یك مسابقه ساده دوومیدانی در حال برگزاری است اما وقتی احسان همه 69 نفر را پشت سر گذاشت و به خط پایان رسید خیلی‌ها اشك ریختند. طول مسیر 7 كیلومتر بود و وقتی این نوجوان از خط پایان عبور كرد تازه همه متوجه شدند كه او با پای برهنه دویده است. جایزه نقدی یك‌میلیون تومان بود كه شاید برای احسان بیش از اینها ارزش داشته باشد. برای او كه آرزوهای زیادی در سر دارد. برای او كه پدرش نابینا است و خانواده‌اش تحت پوشش كمیته امداد هستند.
پیدا كردن احسان كار سختی بود. باید با منطقه‌ای كه او آنجا زندگی می‌كرد تماس می‌گرفتیم اما او تلفن یا موبایل نداشت. به همین دلیل از طریق واسطه‌ای موفق شدیم چند نقل قول از احسان رئیسی به دست بیاوریم كه در ادامه می‌خوانید. «من عشقم و همه چیزم دوومیدانی است. هر روز از خانه به سمت مدرسه می‌دوم. یك روز آمدند و گفتند كه می‌خواهند به مناسبت دهه فجر مسابقات دوومیدانی برگزار كنند. یك میلیون تومان هم جایزه می‌دادند. گفتم شركت می‌كنم و قهرمان می‌شوم. جایزه‌اش انگیزه‌ام را زیاد كرد.»
از او سوال كردیم كه چرا با پای برهنه دوید كه احسان گفت: «دمپایی داشتم اما خب نمی‌شد با دمپایی دوید. وسط مسابقه دمپایی را زیر بغلم زدم و دویدم. زمین خیلی داغ بود و پاهایم می‌سوخت اما من فقط به جایزه فكر می‌كردم. هفت كیلومتر بود و خیلی‌ها همان یك كیلومتر اول كم‌آوردند اما من دویدم.»
به او گفتیم كه فیلم بچه‌های آسمان را دیده‌ای یا نه و این‌كه می‌خواهی با این پول چه كار كنی كه رئیسی گفت: «فیلم را ندیده‌ام. من یك هدف داشتم. رسیدن به خط پایان و دریافت جایزه یك میلیون تومانی. من عشق موتورسواری هم هستم و می‌خواستم برای خودم موتور بخرم. جالب است كه یك نفر جلوتر از من می‌دوید. آخرهای مسابقه بود. من بعد از این‌كه از او سبقت گرفتم و قهرمان شدم فهمیدم قهرمان استان است. آن‌قدر در خودم غرق بودم كه فقط می‌دویدم. نفهمیده بودم كه خط پایان را رد كرده‌ام. بعد از چند دقیقه كه چند موتورسوار دنبالم آمدند فهمیدم خط پایان را رد كرده‌ام.»
احسان رئیسی در پایان گفت: «چند روز بعد از مسابقه یك مراسم گرفتند و در این مراسم هم به من یك دوچرخه دادند، هم یك كفش ورزشی و هم یك میلیون تومان پول. من آرزوهای زیادی دارم. بخشی از پول را به خانواده‌ام می‌دهم. دوست دارم بهتر از این بدوم و به قهرمانی‌های زیادی برسم.» 

مرتضی رضایی / جام جم

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }