آخرین خبرها

آلوئه‌ورای خانگی ؛گلدانی که صبور است

سایت بدون -معمولا وقتی صحبت از آلوئه‌ورا به میان می‌آید همه یاد میوه می‌افتند و همچنین خواص درمانی یك گیاه اما امروز و در این ستون ما می‌خواهیم به ابعاد زینتی و نگهداری گیاه آلوئه‌ورا در خانه بپردازیم. گیاهی كه با سخت ترین شرایط هم كنار می‌آید و در روزهای سخت زمستانی هم سرسبزی خودش را حفظ می‌كند.
آلوئه‌ورا را برخی به نام گیاه «صبرزرد» می‌شناسند گیاهی كه اصالتی آفریقایی دارد و جزو گیاهان گوشتی و آبدار محسوب می‌شود.
برگ‌هایش ضخیم، نیزه‌ای و بزرگ هستند و معمولا پشت سر هم قرار می‌گیرند و ظاهری پرپشت می‌سازند. در بعضی گونه‌ها برگ‌ها ابلق بوده یا با نوارهایی به رنگ‌های متفاوت تزئین می‌شوند.
از نظر قیمت هم آلوئه‌ورا چندان گیاه گرانی به‌حساب نمی‌آید و در بازارهای گل پایتخت بین 20‌تا نهایت 30 هزار تومان فروخته می‌شود كه به‌راحتی می‌توان تهیه و در خانه نگهداری كرد.
شرایط نگهداری:
دما: آلوئه‌ورا اصولا گیاهی گرمادوست است، پس هرچه دما پایین‌تر بیاید رشد و حیات آن به خطر می‌افتد، پس مراقب باشید كه در زمستان گیاهتان سرما نخورد.
نور: آلوئه‌ورا گیاهی نور دوست است، آن هم نور كامل، حتی اگر وسط تابستان آن را زیر تابش مستقیم خورشید هم قرار دهید به شما لبخند سبزی می‌زند. پس یك نور كامل برایش در نظر بگیرید.
آبیاری: همان‌طور كه پیش از این اشاره شد آلوئه‌ورا گیاهی گوشتی است كه در خود آب ذخیره می‌كند، چندان گیاه حساسی از نظر آبیاری نیست و هفته‌ای یك بار مثلا جمعه به جمعه برایش یك‌وعده آبیاری در نظر بگیرید، در برخی گونه‌ها اگر برگ‌ها رو به قهوه‌ای یا قرمز و زرد شدن رفت، آبیاری را به دو بار در هفته افزایش دهید.
خاك: بهترین خاك برای آلوئه‌ورا خاك كاكتوس است، از گلفروشی‌ها و باغ‌های گل می‌توانید این خاك را به سادگی تهیه كنید. خاك برای رشد این گیاه نقش بسیار مهمی دارد، اگر دیدید رشد آن كم است یكی از احتمالاتی كه باید در نظر بگیرید این است كه خاكتان مشكل دارد.
تعویض گلدان: تا زمانی كه ریشه‌های گیاه از منافذ گلدان بیرون نزده‌اند به فكر تغییر سایز گلدان نباشید، ریشه‌های این گیاه درهم تنیدگی و فشردگی را دوست دارند.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }