آخرین خبرها

آنچه والدین باید از شناخت، پیشگیری و ترك ماده مخدر «گل» بدانند

http://www.sarpoosh.com/sites/default/files/contents/images/port/hemp.jpg

سایت بدون – چندی پیش دكتر پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان كرد، افزایش تقاضا برای خرید ماده مخدر گل به میزانی افزایش یافته كه باعث بالا رفتن قیمت آن شده است. مصرف «گل» دروازه ورود به مواد دیگر است و مصرف آن بخصوص بیشتر در میان گروه سنی نوجوان رواج دارد. به دلیل اهمیت این موضوع پای صحبت‌های سعید امدادی، كارشناس اعتیاد و روان شناس عمومی و عضو انجمن روان‌شناسان آمریكا(A.P.A) نشستیم . او نیز معتقد است طبق تحقیقات مصرف ماریجوانا در سنین زیر 19 سال كه حیطه روانشناختی در حال رشد است، بسیار آسیب‌زاتر از دیگر گروه‌ها است. مبتلایان به اختلال خلقی و روانی چون اختلال چند قطبی، اسكیزوفرنی و شخصیت وابسته و ضد اجتماعی و مادران باردار، چند برابر بیشتر در معرض آسیب‌ هستند. عوارض مصرف گل (كانابیس) بیشتر بر رفتار و نوع زندگی تاثیر می‌گذارد و كمتر فیزیولوژیك است. به این شكل كه عملكرد فرد كاهش می‌یابد و تلاشی برای زندگی نمی‌كند. «گل» محصولی از «گیاه كانابیس» یا همان «شاهدانه» و شبیه چای سبز است. از كانابیس بسته به این‌كه از كدام قسمت استفاده و چطور تولید شود، مواد مخدر گوناگونی حاصل می‌شود:
  صمغ گیاه كانابیس: حشیش
 خشك كردن برگ‌های نوك‌تیز كانابیس: گراس
  غنچه‌های سبز رنگش: گل 
  سربرگ‌های خشك‌شده جوان گیاه: ماریجوانا
 روغن گیاه: اویل كانابیس
  ژل گیاه، هم بتازگی تولید شده‌است و حتی كیك و شكلات هم از آن تولید می‌شود.
كشیدنی یا خوراكی؟
 مصرف‌كنندگان بعد از تهیه بسته‌ گل كه معمولا شامل چهار یا پنج عدد گل است، «پیپر یا كاغذ» نیاز دارند تا آنها را بپیچند. این كاغذها كه برای سیگار هم استفاده می‌شود در هر دكه روزنامه‌فروشی به فروش می‌رسند. بعد از 
خرد كردن و قرار دادن خوشه‌ها در كاغذ، فتیله آن را قرار می‌دهند و مانند سیگار می‌كشند.
حسش چیست؟
این مواد جزو روانگردان‌ها محسوب می‌شود و حالت كرختی ایجاد می‌كند. مصرف گل در برخی‌ با افزایش استرس‌ و در برخی‌ نیز با كاهش استرس همراه است. در كل در حافظه كوتاه‌مدت اشكال ایجاد می‌كند. اصولا مواد اعتیادآور با توجه به این‌كه زمینه روانی، اختلالات خلقی و ژنتیكی و سن و سال فرد چه باشد، روی كاركرد مغز تاثیر متفاوتی می‌گذارند. ماده مخدر گل از طریق ریه جذب می‌شود و به همین دلیل با سرفه‌های شدید همراه است، خشكی دهان، قرمزی چشم، تفكرات فلسفی، فریز شدن احساسات از علائم آن است.
سفت‌كاری ستون خانواده 
در بسیاری كشورها مصرف كانابیس مجاز شده  و جوانان و نوجوانان در معرض تبلیغات گسترده‌ای برای مصرف قرار دارند، به همین جهت خانواده‌ها وظیفه مهمی بر عهده دارند تا در مقابل سوءتفاهم بسیاری از نوجوانان مبنی بر بی‌عارضه بودن این ماده مخدر پاسخگو باشند. در شبكه‌های مجازی بسیاری از چهره های مشهور جزو تبلیغ‌كنندگان این صنعت هستند. نوجوانان و جوانان گوشی به دست با دیدن مصرف گل در ویدئوها و كلیپ‌ها درگیر این ذهنیت می‌شوند كه استفاده از این ماده اشكالی ندارد. وظیفه مهم خانواده را برای هشدار دادن به فرزندانشان می‌توان درسه گروه مهم جای داد:
1. حفظ رابطه مثبت و انسجام با نوجوان: خانواده‌ها باید از خود بپرسند كه روزانه چقدر حرف برای گفتن با یكدیگر دارند. گسست خانوادگی عاملی است كه نوجوانان را به سمت مصرف مواد سوق می‌دهد.
2. نظارت روی روابط فرزندان: كه به معنای ایجاد محدودیت نیست، نوجوانان نمی‌توانند تنها باشند و باید با همسالان خود دوست باشند. نظارت به معنای كمك به یافتن دوست‌های مناسب با جهت فكری سلامت است.
3. گفتمان، حول محور خطرات مواد: نباید به دلیل ترس از چشم و گوش باز شدن نوجوان، صحبت درباره این موضوع را ممنوع كرد. در این گفت‌وگوها نباید یك طرفه صحبت كرد و بهتر است درباره این‌كه این ماده به هرحال لذت‌بخش است نیز گفت‌وگو شود. منظورمان این است كه درباره سود و زیان صحبت كنید و در نهایت آنها را روی كفه ترازو بگذارید.
4. چك آپ‌‌های خلقی: برخی از نوجوانان به دلیل اختلالات ژنتیكی در معرض مصرف مواد مخدر قرار دارند كه قبل از این‌كه آنها دست به مصرف بزنند، بهتر است 
روان شناس  یا پزشك، درمان‌های دارویی یا غیردارویی را آغاز كند.
واكنش والدین با چاشنی منطق 
خانواده‌ها معمولا با فهمیدن این‌كه فرزندشان مصرف‌كننده است، جا می‌خورند. لازم است خانواده بتوانند آرامش خود را حفظ كنند و عكس‌العملی از روی هیجان نشان ندهند و همچنین در اولین فرصت از كارشناس این حوزه كمك بگیرند. حوزه اعتیاد، كار تخصصی می‌طلبد و نمی‌توان با مهر و محبت خانوادگی یا قول و قرارهای معمولی از پس این موضوع برآمد و این مداخلات ناآگاهانه معمولا باعث تشدید مشكل می‌شود. نوجوانی كه ماریجوانا مصرف می‌كنند، به دلیل مواجهه با مشكلاتی مانند افسردگی، اختلالات استرس، گسست خانوادگی، زمینه مصرف، تنوع‌طلبی و … به این سمت و سو رفته كه باید با یافتن دلیل راه‌حل را یافت.
اعتیاد را چندروزه می‌توان ترک کرد؟
ترك كردن ماده مخدر گل از لحاظ فیزیكی دشوار نیست و عوامل فیزیكی ترك به میزان نه خیلی شدید مشاهده می شود اما بیشتر از سم‌زدایی فیزیكی، دردهایی كه فرد باید برای ترك تحمل كند، ذهنی است. ترك این ماده با بی‌قراری شدید بین دو یا سه هفته و وسوسه‌های سنگین تا ماه‌ها همراه است. بعلاوه اگر فرد بیماری ای داشته باشد، ترك دشوارتر هم می‌شود .

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }