آخرین خبرها

احسان مقابل بحرین به 110 بازی ملی می‌رسد/ سبقت حاج صفی از مهدوی کیا

سایت بدون – احسان چند سال قبل رکورد حسین کعبی و کریم باقری را با 84 و 87 بازی ملی شکست و چند ماه قبل هم موفق شد از آندرانیک تیموریان با 101 بازی ملی بگذرد. او حالا تنها دو بازی با رکورد مهدی مهدوی‌کیا فاصله دارد؛ همبازی سابقش در تیم ملی که اتحاد آنها نتوانست ایران را به جام جهانی 2010 برساند.

امیر اسدی


 108 بازی ملی به نام بازیکنی که تازه 29 ساله است و روزهای بسیاری تا پایان دوران فوتبال او باقی مانده. با این آمار، احسان حاجی‌صفی خالق رکورد جالبی در فوتبال ایران است.
 این تعداد بازی ملی برای بازیکنی که هنوز 30 ساله نشده، آماری درخشان و شاید غیر قابل تکرار باشد. حاجی‌صفی نخستین بار سال 2008، زمانی که تنها 18 سال داشت توسط علی دایی به تیم ملی بزرگسالان دعوت شد.
او در آن مقطع، حدود یکی، دو سالی بود که به ترکیب سپاهان راه یافته و برای این تیم در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا بازی می‌کرد. پیشتر حاجی‌صفی در تیم‌های نوجوانان و جوانان ایران عضویت داشت و در 14 بازی 4 گل برای این تیم‌ها به ثمر رسانده بود.
احسان نخستین بازی‌هایش را زمان مربیگری دایی برای تیم ملی انجام داد و پس از آن هم مورد توجه افشین قطبی، علیرضا منصوریان و کارلوس کی‌روش قرار گرفت. حاجی‌صفی سال 2008 و وقتی تنها 18 سال داشت مقابل زامبیا در ترکیب تیم ملی قرار گرفت، دو پاس گل داد تا ایران به پیروزی 3 بر 2 برسد.
احسان از سال 2008 تاکنون هرگز حضور در اردوهای تیم ملی را از دست نداده – مگر به دلیل محرومیت یا مصدومیت – و تا جایی که یادمان می‌آید همیشه یکی از بازیکنان ثابت بوده است. چه در زمان مربیگری افشین قطبی و چه کی‌روش که حدود 9 سال روی نیمکت تیم ملی نشست. حالا هم حاجی‌صفی با عملکرد درخشان خود یکی از نورچشمی‌های مارک ویلموتس است.
حاجی‌صفی در طول این سال‌ها، سه بار حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه کرده و دو بار هم همراه تیم ملی در جام جهانی حاضر شده و در این مسابقات مهم شش بازی انجام داده است. شش بازی مقابل آرژانتین، نیجریه، بوسنی، مراکش، پرتغال و اسپانیا. احسان البته سابقه حضور در بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو را نیز در کارنامه خود دارد.
هافبک این روزهای تراکتورسازی، در بازی‌های اخیر تیم ملی مقابل سوریه، کره‌جنوبی و هنگ‌کنگ نیز یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی بود و البته مثل ماه‌های قبل در پست هافبک میانی بازی کرد. او در غیاب مسعود شجاعی و اشکان دژاگه بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بست و البته مقابل هنگ‌کنگ یکصد و هشتمین بازی ملی خود را پشت سر گذاشت.
احسان حاجی‌صفی در 29 سالگی به یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی تبدیل شده و رکورد ویژه‌ای را از خود بر جا گذاشته. او حالا فقط 5 بازیکن دیگر به نام‌های جواد نکونام، علی دایی، علی کریمی، جلال حسینی و مهدی مهدوی‌کیا را با تعداد بازی‌های ملی بیشتر پیش روی خود می‌بیند. احسان چند سال قبل رکورد حسین کعبی و کریم باقری را با 84 و 87 بازی ملی شکست و چند ماه قبل هم موفق شد از آندرانیک تیموریان با 101 بازی ملی بگذرد. او حالا تنها دو بازی با رکورد مهدی مهدوی‌کیا فاصله دارد؛ همبازی سابقش در تیم ملی که اتحاد آنها نتوانست ایران را به جام جهانی 2010 برساند.
 تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی 2020 و در دو مرحله گروهی و نهایی که احتمالاً صعود خواهیم کرد، بازی‌های متعددی پیش رو دارد و احسان حاجی‌صفی هم می‌تواند تعداد بازی‌های خود را افزایش بدهد. او مقابل بحرین، اگر در ترکیب قرار بگیرد که بعید است نباشد از مهدی مهدوی‌کیا سبقت می‌گیرد و به رده پنجم بیشترین بازی‌های ملی صعود می‌کند. آن وقت رکورد جلال حسینی، علی کریمی، علی دایی و جواد نکونام می‌ماند.
احسان اگر با اتفاق خاصی چون آسیب‌دیدگی یا محرومیت مواجه نشود با توجه به آمادگی بالا و تجربه بین‌المللی‌اش قطعاً یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی در بازی‌های مقدماتی و سپس جام جهانی 2022 خواهد بود. با توجه به سن و سال حاجی‌صفی و آمادگی او، بعید نیست احسان بتواند نکونام، دایی، علی کریمی، جلال حسینی و مهدی مهدوی‌کیا را پشت سر بگذارد و آماری درخشان به نام خود ثبت کند. آماری از یک بازیکن کم‌حاشیه و بی سر و صدا، با کلی عملکرد درخشان و بازی‌های به‌یاد ماندنی.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }