آخرین خبرها

از کحا بفهمیم مشکل دیسک کمر داریم؟

Image result for ‫دیسک کمر‬‎
سایت بدون -امـــــــــروزه ابـــــــــــــزارها و دستگاه‌های تشخیصی متعــــــددی در حـــــــــوزه ارتوپدی وجود دارد. كلیشه‌های رادیوگرافی برای بررسی استخوان‌ها و مفاصل، سی‌تی اسكن برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر از مقاطع مختلف استخوان و مفاصل و ام‌آرآی برای اطلاع از آسیب بافت‌های نرم و نوار عصب و عضله از پركاربردترین ابزار تشخیصی موجود هستند. با این‌حال، هر روزه با بیماران متعددی رو‌به‌رو می‌شویم كه ام‌آر‌آی خود را در دست گرفته‌اند و به دیسك‌های بین مهره‌های چهارم و پنجم كمر خود اشاره می‌كنند و می‌پرسند كه آیا با درمان فیزیوتراپی دیسك من جا می‌رود یا نه؟ اما این‌كه بیمار مشكل خود را براساس آن گزارش تشخیص داده و درمان را هم از درمانگر براساس آن گزارش بخواهد، روشی غیر علمی است. همواره اولین و مهم‌ترین راه تشخیص بیماری‌ها معاینه پزشك و درمانگر است و سایر ابزارهای تشخیصی فقط در جهت تایید و اطمینان از نتایج معاینات، ارزیابی‌ها و شرح حالی كه از بیمار گرفته می‌شود، كاربرد دارد. قابل توجه است كه 70 درصد افراد سالم اگر از ستون فقرات گردن یا كمر خود ام‌آر‌آی بگیرند، یك یا دو دیسك بیرون زده با درجات مختلف پیدا می‌كنند.
مهم این است كه آیا یافته‌های موجود در عكس، ام‌آرآی و نوار عصب و عضله علت شكایت بیمار است یا نه؟ در مورد بیماری كه با بیرون‌زدگی دیسك 4 و 5 كمر در گزارش ام‌آر‌آی به ما مراجعه می‌كند، بعد از ارزیابی حركات در مهره‌های كمر و استخوان خاجی به یك چرخش در لگن یا استخوان خاجی پی می‌بریم و با یك مانور دستی كه ممكن است با صدایی قولنج مانند همراه باشد، این چرخش را اصلاح می‌كنیم.
درد بیمار بلافاصله قطع می‌شود و باز بیمار سوال می‌كند كه آیا دیسك من به جای خود برگشت؟ به او توضیح می‌دهیم،  به‌رغم این‌كه عامل بسیاری از دردهای كمر بیرون‌زدگی دیسك و فشار روی ریشه‌های عصبی است، اما درد شما به علت آنچه كه در ام‌آر‌آی دیده شد بروز نیافته و علت مكانیكی دیگری داشته است. بعد از انجام مانور و اصلاح این اختلال مكانیكی، تمرین‌هایی برای حفظ وضعیت اصلاح شده به بیمار آموزش داده می‌شود و از او می‌خواهیم كه برای پیشگیری از تشدید وضعیت دیسك بین‌مهره‌ای بار سنگین بلند نكند، طولانی‌مدت ننشیند و طولانی‌مدت سرپا نایستد، تمرینات تقویت عضلات كمربند لگنی را انجام دهد و همواره به‌خاطر داشته باشد كه فقرات كمرش نقطه ضعف بدن اوست.
نویسنده : دکتر پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست
برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }