آخرین خبرها

بزرگداشت صدمین زادروز فدریکو فلینی در جهان

سایت بدون -امسال صدمین سالگرد تولد فدریکو فلینی در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.

برای گرامیداشت فیلمساز مولف بزرگ ایتالیایی فدریکو فلینی که ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ متولد شد، مراسمی در شهر زادگاهش ریمینی ایتالیا برگزار و علاوه بر آن یک موزه بین‌المللی جدید با نام او افتتاح می‌شود. گفته شده این موزه در یک قلعه قرون وسطایی تشکیل می‌شود.

برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت ۱۰۰ سالگی خالق «زندگی شیرین» در نظر گرفته شده است.

در همین حال نخستین تور رسمی این مراسم با عنوان «فدریکو فلینی در ۱۰۰ سالگی» در آمریکا از ۱۶ ژانویه کارش را در موزه هنر برکلی و آرشیو فیلم پاسیفیک شروع می‌کند. در اولین روز این تور فیلم «شبح سفید» این کارگردان که محصول ۱۹۵۲ با بازی آلبرتو سوردی است به نمایش درمی‌آید. این نخستین فیلمی بود که فلینی به تنهایی کارگردانی آن را انجام داد. نسخه بازسازی شده این فیلم ۲۵ دسامبر در نشست فیلم نیویورک به نمایش درآمده بود.

در بریتانیا نیز موسسه فیلم بریتانیا یک برنامه دو ماهه برای نمایش فیلم‌های فلینی درنظر گرفته است.

در رم برنامه‌های متنوع‌تری پیش بینی شده که همراه با طراحی نمایشگاهی اینستالیشن از سوی دانته فرتی از همکاران طراح صحنه فیلنی خواهد بود. این نمایشگاه با عنوان «کتاب رویاها» تدارک دیده شده است. رم در ماه آوریل میزبان این نمایشگاه خواهد بود که سپس به مسکو و برلین و شهرهای بزرگ دیگر سفر می‌کند.

فدریکو فلینی که ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ متولد شد ۳۱ اکتبر ۱۹۹۳ درگذشت. این فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی از نامداران سینمای جهان است. شاخص‌ترین فیلم او «هشت و نیم» با بازی مارچلو ماستریانی برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین طراحی لباس در سال ۱۹۶۳ شد.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }