آخرین خبرها

تایپ کردن چه بیماری برای مچ دست شما دارد؟

https://images.agoramedia.com/everydayhealth/gcms/6-Best-Foods-for-Carpal-Tunnel-Syndrome-01-722x406.jpg

سایت بدون – مادر و فرزند هر دو به یك بیماری مبتلا شده بودند. دختر كمتر از 30 سال داشت، اما 20 سال زودتر به سندرم تونل كارپال مبتلا شده بود. نورولوژیست دلیل ابتلای مادر 50ساله را خانه‌داری و خیاطی و علت ابتلای زودهنگام فرزند را استفاده افراطی از كیبورد لپ‌تاپ و بیش از آن موبایل تشخیص داده بود. این روزها یكی از دلایل شایع مراجعه افراد 30 تا 55 ساله به متخصصان، ابتلای آنان به سندرم تونل كارپال است. دكتر شاهین صالحی، متخصص پزشكی ورزشی ضمن تأیید افزایش تعداد مراجعان مبتلا به این سندرم، درباره دلایل و راه های درمان و پیشگیری از ابتلا به این سندرم به نكات قابل توجهی اشاره كرده است. وقتی عصب‌های میانی مچ دست كه در كانالی به نام كارپال قرار دارند، دیگر فضای لازم و كافی برای فعالیت پیدا نمی‌كنند، دست‌ها توان خود را برای نگه داشتن وسایل از دست می‌دهند و مشكل خود را به شكل گزگز، مورمور، اختلال حسی و حركت در انگشتان، حالت برق گرفتگی، بی‌حسی و درد نشان می‌دهند. آنچنان كه فرد حتی توان نگه داشتن یك لیوان یا بشقاب را در دست ندارد. متخصصان این فشردگی عصب‌های مچ دست را سندرم تونل كارپال نامیده‌اند.

علل بروز بیماری 
شاید وقتی بدانید كه بیشترین مبتلایان به سندرم تونل كارپال زنان میانسال حال حاضر 
به دلیل خانه‌داری یا فعالیت در مشاغلی همچون خیاطی و بافتنی هستند، شما هم بگویید كه سبك زندگی و نوع مشاغل در دنیای دیجیتال دیگر فرق كرده و در آینده دیگر افراد با چنین مشكلی مواجه نخواهند شد، اما چنین فكری اشتباه است، چرا كه به گفته متخصصان كار زیاد با موبایل و رایانه اتفاقا میزان شیوع این سندرم را در آینده می‌تواند افزایش دهد و حتی آمار مبتلایان مرد را نیز بالا ببرد.
وقتی مچ دست به مدت طولانی در یك حالت فعالیت كند، بدون آن كه زمانی برای استراحت و انجام حركات كششی داشته باشد، دیگر برای او فرقی نمی‌كند كه سبك زندگی ما چه باشد، زمانی كه مچ دست دیگر توانش را از دست بدهد، فعالیت خود را متوقف یا كاهش می‌دهد. به‌همین دلیل دندانپزشكان، كارگران ساختمانی، تصویرگران، قصاب ها، مكانیك‌های خودرو و رانندگان ماشین‌های سنگین از جمله گروه‌های دیگری هستند كه ابتلا به این بیماری در بین آنها نیز شایع است.
انجام ورزش‌های گلاید و ایجاد زمان‌های استراحت در حین انجام كار، تنها راه مراقبت از سلامت مچ دست و پیشگیری از ابتلا به سندرم تونل كارپال  است.

عوارض تونل مسدود شده 
بی‌توجهی به سلامتی دستان، بخصوص مچ دست بسیار شایع است. به همین دلیل ابتلا به سندرم تونل كارپال شایع ترین نوروپاتی محسوب می‌شود. اگر عصب میانی دست كه به انگشتان شست، اشاره، میانی و نمیی از انگشت سوم، قسمتی از كف دست متصل است، آسیب ببیند و درمان نشود، عضلات كف دست كم‌كم شروع به كوچك شدن و
 از دست دادن قدرت خود می‌كنند.
در صورتی كه فرد با علائم مذكور به یكی از متخصصان نورولوژی، ارتوپدی و طب فیزیكی مراجعه كند، اولین گام برای تشخیص وضعیت بیمار، گرفتن نوار عصب و عضله از دست است تا شدت بیماری مشخص شود.
اگر شدت گرفتگی تونل كارپال در حالت خفیف تا متوسط باشد، استفاده از مچ بند، نرمش‌های تخصصی، فیزیوتراپی و طب سوزنی توصیه می‌شود، اما اگر شدت تنگی كانال زیاد باشد، جراحی آخرین راه درمان است كه برخی از بیماران به محض دریافت چنین پیشنهادی، ادامه درمان را رها می‌كنند.
متاسفانه باور غلطی بین این افراد وجود دارد و آنها گمان می‌كنند در صورت جراحی مانند چینی شكسته‌ای می‌شوند كه با بند زدن به حیات خود ادامه می‌دهند.  در صورتی كه جراحی نكردن باعث تشدید مشكل و چه بسا از كار افتادگی دستان فرد می‌شود تا جایی كه فرد حتی برای مسواك زدن ناتوان می‌شود. نكته بسیار مهم دیگر آن‌كه، برخی افراد در فرآیند درمان به محض آن كه درد آنها كاهش می‌یابد، دوباره فعالیت‌های خود را در سطح بالا آغاز می‌كنند با این گمان كه مشكل رفع شده در صورتی كه اگر فردی نیم ساعت ورزش كند، اما در ازای آن چهار تا پنج ساعت بدون وقفه و استراحت مشغول به كار شود، باعث می‌شود كه اثر ترمیمی ورزش یا جراحی از بین برود و اقدامات درمانی تاثیر لازم را نداشته باشد.

نقش بیماری‌ها در ابتلا  به سندرم كارپال 
مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، دیابت و افرادی كه دچار كم‌كاری تیروئید هستند، بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به این سندرم هستند. به همین دلیل كنترل بیماری 
به خصوص میان مبتلایان به دیابت بسیار حائز اهمیت است.
البته بین مبتلایان ممكن است افرادی باشند كه هیچ‌یك از موارد مذكور درباره آنها صدق نكند، اما به این سندرم مبتلا شده باشند كه در چنین شرایطی تنها گزینه باقی مانده موثر در بروز این بیماری، عوامل ژنتیكی است.

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }