آخرین خبرها

خطر پیچ خوردن زانو روی چمن مصنوعی

سایت بدون -رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: هرچند كیفیت چمن مصنوعی در ورزش فوتبال بالاتر رفته و كفش‌ها هم اصلاح شده، ولی باز هم میزان آسیب‌دیدگی به‌خصوص پیچ خوردن مفصل زانو و پارگی لیگامان كروشیت قدامی در چمن مصنوعی در كشور ما خیلی بالاست.
دكتر محمد رازی با اشاره به این‌كه ورزشكاران برای نحوه بازی روی چمن مصنوعی باید آموزش ببینند، اظهار كرد: باید حتما تجدید‌نظر و بازبینی در كیفیت چمن‌های مصنوعی و همین‌طور كفش‌های ورزشكاران صورت گیرد .
وی با اشاره به این‌كه سطح زمین از عواملی است كه می‌تواند در آسیب‌دیدگی تاثیر خیلی زیادی داشته باشد، تاكید كرد: چمن طبیعی اگر استاندارد باشد نقش بسیار زیادی در پیشگیری از آسیب‌دیدگی دارد. در چمن طبیعی میزان آسیب‌دیدگی به نحو خیلی زیادی كم است، چه این آسیب‌دیدگی‌ها به صورت فعالیت بیش از حد و دردهای مزمن و چه به صورت پیچ‌خوردگی حاد و آسیب پارگی لیگامان صلیبی باشد.
وی بیان كرد: از سال‌های قبل در آمریكا و اروپا چمن مصنوعی متداول شد كه در ابتدا، بازی روی چمن مصنوعی آسیب‌دیدگی لیگامان كروشیت قدامی به علت پیچ‌خوردگی و چسبیدن كف پای ورزشكار به چمن مصنوعی، خیلی آمارش بالا بوده است‌. مهم‌ترین عارضه‌ای كه افراد ورزشكار در بازی‌های فوتبال، بسكتبال و هندبال پیدا می‌كنند پارگی لیگامان یا رباط كروشیت قدامی است كه این آسیب به بی‌ثباتی مفصل زانو و پیچ‌خوردگی‌های مكرر و در نهایت پارگی مینیسک و تخریب غضروف مفصلی منجر می‌شود.
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران ادامه داد: تخریب غضروف مفصلی باید در سنین بالاتر رخ دهد ولی در كسانی كه دچار پارگی لیگامان صلیبی می‌شوند و درمان مناسب هم انجام نمی‌شود، آرتروز زانو در سنین بسیار پایین حدود 35 تا 40 سالگی ممكن است رخ دهد. تمرینات خاص پیشگیرنده برای جلوگیری از آسیب لیگامان‌های زانو موثر است و این تمرینات باید حتما در برنامه آمادگی جسمانی افراد قرار گیرد و تا آنجایی كه من اطلاع دارم هنوز تمرینات پیشگیرنده جای خود را در برنامه‌های تمرینی ورزشكاران به نحوی كه لازم است باز نكرده و باید این ورزش‌ها در برنامه‌های تمرینی گنجانده شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }