آخرین خبرها

درباره دل نگرانی های کوچک پزشکی درباره نوک پستان زنان بیشتر بدانید

https://asanteb.com/wp-content/uploads/2017/10/Nipple00001.jpg

سایت بدون -بسیاری از خانم‌ها یا حتی آقایان گمان می‌کنند نوک پستان‌ها تنها برای شیردهی است اما نمی‌دانند این بخش بسیار حساس از بدن، می‌تواند حقایق جالبی را درباره سلامتیمان بگوید. ضمن اینکه باورهای درست و نادرست بسیاری هم درباره نوک پستان‌ها وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین این حقایق و باورها اشاره‌ای خواهیم داشت.

1) ترشحات
گاهی از نوک پستان برخی از خانم‌ها، ترشحات شیری، شفاف یا حتی با زمینه سبز-آبی، خارج می‌شود. این ترشحات می‌توانند کاملا طبیعی باشند و در دورانی جز دوران بارداری و شیردهی با تحت‌فشار قرارگرفتن نوک پستان‌ها هم خارج شوند. محققان دانشگاه نیوجرسی بر این باورند تنها زمانی باید این ترشحات را جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد که یا بدون فشار پستان‌ها خارج شوند یا همراه با خون و خونابه باشند یا تنها از نوک یکی از پستان‌ها بیرون بیایند. ترشحات طبیعی که ابتدا به آنها اشاره کردیم، می‌توانند در اثر رشد کیست‌های خوش‌خیم و بدون ضرر در بافت پستان‌ها اما ترشحات غیرطبیعی، می‌توانند در اثر ابتلا به تومورهای سرطانی باشند.

2) برجستگی اضافه
آناتومی بدن به‌گونه‌ای است که همه ما باید در حالت طبیعی، دارای 2 نوک پستان باشیم اما برخی از افراد در قسمت‌هایی از بدن خود دارای یک برجستگی اضافی مانند خال هم هستند که ممکن است حتی ترشحاتی هم داشته باشد. این برجستگی اضافی، نوک پستان سوم نام دارد. برجستگی یا نوک پستان سوم، روی بافتی مانند بافت پستان که قابل رشد باشد، سوار نمی‌شود و از نظر سلامت یا زیبایی هم فرد را با هیچ‌گونه چالشی مواجه نمی‌کند. این برجستگی در صورت تمایل بیمار، کاملا قابل درمان و برداشتن است.

3) موی زاید
یکی از مشکلاتی که از نظر زیبایی یا حتی سلامت، ذهن بسیاری از خانم‌ها را درگیر خود می‌کند، وجود موهای زائد اطراف هاله پستان است. این موها، هم می‌توانند طبیعی باشند و هم می‌توانند هشدار ابتلای احتمالی به تخمدان پلی‌کیستیک را به خانم‌ها بدهند. موهایی که رشد و تعدادشان محدود باشد و با روش‌هایی مانند وکس یا لیزر کردن هم از بین بروند، به‌دلیل ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک به‌وجود نیامده‌اند اما اگر این موها در اثر روش‌های درمانی مختلف از بین نروند، رشد مجدد داشته باشند یا تعدادشان بیش از اندازه باشد، می‌توانند نشانه‌ای از ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک باشند و شما باید هرچه سریع‌تر برای درمان بیماری خود به منظور درمان این موها هم اقدام کنید. نکته دیگر، درباره موهایی است که دقیقا روی برجستگی‌های کنار نوک پستان به وجود می‌آیند. به‌طور کلی، برجستگی‌های ریز کنار نوک پستان‌ها، حاوی فولیکول‌های مو هستند. اگر این فولیکول‌ها فعال و باعث ایجاد موهای ضخیم و سیاه شدند، شما می‌توانید موها را به آرامی از ریشه جدا کنید. اگر ریشه یا فولیکول این موها در اثر کنده شدن آنها دردناک و پوسته‌پوسته شدند یا تغییر اندازه دادند و خارش‌های شدید در آنها ایجاد شد، حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید زیرا این علائم می‌توانند نشانه‌هایی از وجود سرطان یا عفونت در پستان‌ها باشند.

4) دردناکی
گاهی برخی از مادران شیرده در هفته‌های اول پس از زایمان دچار درد، تپش، سوزش یا حتی ترک خوردن نوک پستان خود در اثر مکیدن آن توسط نوزادشان می‌شوند. تمام این موارد، کاملا طبیعی هستند و نباید تازه‌مادران را نگران کنند. البته این مادران عزیز باید توجه داشته باشند اگر درد نوک پستان آنها ادامه‌دار شود، باید به پزشک معالجشان مراجعه کنند. دردناک بودن طولانی‌مدت نوک پستان‌ها به دنبال شیر خوردن حریصانه نوزادان یا گاز گرفتن نوک پستان‌ها توسط نوزاد، می‌تواند به علت عفونت و باکتری کاندیدا در نوک پستان‌ها باشد. از این رو، تازه‌مادران باید توجه زیادی به این دردها داشته باشند تا سلامت خود و فرزندشان را به خطر نیندازند.

5) فرورفتگی
نوک پستان حدود 15 درصد از خانم‌ها به‌جای برجسته بودن، به سمت داخل فرو رفته است ولی این حالت از نظر سلامت و زیبایی، مشکلی ندارد. هرچند برجسته بودن نوک پستان خانم‌ها برای سهولت شیردهی در آنها از اهمیت خاصی برخوردار است اما این مساله به‌قدری مهم نیست که خانم‌ها بخواهند نگران آن باشند. چرا؟ چون نوک پستان‌ها، خواه ناخواه در دوران شیردهی و در اثر مکیدن‌های مکرر نوزاد، کمی برجسته می‌شوند. با این حال و اگر از فرو رفته بودن نوک پستان خود رنج می‌برید، جراحان پلاستیک می‌توانند با یک جراحی بسیار ساده و کوتاه‌مدت (کمتر از 1 ساعت)، مشکل شما را حل کنند.

6) تحریک‌پذیری
یکی از مشکلات بیشتر خانم‌ها، این است که نمی‌توانند به اندازه کافی در طول رابطه زناشویی خود تحریک شوند و به‌همین دلیل هم ارگاسم را تجربه نمی‌کنند. بهتر است این خانم‌ها و همسران آنها بدانند هرگونه تماس با نوک پستان‌ها، بیشترین و بهترین تحریک را در خانم‌ها ایجاد می‌کند و می‌تواند شانس رسیدن به ارگاسم را در آنها افزایش بدهد. به‌علاوه،‌ تحریک نوک پستان با افزایش ترشحات واژینال، امکان ایجاد رابطه بدون درد را هم فراهم می‌کند.

منبع: prevention
برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }