آخرین خبرها

درباره شاهکار همیشگی فرانتس کافکا/ کدام طرف مسخ شده است؟

Image result for ‫مسخ کافکا‬‎

سایت بدون -چه کسی مسخ شده است؟ گرگور سامسا یا خانواده اش …از نگاه من مهمترین نکته رمان کوتاه مسخ پاسخ به این سووال است ، پس باید ابتدا جواب این سووال را بدانیم ، مسخ شدگی برای کدام طرف ماجرا اتفاق افتاده ، اگر به جواب این سووال برسیم ، بعد خیلی راحت می توانیم با توجه به دغدغه های فردی ، رمزگشایی کنیم و تمثیل های هنرمندانه استاد کافکا را بشکنیم ، جواب من این است که مسخ یک حالت روحی است ، یک مساله ذهنی و یک تحول فکری …مسخ شدگی جسمانی نیست ، اگر این نکته را قبول کردید ، آن وقت است که می توانیم به داستان برگردیم ، می توانیم ببینم گرگورسامسای مهربان ، هنوز هم همان است ، آن قدر در نقش اجتماعی و پرداختن به وظایف خود در مقابل دیگران فرو رفته و با آن عجین شده است که در آخرین گام حتی برای راحتی خانواده اش حاضر است بمیرد،آن هم برابر خانواده ای که بی رحمانه یادگاری های دوران جسم انسانی هایش هم از او می گیرند ، گرگور بی نوا هنوز هم فداکار است این نشان می دهد که حشره شدن تنها بخش جسمانی او را گرفته و ذهنش همان است که بود ، مسخ شدن سهم او نیست …در مقابل خانواده اش را داریم که گرگور را نه در ذهنش که در جسمش می شناسند و شاید حتی بالاتر او را به نسبت با خود می سنجند ، سودی که پیش از این می رساند و زحمتی که اکنون دارد ، یادمان نرود که رمان در همان جملات آغازین با صدای مادر گرگور سامسا شروع می شود که از او می خواهد به سر کار می رود و با جملاتی از پدر که می گوید ما هرچه باید کرده ایم و دیگر مسوولیتی نداریم ….بله ! مسخ شدگی ، تغییر حالت روحی سهم خانواده است نه گرگور سامسا ،آن ها بود که ذهن زیبای او را نمی بینند و او را با جسمش می سنجند ، حالا این جاست که می توان تعبیر و تعمیم را شروع کرد، تعبیری که از شخصی ترین شکل یعنی این که فکر کنیم ، فرانتس کافکای نابغه فکر می کرد که بیماری ظاهرش را تغییر می دهد اما ذهنش را نه ، اما این را دیگران نمی فهمند شروع می توان کرد و به کلی ترین شکل رسید که فرد در جامعه تا آن جا محترم است که سود و نفع می رساند

افشین خماند

 

درباره کتاب

Image result for Die Verwandlung

مسخ یک رمان کوتاه و از پیشگامان ادبیات داستانی در قرن بیستم می‌باشد. اثر منحصر به فرد کافکا در بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های دنیای غرب تدریس شده است. صادق هدایت، کافکا را به ایران معرفی کرد و ترجمه‌ی کتاب مسخ زمانی توسط هدایت انجام شد که کافکا هنوز در سطح جهانی نویسنده‌ی بسیار مشهوری نبود. بسیاری از صاحبنظران سبک داستان‌نویسی هدایت را به‌شدت تأثیرپذیرفته از کافکا می‌دانند.داستان مسخ درباره‌ی بازاریابی به نام گرگور سامسا است که خرج و مخارج خانواده شامل پدر، مادر و خواهر کوچکترش را تأمین می‌کند. او شخصی بسیار دلسوز و مهربان است که برای آسایش خانواده و خوشحالی آنها خود را وقف کار کرده است. ناگهان صبحی گرگور از خواب برمی‌خیزد و متوجه می‌شود که به حشره‌ی هیولا مانندی تبدیل شده است. دلیل این مسخ هیچ‌گاه مشخص نمی‌شود و این تغییر فقط در فیزیک گرگور رخ داده و باطنش همچنان رئوف است.در داستان مسخ وقتی خانواده‌ی گرگور متوجه این تغییر وضعیت می‌شوند به خاطر ظاهر چندش‌آورش از او اجتناب می‌کنند. گرگور می‌اندیشد که او همیشه حامی خانواده‌اش و برطرف کننده‌ی نیازهای مالی آنها بوده است اما به محض اینکه این مشکل عجیب برای او بوجود آمده آنها او را سربار خانواده و عامل بدبختی می‌دانند. در نهایت او خود را در اتاقش زندانی می‌کند و تصمیم می‌گیرد خانواده‌اش را از شر خود خلاص کند. مسخ سرگذشت انسانی است که جامعه او را از خود طرد می کند و او به گوشه انزوا و تاریکی تنهایی خود پناه می برد و بدون آنکه کاری به دیگران داشته باشد؛ این دیگران هستند که حتی وجود بی آزار او را نمی توانند تحمل کنند تا جایی که آرزوی مرگ به او روی می آورد و خود نیز به مرگ خود خشنود می شود.

 

 

ولادیمیر ناباکوف در مورد این داستان گفته است:

«اگر کسی مسخ کافکا را چیزی بیش از یک خیال پردازی حشره شناسانه بداند به او تبریک می گویم چون به صف خوانندگان خوب و بزرگ پیوسته است.»

Image result for ‫مسخ کافکا‬‎

درباره ترجمه های مسخ

نخستين بار صادق هدايت بود كه از فرانسه «مسخ» را براي ايراني ها سوغات آورد. مسخ و كافكا در ايران مخاطب خود را پيدا كردند و كم كم تبديل شدند به نام هايي مطمئن براي ناشران و مترجمان: هر اثري از كافكا، با هر ترجمه يي، مخاطب را جذب خواهد كرد.

نام كافكا و هدايت تا مدت ها در كنار هم باقي ماند و هنوز هم مي توان در كتابفروشي ها چاپ هاي جديد «مسخ كافكا با ترجمه صادق هدايت» را از لابه لاي كتاب هاي تازه تر بيرون كشيد. كتابي كه روي جلدش پرهيب مردي است كه كلاه بر سر دارد و معلوم نيست هدايت است يا كافكا و گاهي هم نام هدايت روي جلد بزرگ تر از نام كافكا نوشته شده است. سال 1368 انتشارات نيلوفر ترجمه فرزانه طاهري از «مسخ» را به چاپ رساند. ترجمه طاهري هم از زبان واسطه ديگر (انگليسي) است كه در آن از اشكال هايي كه هدايت از نسخه فرانسوي كتاب به فارسي منتقل كرده بود اثري نيست، علاوه بر آن مانند بسياري ديگر از ترجمه هاي فرزانه طاهري با خود ضميمه هم دارد كه خواندن كتاب را لذتبخش تر مي كند: مقاله ها ي «نويسنده خوب، خواننده خوب» و «درباره مسخ» هر دو از ولاديمير ناباكوف. در اين ميان ترجمه كمتر ديده شده يي هم از مسخ موجود است از منوچهر بيگدلي خمسه كه توسط انتشارات نگارستان كتاب چاپ شده است. در سال هاي اخير علي اصغر حداد لزوم ترجمه بي واسطه تمام آثار كافكا از زبان آلماني را حس كرد و مجموعه يي از داستان هاي كوتاه كافكا را با همكاري نشر ماهي چاپ كرد كه داستان بلند «مسخ» هم در اين مجموعه جاي داشت. از آنجا كه حداد «مسخ» و ديگر داستان هاي كافكا را مستقيم از زبان آلماني ترجمه كرده، ديگر مشكلاتي كه ممكن است در ترجمه زبان واسطه پيش بيايد، در آن به چشم نمي خورد.

 

بخشی از متن

* «چه شغلی، چه شغلی انتخاب کرده‌ام! هر روز در مسافرت! دردسرهایی که بدتر از معاشرت با پدر و مادرم است! بدتر از همه این زجر مسافرت، یعنی عوض کردن ترن‌ها، سوار شدن به ترن‌های فرعی که ممکن است از دست برود، خوراکی‌های بدی که باید وقت و بی‌وقت خورد! هر لحظه دیدن قیافه‌های تازهٔ مردمی که انسان دیگر نخواهد دید و محال است که با آنها طرح دوستی بریزد! کاش این سوراخی که تویش کار می‌کنم به درک می‌رفت!»

برچسب‌ها: , , , ,

یک نظر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }