آخرین خبرها

در خانه تکانی چگونه از وسائل الکترونیکی محافظت کنیم؟/گردگیری دیجیتال ها

سایت بدون – در خانه‌های امروزی وسایل الكترونیكی یك پای ثابت شده‌اند. تلویزیون، دستگاه‌های پخش ویدئو، رایانه، تبلت و گوشی‌های هوشمند همگی جزو مواردی‌اند كه یكی از معضلات جدی هنگام خانه‌تكانی و تمیز كردن خانه هستند. دانستن آن كه هر كدام از این وسایل الكترونیك را چگونه باید تمیز كرد، بار سنگینی از شانه شما برمی‌دارد و راحت‌تر می‌توانید به تمیزكاری شب عید بپردازید. وسایل الكترونیك آهن‌ربای گرد و خاك هستند به همین دلیل تمیز كردن و تمیز نگه داشتن سطوح آن دشوار است. معمولا برای تمیز كردن سطوح، مواد پاك‌كننده را روی آنها اسپری كرده و با دستمال آنها را تمیز می‌كنیم. اینجا تفاوتی است كه بین تمیز كردن وسایل الكترونیك و سطوح دیگر به چشم می‌خورد. در این وسایل باید اسپری را روی دستمال مایكروفایبر انجام داده و فقط در یك جهت روی سطوح وسایل الكترونیك بكشید. به یاد داشته باشید كه پیش از عملیات تمیزكاری، این وسایل را حتما خاموش كنید، چرا‌كه وقتی سطح آنها داغ باشد، تمیز كردن دشوارتر می‌شود.
رایانه و لپ‌تاپ
برای تمیز كردن این دو وسیله الكترونیك پركاربرد، از پارچه یا دستكش‌های مایكروفایبر استفاده كنید، اما تمیز كردن رایانه و وسایل دكمه‌دار فقط با همین دستمال‌ها تمام نمی‌شود و معمولا گرد و خاك‌ها بین دكمه‌ها همچنان می‌ماند. بهترین كار برای از بین بردن آنها استفاده از یك قلم‌موی نقاشی تمیز و كوچك است تا بتوان به راحتی لابه‌لای دكمه‌ها و منافذ آن را تمیز كرد. همان طور كه اشاره كردیم، اگر از پارچه نمدار هم برای تمیز كردن نمایشگر آنها استفاده می‌كنید، آب یا ماده پاك‌كننده را به نمایشگر اسپری نكنید، چرا كه نمایشگر را از بین برده و به آن آسیب وارد می‌كند.
تلویزیون
بهترین ابزار برای تمیز كردن تلویزیون استفاده از پارچه‌های مایكروفایبر یا دستكش‌های گردگیری است. تمیز كردن تلویزیون را از قسمت بالا و سمت چپ شروع كنید و به مرور پایین‌تر بیایید. مراقب باشید  وقتی با دستمال، گرد و خاك را از روی سطح و نمایشگر تمیز می‌كنید، به‌خوبی آن را تمیز كنید، نه این كه آن را بیشتر روی سطح پخش كنید.
تبلت و گوشی‌هوشمند
برای تمیز كردن این قبیل وسایل الكترونیكی بهتر است دستورالعمل نوشته شده روی بسته‌بندی آنها را به دقت بخوانید، اما بهترین وسیله برای تمیز كردن تبلت و گوشی‌هوشمند هم استفاده از پارچه‌های مایكروفایبر یا دستمال‌های مخصوص تمیز كردن نمایشگرهاست؛ این دستمال‌های مخصوص علاوه بر تمیز كردن و از بین بردن گرد و خاك روی سطوح آن، نمایشگرها را ضدعفونی هم می‌كند. با این دستمال‌ها تمام قسمت‌ها و حتی دكمه‌های دستگاهتان را هم تمیز كنید.
دستگاه‌های پخش موسیقی و ویدئو
بیشترین گرد و خاك روی سطوح این دستگاه‌ها می‌نشیند كه بهترین روش برای پاك كردن آنها، استفاده از فرچه نرم جاروبرقی است كه به راحتی گرد و خاك‌ها را از روی سطوح پشت دستگاه پاك می‌كند. پس از آن با پارچه‌ای نمدار سطوح دستگاه را تمیز كنید.
كنترل از راه دور دستگاه‌های الكترونیك
این دستگاه‌های كنترل به دلیل داشتن دكمه‌های پلاستیكی متعدد، گرد و خاك زیادی به خود می‌گیرند. بهترین روش برای تمیز كردن آنها استفاده از پارچه‌ای نخی آغشته به الكل یا پدهای مخصوص الكلی است كه علاوه بر تمیز كردن سطوح، آن را هم ضدعفونی كند. اگر در انتها تكه‌هایی از پارچه در لابه‌لای دكمه‌ها باقی ماند، می‌توانید از گوش‌پاك‌كن برای تمیز كردن آن استفاده كنید.
بایدها و نبایدها
اگر دقت كرده باشید روی تمام وسایل الكترونیك به ویژه تبلت و گوشی‌هوشمند نوشته شده است كه نمایشگرها را غیر از آب با هیچ ماده شیمیایی دیگری تمیز نكنید. موادشیمیایی از قبیل پاك‌كننده‌های شیشه با روغن طبیعی‌ای كه از انگشتان دستتان روی نمایشگر می‌نشیند، واكنش نشان می‌دهند و به مرور به سطح آسیب وارد می‌كند. به خاطر داشته باشید كه موقع تمیز كردن سطوح نمایشگرها با پارچه یا دستمال مرطوب، هیچ فشاری به آن وارد نكنید و بعد از آن هم می‌توانید با پارچه‌ای خشك، روی نمایشگر بكشید. به خاطر داشته باشید كه هرگز از الكل برای تمیز كردن نمایشگرها استفاده نكنید؛ این كار نه تنها به صفحه آسیب می‌رساند، بلكه لكه‌هایی را هم روی آن به جا می‌گذارد.  پاك‌كننده‌های كرمی‌شكل هرگز برای تمیز كردن نمایشگرها مناسب نیستند. این مواد لكه‌های عمیقی به جا می‌گذارند كه به‌راحتی هم با آب و پارچه نمدار پاك نمی‌شوند. اگر ماده لكه‌بر یا پاك‌كننده‌ای در اختیار دارید كه مطمئن نیستید، می‌توانید از آن روی نمایشگر وسایل الكترونیك استفاده كنید یا نه، بهتر است با آب و پارچه نمدار این كار را انجام دهید. حواستان باشد فقط از پارچه‌های مایكروفایبر برای تمیز كردن نمایشگرها استفاده كنید؛ پارچه‌های دیگر باعث ایجاد خش روی سطوح می‌شوند. از خلال دندان هم می‌توانید برای ازبین بردن گرد و خاك بین دكمه‌ها و قسمت‌های مختلف دستگاه‌های الكترونیكی استفاده كنید. با آن حتی می‌توانید پورت‌های USB گوشی‌ها را تمیز كنید.


برچسب‌ها: , , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }