آخرین خبرها

رازهای باستانی / ارتش سفالی امپراتوری که می خواست جاودانه شود

سایت بدون -وقتي که دهقانان حومه شرقي استان”شيان شانکسي”چين در ماه مارس سال 1974 براي رسيدن به آب در يک و نيم مايلي کوهستان ليشا، مشغول کندن زمين شدند، نمي‌دانستند که گنجينه‌اي چند هزار ساله زير خروارها خاک در انتظار آنهاست؛گنجينه‌اي از مجسمه‌هاي سفالي 8 هزار سرباز چيني که کشف آنها يکي از بزرگ‌ترين اکتشافات قرن بود.

با اعلام خبر کشف اين ارتش سفالي، کندو کاو باستان شناسان در اين منطقه به سرعت شروع شد و به اين ترتيب راز بزرگي فاش شد؛اينکه تمامي مجسمه هاي کشف شده متعلق به سربازان و اسب هاي سفالي اي هستند که از زمان مرگ« کين شي هوآنگ»،اولين امپراتور چين همراه او دفن شده بودند. باستان شناسان دوران سلطنت کين شي هوآنگ را 221 سال قبل از ميلاد مسيح تخمين زده و به اين نتيجه رسيده اند که اولين امپراتور چين براي اينکه بتواند در دنياي ديگر هم فرمانروايي کند تمام سفالگران و مجسمه سازان آن زمان چين را به خدمت گرفت و به آنها دستور داد هزاران مجسمه سرباز سفالي را بسازند تا با ارتشي سفالي به سرزمين مردگان برود چون باور داشت که اين ارتش پس از مرگ از او محافظت خواهد کرد. اين جنگجويان سفالي با آرايش جنگي در يک و نيم کيلومتري مقبره امپراتور و رو به سرزمين هاي دشمن دفن شده اند؛ طوري که بين دشمن و مقبره امپراتور قرار بگيرند.

Image result for Terracotta

کین شی هوانگ (Qin Shi Huang) به‌عنوان موسس سلسله کین (Qin) توانست کشور چین را متحد کند و از سال ۲۲۱ تا ۲۰۷ پیش از میلاد به‌عنوان نخستین امپراتور چین بر این سرزمین حکومت کند. در میان چندین بنای بزرگ و عظیمی که او در دوران حکومت خود دستور ساخت آن‌ها را داد، نسخه اولیه دیوار چین نیز وجود داشت که در مرزهای شمالی این کشور ساخته شد. هدف از این کار کردن از این مرزها در برابر حمله همسایگان بربر شمالی این کشور بود. بااین‌وجود مهم‌ترین و اصلی‌ترین پروژه ساخته شده به دستور امپراتور کین را می‌توان یک آرامگاه بزرگ دانست که در شهر باستانی شی آن (Xi’an) برای این حاکم ساخته شده است. این مقبره که توسط تعداد ۶ هزار سرباز سفالین با اندازه‌های واقعی حفاظت می‌شد، برای مدت ‌زمان ۲ هزار و ۲۰۰ سال پس از مرگ او مخفی باقی مانده بود

https://cdn.audleytravel.com/-/-/79/130203142051158060241100178219243058165109238082.jpg

بعد ازکشف اين مکان عجيب،بازار شايعه ها بين مردم اين کشور داغ شد.خيلي ها با استناد به افسانه هاي قديمي مي گفتند که اين جنگجويان سفالي در حقيقت سربازان واقعي هستند که با امپراتور به خاک سپرده شده اند تا از او در برابر هر گونه خطري محافظت کنند.در کنار اين سربازان جنگي تعداد ديگري از مجسمه هاي سفالي هم به چشم مي خورد که از لحاظ ابعاد و اندازه کوچک تر از سربازان هستند و به تشخيص باستان شناسان،آنها مجسمه هاي اعضاي همان گروه آکروباتي هستند که براي سرگرم کردن سربازان در مواقع بيکاري به همراه ارتش فرستاده مي شدند.به عقيده سي ما کيان- يکي از باستان شناسان معروف چيني که به تحقيق روي اين گنجينه خفته در خاک پرداخته- 246 سال قبل از ميلاد مسيح، 700 هزار کارگر براي ساخت مقبره امپراتور اول به خدمت گرفته شدند. هنگامي که آنها شروع به ساخت اين سربازان کردند، کين شي هوآنگ 13 ساله بود و عجيب اينکه اين امپراتور نوجوان دستور داده بود « هيچ يک از سربازان نبايد شبيه يکديگر باشند». به نظر مي رسد همين نکته دليلي براي شروع زود هنگام ساخت آنها باشد.

واقعا به نظر شما چه هدفی می تواند در پس ساخته شدن این تعداد سرباز سفالی با این دقت جزییات باشد؟ چه لزومی دارد که ۸۰۰۰ سرباز سفالی در اندازه های انسانهای واقعی ساخته شود؟ در واقع هدف اصلی از ساخته شدن جنگجویان ارتش تراکوتا نه فقط تئوری بلکه یک هدف عملی بوده است به این معنی که هدف اصلی از ساخت ارتش تراکوتا این بوده است که امپراطور اول را از دشمنانش در زندگی بعدی در امان نگه دارد و به همین خاطر است که این سربازان با چنین دقت و ظرافتی ساخته شده اند. در سال ۱۹۸۷، سازمان جهانی یونسکو ارتش تراکوتا را به عنوان یکی از اثرهای جهانی یونسکو شناخته و معرفی کرد تا از این طریق بتواند از این گنجینه های با ارزش تاریخی محافظت کند.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }