آخرین خبرها

ریشه‌كنی هپاتیت C در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰

سایت بدون -هپاتیت C، بیماری‌ای است كه گریبان مردم سراسر دنیا، به ویژه كشورهای در حال توسعه را گرفته است. بیش از نیم میلیون نفر هرسال گرفتار هپاتیت‌C می‌شوند. هپاتیت، نوعی عفونت است كه كبد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب ایجاد زخم در كبد و در نهایت سیروز كبد می‌شود. افراد مبتلا به سیروز كبد، دارای نارسایی كبد، سرطان كبد یا عروق بسیار متورم مری و معده هم می‌شوند و معمولا جان خود را از دست می‌دهند. بنا بر برآورد سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر بیش از ۳۲۵ میلیون نفر به هپاتیت مبتلا شده‌اند. اما محققان این سازمان، با پویشی كه به راه انداخته‌اند، قصد دارند این بیماری را حداكثر تا سال 1409/ ۲۰۳۰ كاملا ریشه‌كن كنند. البته این كاری است كه محققان دیگر در سال‌های گذشته قصد انجام آن را داشته‌اند و در این خصوص به پیشرفت‌هایی هم دست پیدا كرده بودند.
یكی از این تیم‌های تحقیقاتی وابسته به مركز علوم بهداشت دانشگاه تگزاس كه سال 1392/ ۲۰۱۳ آزمایش‌هایی روی بیماران مبتلا به هپاتیت C انجام داده بودند، اعتقاد داشتند تا سال 1401/ ۲۰۲۵ این بیماری را ریشه‌كن خواهد كرد. آنها نوعی داروی خوراكی تولید و روی ۳۸۰ بیمار در ۷۸ مركز درمانی اسپانیا، آلمان، انگلیس و آمریكا آزمایش كردند. این آزمایش را دو مرتبه، یك بار به مدت ۱۲ هفته و بار دیگر به مدت ۲۴ هفته انجام دادند. بیماران مورد آزمایش به سیروز كبدی مبتلا شده بودند كه شكل پیشرفته ویروس هپاتیت C است. بیماری ۹۶ درصد از افراد مورد آزمایش پس از ۲۴ هفته كاملا درمان شده بود. داروی خوراكی این محققان، پروتئینی كه موجب ابتلا فرد به هپاتیت‌ C می‌شد را هدف قرار می‌داد و از كار می‌انداخت. در آن زمان محققان به آزمایش و بررسی‌های بیشتری نیاز داشتند تا داروی درمانی خود را تكمیل كنند.
از آن زمان تاكنون ده‌ها آزمایش و تحقیق به منظور ریشه‌كن كردن هپاتیت انجام شده است. به‌تازگی محققان دانشگاه جانز هاپكینز روی تولید واكسن هپاتیت C تحقیق كرده و به نتایجی هم رسیده‌اند. این محققان امیدوارند بتوانند حداكثر تا سال 1409/ ۲۰۳۰ بیماری هپاتیت C را كاملا از میان بردارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }