آخرین خبرها

سولشایر چگونه شیاطین را متحول کرد /معجزه اوله در منچستر

 طی همین 40 روز و اندی و از زمان ورود سولسشر معنا و مفهوم سرمربی موقت برای طرفداران منچستر یونایتد به طور كل عوض شده است. وقتی ژوزه مورینیو از نیمكت سرمربیگری این تیم اخراج شد و اوله گونار سولسشر تا پایان فصل به عنوان سرمربی موقت روی نیمكت شیاطین سرخ نشست، خوشبین‌ترین هواداران این تیم هم تصور نمی‌كردند تیم‌شان تا این اندازه متحول شود. حالا این تیم با بازیكنانی كه به نظر می‌رسد زیر نظر سولسشر به كلی احیا شده‌اند، 8 بازی گذشته خود را با پیروزی پشت سر گذاشته و امیدوار است در پایان فصل حداقل جواز حضور در لیگ قهرمانان سال آینده را به‌دست آورد. پیروزی 3 بر یك جمعه شب این تیم در جام حذفی مقابل آرسنال به‌خوبی نشان داد كه تعویض طلایی سال‌های نه‌چندان دور در تیم سِر الكس، باز هم در قامت یك تعویض طلایی در حال خوشحال كردن یونایتدها است. نگاهی كوتاه به این مدت كوتاه نشان می‌دهد این مربی نروژی به‌راحتی توانسته تیم تحت هدایتش را متحول كند.

 استفاده چرخشی از مهاجمان 
وقتی بازی آرسنال و منچستر شروع شد، بسیاری از طرفداران منچستر این سوال در ذهن‌شان شكل گرفت كه چرا به جای زوج موفق مارسیال و راشفورد، از لوكاكو و سانچس استفاده شده است. وقتی سوت پایان بازی در نیمه اول زده شد، این علامت سوال در ذهن بسیاری از همین افراد از بین رفته بود. لوكاكو كه در دوران مورینیو بیشتر مهاجم هدف بود و البته دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت، در بازی جمعه شب در نقش بازی‌ساز ظاهر شد و در همان 45 دقیقه اول دو پاس گل 
به هم تیمی‌هایش داد.
سولسشر طی این مدت بارها از دوران فرگوسن صحبت كرده و به نظر می‌رسد درس‌های آن زمان را به خوبی یاد گرفته است. فرگوسن در سال‌های حضور در منچستر به بهترین نحو ممكن می‌توانست از سیستم چرخشی مهاجمان برای بهره بردن تیمش استفاده كند و به نظر می‌رسد سولسشر نیز به خوبی توانسته از این مساله استفاده كند.

 تعویض‌های جسورانه
دقیقه 70 بازی منچستر و آرسنال و در حالی كه نتیجه
 2 بر یك به نفع شیاطین سرخ بود و شاگردان اونای امری برای گل تساوی تلاش می‌كردند، سولسشر دو تعویض همزمان انجام داد و راشفورد و مارسیال را همزمان وارد زمین كرد. در كمتر از 10 دقیقه بعد مارسیال گل سوم تیمش را زد تا كار آرسنال در جام حذفی تمام ‌شود. البته این اولین بازی طی یك ماه و نیم گذشته نیست كه سولسشر دست به چنین تعویض‌هایی می‌زند.
چند هفته پیش و در بازی مقابل نیوكاسل نیز سولسشر در اواسط نیمه دوم، لوكاكو و سانچس را وارد زمین كرد. لوكاكو درست 38 ثانیه پس از تعویض اولین گل تیمش را زد و سانچس هم به راشفورد پاس گل داد تا این دو بازیكن تعویضی بیشترین تاثیرگذاری را در كسب 3 امتیاز داشته باشند. ژوزه مورینیو هم در اولین فصل حضور خود در چلسی چنین تعویض‌هایی انجام می‌داد و در بیشتر مواقع هم تیمش به‌واسطه همین بازیكنان جدید نتیجه می‌گرفت.
جدا از نكات فنی باید به این مساله مهم هم توجه داشت كه سولسشر برخلاف مورینیو توانسته فضای روانی خوبی را در تیمش حاکم كند. 
اخیرا گری نویل، بازیكن سابق منچستر و همبازی سولسشر به این نكته اشاره كرد كه این مربی نروژی به دلیل آشنایی با فضای حاكم بر منچستر به خوبی با رسانه‌ها و بازیكنان ارتباط برقرار كرده و همین مساله آرامش را به تیمش آورده است.

حسین خلیلی / جام جم

برچسب‌ها: , , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }