آخرین خبرها

علائم آسیب ستون فقرات را بشناسید

https://doctordehghan.com/wp-content/uploads/leyzer-darmani-disk-kamar1.jpg
سایت بدون -آسیب‌های ناشی از سوانح به ناحیه ستون فقرات به‌دلیل عبور طناب نخاعی از میان مهره‌ها بسیار پراهمیت است. مهره‌های ستون فقرات به چهار قسمت گردنی، سینه‌ای، پشتی و خاجی تقسیم می‌شود كه طناب نخاعی تا ناحیه مهره اول و دوم كمری امتداد می‌یابد و بعد از آن رشته‌های اعصاب مشتق‌شده از طناب نخاعی در كانال ادامه مسیر می‌دهد. همان‌طور كه جمجمه، محافظ استخوانی مغز محسوب می‌شود، ستون مهره‌ها نیز محافظ خوبی برای نخاع و رشته‌های اعصاب است.
نخاع گردنی و مراكز بالاتر نخاع اهمیت ویژه‌ای دارند و به‌دلیل وجود مركز تنفس در قسمت‌های فوقانی نخاع، آسیب به این ناحیه موجب مرگ می‌شود، همچنین فلج هر چهار اندام از عوارض آسیب‌های این ناحیه محسوب می‌شود. در بین هر دو مهره، دیسك بین‌مهره‌ای قرار دارد كه موجب ایجاد و تسهیل تحرك در ناحیه ستون فقرات می‌شود. آسیب دیسك بین‌مهره‌ای براثر عوامل ژنتیك، ضربه یا افزایش سن موجب فشار دیسك به طناب نخاعی شده كه بسته به این‌كه كدام قسمت نخاع بر اثر بیرون‌زدگی دیسك دچار اختلال عملكرد شود، علائم متفاوتی برای افراد دارد.
به طور معمول دیسك بین‌مهره‌ای در ناحیه گردن و در ناحیه كمری دچار اختلال می‌شود و علائم آن به ترتیب، دردهای انتشاری در ناحیه شانه و اندام فوقانی و دردهای انتشاری در ناحیه كمر و اندام تحتانی است. در مراحل پیشرفته فشار دیسك روی طناب نخاعی، فقط از طریق برداشتن فشار از روی نخاع با عمل جراحی، درمان انجام می‌شود، ولی در مراحل ابتدایی با تقویت عضلات اطراف مهره‌ها می‌توان فشار دیسك روی نخاع را كمتر كرد.
در تصادفات و صدمات ناشی از سقوط از ارتفاع به‌دلیل احتمال شكستگی مهره‌ها و آسیب نخاع براثر جابه‌جایی قطعات شكسته مهره و عوارض بازگشت‌ناپذیر همچون فلج دائمی، انتقال مصدومان باید با احتیاط فراوان و ترجیحا با تجهیزات ثابت نگهدارنده گردن و ستون فقرات صورت بگیرد كه معمولا این تجهیزات در آمبولانس‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی وجود دارد و پرسنل اورژانس از نحوه انتقال مصدومان آگاهی كامل دارند.
توصیه می‌شود در صورت قرار گرفتن در چنین موقعیتی حتما پیش از هر اقدامی با مركز اورژانس 115 تماس بگیرید.
دکتر سید میثم یكه سادات متخصص طب اورژانس

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }