آخرین خبرها

علت تكرر و زیادی ادرار چیست؟

سایت بدون -تكرر ادرار گاهی به دلیل زیادی ادرار و گاهی به دلیل مشكلات موجود در مثانه و لگن ایجاد می‌شود. دیابت شیرین و دیابت بیمزه سردسته بیماری‌هایی است كه ادرار را زیاد می‌كند. دلیل دیگر زیادی ادرار، نوشیدن مایعات فراوان است. مثلا بعضی‌ها عادت دارند در ساعات كار و برای رفع خستگی هر ساعت یك لیوان چای بنوشند. طبیعی است كه این افراد در ساعات كاری و تا چند ساعت پس از آن دچار پرادراری می‌شوند. گاهی هم بیماری عصبی بدون این‌كه فرد خودش بخواهد یا حتی متوجه باشد موجب نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات می‌شود و به دنبال آن پرادراری پدید می‌آید. جالب است بدانیم دیابت واژه‌ای قدیمی به معنای زیادی ادرار است.
در سال‌های دور كه تست‌های آزمایشگاهی برای سنجش قند و دیگر مواد خون نبود
 دو بیماری شناخته‌شده بود كه علامت مهم در آنها پرادراری بود. بیماری اول دیابت شیرین و نوع دیگری از پرادراری كه در آن ادرار فرد هیچ مزه‌ای نداشت از زمان‌های قدیم به عنوان دیابت بیمزه شناخته شده است. در این بیماری قند خون طبیعی است ولی كلیه‌ها توان غلیظ كردن ادرار را ندارند و یا به بیان دیگر كلیه‌ها نمی‌توانند آب را حفظ کرده و آن را دفع می‌کنند. به این ترتیب بیمار مجبور است مرتب آب بخورد و كلیه‌ها هم آن را دفع می‌‌کند. در این حالت گاه بیش از ده لیتر ادرار در شبانه‌روز دفع می‌شود. در مورد بیماری عصبی هم اول باید زیاد بودن ادرار را اثبات كرد. اگر در 24 ساعت در یك فرد بالغ با جثه متوسط حجم ادرار از دو لیتر بیشتر بود باید بیماری‌های عامل پرادراری بررسی شود.
اگر ادرار زیاد نباشد ولی مرتب احساس دفع ادرار ایجاد شود باید به بیماری‌های مثانه و اجزای اطراف آن فكر كنیم. مهم‌ترین بیماری در این قسمت، عفونت مثانه در اثر باكتری‌هاست. این بیماری بیشتر در خانم‌ها رخ می‌دهد و با آنتی‌بیوتیك مناسب درمان می‌شود. در آقایان بیمار بزرگی پروستات در سنین بالا خیلی شایع است و موجب تكرر ادرار می‌شود. این بیماران با مقدار كم ادرار احساس دفع می‌‌کنند و بعد از تخلیه ادرار دوباره احساس وجود ادرار دارند. بیماری پروستات با دارو و گاهی با جراحی درمان می‌شود.

برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }