آخرین خبرها

لیورپول چگونه از باخت تحقیرآمیز به پیروزی رسید/خودت را بشناس و بلند بپر

https://www.thisisanfield.com/wp-content/uploads/P180915-069-Tottenham_Liverpool.jpg

سایت بدون -وقت و پول دو فاکتورکلیدی برای ساختن یک تیم فوتبال هستند و یورگن کلوپ ازماه اکتبر سال پیش که در ومبلی شاگردانش با قبول باخت 4 بر یک مقابل تاتنهام تحقیر شدند، به شیوه‌ای منطقی از هر دوی آنها استفاده کرده است تا لیورپول را بسازد. 11 ماه از آن زمانی که یک تاتنهام با انگیزه به فرماندهی هری کین، لیورپول را در دیداری که اعتبار دژان لوورن را لکه دار کرد و عملکرد بسیاری از بازیکنان کلوپ را زیر سوال برد، گذشته اما شنبه این هفته لیورپول در بازگشت به محل تحقیر شدنش، انتقام‌ گرفت و تاتنهام را 2 بر یک شکست داد تا روند پیروزی‌های صد درصدی‌اش را برای حفظ صدر جدول رده ‌بندی لیگ برتر انگلیس ادامه دهد. پس چه چیزی عوض شده است؟
یک نگاه سریع به فهرست بازیکنان تیم، نشانه‌های ایجاد تغییر و تحول در تیم کلوپ را به خوبی به مخاطب اثبات می‌کند، تیمی متفاوت نسبت به آن تیمی که فصل گذشته در ویمبلی تحقیر شد. تنها 4 بازیکن از آن بازی فصل گذشته – جو گومز، جیمز میلنر، محمد صلاح و روبرتو فیرمینو – در ترکیب اصلی لیورپول برای بازی شنبه شب مقابل تاتنهام حضور داشتند در حالی که 6 تا از بازیکنان مائوریسیو پوچتینو در هر دو بازی در ترکیب اصلی بودند.
در ظاهر تفاوت زیادی نیست اما عمیق‌تر که نگاه کنی، می‌بینی که از خط دفاعی فصل گذشته لیورپول تنها جو گومز در ترکیب اصلی این تیم مانده است، آن خط دفاعی که در آن بازی هری کین سوهان روحش شده بود. گومز که آن روز در سمت راست خط دفاعی بازی می‌کرد، شنبه این هفته در پیروزی تیمش در کنار فیرجیل فن‌دایک قرار گرفت و ترنت الکساندر آرنولد و آندرو رابرتسون هم به‌عنوان دو مدافع کناری بازی کردند. سیمون مینیوله درون دروازه جای خود را به همتای 66 میلیون پوندی‌اش آلیسون بکر داده است در حالی که لوورن، جوئل ماتیپ و آلبرتو مورنو هم همگی از آن زمان تا کنون به تدریج از ترکیب بیرون رانده شدند.
امره جان و فیلیپه کوتینیو هم از آن زمان لیورپول را ترک کرده‌اند – فروش کوتینیو درآمدی در حدود 142 میلیون پوند داشت – در حالی که جردن هندرسون هم روی نیمکت نشانده شد و کلوپ به جای او ترجیح داد از خرید 7. 52 میلیون پوندی تیمش نبی کیتا استفاده کند.
در همین حال تاتنهام دروازه‌بان و کاپیتان مصدومش هوگو یوریس و ستاره انگلیسی‌اش دله آلی را نداشت – دو بازیکنی که اگر آماده بودند، قطعاً در ترکیب اصلی قرار می‌گرفتند – و دیگر شروع کنندگان بازی فصل گذشته دو تیم، داوینسون سانچس، هئونگ مین سون و سرژ اوریر هم روی نیمکت نشانده شدند اما در حالی که کلوپ توانسته تیمش را با خرید آلیسون، فن‌دایک و کیتا تقویت کند، تنها خرید امکان‌پذیر پوچتینو نسبت به بازی فصل گذشته، بال تیم لوکاس مورا بود که به جای هوئنگ مین سون در ترکیب اصلی تاتنهام قرار گرفت. لیورپول نسبت به تیمی که کمتر از 12 ماه پیش در ومبلی تسلیم شده بود، متفاوت به نظر می‌رسید و بازی می‌کرد اما کلوپ در این مدت 245 میلیون پوند خرج کرده است در حالی که پوچتینو تنها 23 میلیون پوند برای خرید لوکاس هزینه کرد که تنها خرید او در سال 2018 بود. پس کلوپ نه تنها زمان کافی برای تغییر دادن لیورپول تحت هدایتش داشته بلکه بودجه‌ای بالغ بر 10 برابر بیش از بودجه پوچتینو داشته تا تیمش را به یک مدعی واقعی قهرمانی در لیگ برتر تبدیل کند.
با این حال پیروزی لیورپول در روز شنبه این هفته و تثبیت جایگاهش در صدر جدول فراتر از مسائل مالی است. کلوپ ضعف‌های تیمش درون دروازه و خط دفاعی را شناسایی کرد و آنها را با سرمایه‌گذاری‌های خردمندانه روی آلیسون و فان‌دایک برطرف کرد اما در حالی که کلوپ و لیورپول از ماه اکتبر سال پیش وضعیت خوبی داشته‌‌اند، تاتنهام پسرفت کرده چون در جا زده است. کمبود مهره در این تیم حالا دارد مشهود می‌شود و این به دلیل عدم سرمایه‌گذاری برای تقویت تیم طی 12 ماه گذشته و قبل از آن است. بازسازی ورزشگاه وایت‌هارت لین بدون شک دارد روی قدرت مالی باشگاه برای عرض اندام در بازار نقل و انتقالات تأثیر می‌گذارد اما تبعات آن کم‌کم دارد بروز پیدا می‌کند. بدون یوریس و آلی، تاتنهام تیم همیشگی نیست و تلاش کین برای بازگشت به فرم ایده‌آل هم کلی از قدرت خط حمله تاتنهام را گرفته است. درست است که روبه‌رو شدن با تاتنهامی که بهترین بازیکنانش را در میدان داشته باشد، برای هر حریفی انگیزه کافی است که با قویترین ترکیب ممکن به میدان برود اما در طول یک فصل با وضعیت فعلی تاتنهام چند بار ممکن است که چنین اتفاقی در لیگی طولانی یا جام‌های حذفی رخ دهد؟
لیورپول الان نسبت به یک سال پیش تیم پرمهره‌تری دارد اما کیفیت بازی‌اش هم بالاتر است. یک خرید تابستانی دیگر، ژردان شکیری برای این بازی روی نیمکت نشست و بازیکنانی مانند هندرسون و دانیل استوریج هم کنارش نشسته بودند. لیورپول احساس سرزنده بودن دارد و سرزنده هم هست اما تاتنهام دارد به تیمی متوقف شده و قابل پیش‌بینی تبدیل می‌شود. شاید این فقط آزمون و خطا‌های ابتدای فصل باشد نه چیزی بیشتر اما این دو تیم از ماه اکتبر سال پیش در جهات متفاوتی قدم برداشته‌اند و لیورپول بدون شک آن تیمی بوده که در مسیر پیشرفت حرکت کرده است. لیورپولی‌ها از وقت و پول‌شان استفاده‌ای خردمندانه کرده‌اند اما این موضوع درباره تاتنهام صدق نمی‌کند.

مارک آگدن
منبع:espn

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }