آخرین خبرها

ماجرای عجیب مهاجم گابنی گل گهر سیرجان/چقدر از قرارداد ۸۰هزار دلاری به باگناما رسیده است؟

روابط عمومی گل‌گهر: کارت بازی با استناد به نامه فدراسیون گابن صادر شد

بازیکنان با ملیت آفریقای‌جنوبی، کامرون، ساحل‌عاج، سنگال، تونس، الجزایر، مصر، نیجریه، مراکش و غنا باید در دوسال گذشته منتهی به امضای قرارداد در سه بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی امید یا حداقل دو بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان حضور داشته بوده باشند. سایر بازیکنان اهل قاره آفریقا نیز در دوسال منتهی به عقد قرارداد حداقل در چهار مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشند.

سایت بدون – شهریورماه سال جاری، سازمان لیگ فوتبال ایران دستورالعمل جذب بازیکنان خارجی را اعلام کرد. در بخش بازیکنان آفریقایی این دستورالعمل آمده بود: «بازیکنان با ملیت آفریقای‌جنوبی، کامرون، ساحل‌عاج، سنگال، تونس، الجزایر، مصر، نیجریه، مراکش و غنا باید در دوسال گذشته منتهی به امضای قرارداد در سه بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی امید یا حداقل دو بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان حضور داشته بوده باشند. سایر بازیکنان اهل قاره آفریقا نیز در دوسال منتهی به عقد قرارداد حداقل در چهار مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشند.»

از همان روزها روند حضور بازیکنان آفریقایی در فوتبال ایران رو به افول رفت و کمتر بازیکنی جذب تیم‌های لیگ برتری شد. گل‌گهر اما 75روز پس از ابلاغ این دستورالعمل، یک بازیکن گابنی را جذب کرد تا در فاز تهاجمی از او استفاده کند. بازیکنی 195سانتیمتری به‌نام اریک باگناما که توانایی بازی در پست وینگر و مهاجم را دارد و قراردادی سه‌ساله با تیم متمول لیگ برتری بسته است. مدتی بعد از این قرارداد اما برخی مدعی شدند که اریک باگناما در سال2017 تنها در یک دیدار برای تیم‌ملی المپیک گابن به میدان رفته است. او متولد 10مارس1996 است و دیگر جایی در تیم‌ملی امید این کشور نخواهد داشت. بررسی‌های «فرهیختگان» نیز نشان می‌دهد باگناما جز چهار بازی در جام‌های بین‌المللی آفریقایی، در تیم‌ملی گابن جایی نداشته و همان یک بازی از او به ثبت رسیده است. نکته عجیب‌تر اینکه باگناما حتی در تیم باشگاهی قبلی‌اش یعنی موناناگابن نیز جای ثابتی نداشته و گاهی در ترکیب 18نفره تیمش قرار می‌گرفته است. درواقع باگناما در 6آوریل2018 در برابر المصری مصر، هشتم آگوست2017 در برابر سوپراسپورت یونایتد جاماییکا، دوم جولای2017 در برابر تی‌پی‌مازمبه کنگو و 18روز بعد نیز در برابر هورویاگینه در ترکیب تیمش حضور داشته و تنها 64دقیقه در برابر تی‌پی‌مازمبه کنگو به میدان رفته است. این تمام آماری است که از مهاجم جدید گابنی گل‌گهر ثبت شده و اطلاعات بیشتری از او در منابع مختلف اینترنتی نیست. موضوعی که باعث‌شده استقلال از گل‌گهر شکایت کند و مدعی شود که آنها در برابر این تیم از بازیکن غیرمجاز استفاده کرده‌اند. هرچند استقلالی‌ها نیز در مظان اتهام قرار دارند و نساجی معتقد است این تیم از بازیکنان غیرمجاز استفاده کرده و بازی آنها در برابر آبی‌های پایتخت باید سه بر صفر شود. اتفاقاتی که می‌تواند جدول رده‌بندی را حسابی دگرگون کند. به هر ترتیب اوضاع لیگ چندان جالب نیست و سازمان لیگ باید هرچه سریع‌تر به این ماجراها ورود کند. به‌ویژه آنکه شایعاتی درباره دستمزد باگناما هم منتشر شده که به‌نظر می‌رسد حسابی جنجالی شود. گفته می‌شود باگناما در ماه مبلغ کمی دستمزد دریافت می‌کند و بخش قابل‌توجهی از قرارداد 80هزار دلاری او سهم دیگران است؛ موضوعی که مدیر روابط‌عمومی و فرهنگی باشگاه گل‌گهر آن را به‌شدت تکذیب می‌کند.

 خواجویی: این هیاهو را استقلالی‌ها به راه انداختند

ابوذر خواجویی درباره دستمزد عجیبی که به باگناما پرداخت می‌شود، به «فرهیختگان» گفت: «ما شفاف‌ترین باشگاه لیگ برتر هستیم و تیم‌های پرطرفدار برای دور کردن هیاهو از خودشان این حرف‌ها را مطرح می‌کنند.» او درباره رزومه باگناما نیز گفت: «باشگاه گل‌گهر به نامه فدراسیون گابن استناد کرده، همان نامه را نیز به فدراسیون فوتبال ارسال کردیم و براساس آن توانستیم کارت بازی این بازیکن را بگیریم. باگناما بازیکن گرانقیمتی نیست و مثل مهاجمان استقلال دستمزد بالایی ندارد. ما این بازیکن را با هدف آینده‌نگری جذب کردیم و قرار نیست جایگزین یونس شاکری شود.»

خواجویی در ادامه پیرامون کنایه فرهاد مجیدی بیان کرد: «این حرف‌ها در فوتبال ایران، حرف جدیدی نیست. ما اجازه نمی‌دهیم که اعتبار و برند باشگاه خدشه‌دار شود. گل‌گهر چه کار کرده که این‌گونه صحبت می‌کنند؟ چرا باید اعمال نفوذ کنیم؟ در همان صحبت‌های مسئولان سازمان لیگ گفته شد مهاجم گابنی را طبق دستورالعمل سازمان لیگ به خدمت گرفته‌ایم و دو بازی دوستانه نیز همراه تیم بود تا با او قرارداد ببندیم. درحال حاضر نیز مهاجم زیمبابوه‌ای دیگری به‌نام اوی‌دی کارو را مدنظر داریم که 32بازی ملی داشته و 10روز در تمرینات ما شرکت می‌کند تا درصورت رضایت فنی، با او قرارداد ببندیم.»

ماجرای آواره‌شدن برخی از آفریقایی‌های ساکن ترکیه به‌دلیل بحران‌های مالی این کشور باعث شده پای بازیکنان آفریقایی بسیاری به کشورمان باز شود و پیشنهادها به مربیان برای جذب این بازیکنان شدت گرفته است. بدون‌شک بررسی عملکرد فنی این بازیکن در آینده نشان خواهد داد که او چگونه جذب باشگاه گل‌گهر سیرجان شده است اما هرچه باشد شاید تشکیل کمیته‌ای برای بررسی فنی بازیکنان خارجی لیگ برتر، اتفاق مهمی می‌تواند باشد. اتفاقی که شبیه آنچه در لیگ قطر رخ داد، می‌تواند به بهبود عملکرد تیم‌ها و رشد آنها کمک کند. هرچه باشد فعلا برخی بازیکنان حاضر در لیگ برتر، توانایی فنی بالاتری نسبت به بازیکنان ایرانی ندارند و جذب آنها علاوه‌بر هزینه‌های گزافی که باید بابت دستمزد به این بازیکنان پرداخت شود، از نظر روحی و روانی نیز فشار زیادی به باشگاه‌ها وارد می‌کند.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }