آخرین خبرها

مكمل‌‌های غذایی؛ مفید هستند یا مضر؟

سایت بدون -چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این‌كه مردی به امید سلامت  بیشتر مصرف مكمل‌های چای سبز را آغاز كرد، اما در عوض این كپسول‌ها باعث آسیب جدی به كبد او شد تا حدی كه به پیوند فوری كبد نیاز پیدا كرد.
با این‌حال، پزشكان می‌گویند: مكمل‌های تایید شده كه از شركت‌های معتبر خریداری می‌شوند در صورتی كه طبق دستورالعمل‌های تعیین شده مصرف شوند، تقریبا در بیشتر مواقع ایمن هستند. اما این اشتباه است این‌طور تلقی كنیم كه مكمل‌های غذایی پتانسیل مضر بودن را ندارند.
در صورتی كه همین مكمل‌ها بیش از حد مصرف شوند خطراتی به همراه دارند. در حالی كه در بسیاری از موارد سطوح اضافی مكمل‌ها دفع می‌شوند، احتمال دارد این سطوح اضافی بویژه برای كبد كه وظیفه سم‌زدایی را به‌عهده دارد، سمی باشد.
همچنین خطر بالقوه در صورت مصرف همزمان چند مكمل وجود دارد؛ چرا كه برخی اوقات این مكمل‌ها می‌تواند متقابلا بر یكدیگر اثر بگذارند. در عین حال بدن برخی افراد ممكن است كمتر قادر به متابولیزه كردن مواد خاصی باشد كه می‌تواند بر چگونگی تاثیر این مواد بر بدنشان اثرگذار باشد.
مكمل‌های غذایی مفید
برخی مكمل‌ها هستند كه كارشناسان سلامت برای بهره‌مندی مردم به طور گسترده آنها را مورد تایید قرار داده‌اند. برای مثال محققان انگلیسی توصیه می‌كند زنانی كه قصد بارداری دارند، باید مصرف مكمل فولیك اسید را آغاز كنند. همچنین زنان باردار باید تا هفته دوازدهم بارداری به منظور جلوگیری از نقایص مادرزادی در نوزادان این مكمل را مصرف كنند.
مصرف مكمل‌های ویتامین D نیز برای نوزادان، كودكان بین یك تا چهار سال و افرادی كه اغلب در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند، توصیه می‌شود. این گروه شامل افرادی می‌شود كه دچار ضعف كلی بوده یا معمولا لباس‌هایی می‌پوشند كه تمام نواحی پوستشان را می‌پوشاند. البته مصرف مكمل‌های ویتامین D به تمامی افراد دیگر نیز پیشنهاد می‌شود.
تزریق ویتامین K نیز برای نوزادان در ۲۴ ساعت اول تولدشان به منظور جلوگیری از اختلال نادر اما جدی خونی توصیه می‌شود.
مكمل‌ها همچنین برای افرادی كه رژیم‌های غذایی محدودی داشته یا به آلرژی مبتلا هستند، اهمیت دارد. به طور مثال افرادی كه رژیم‌های غذایی گیاهخواری دارند به مصرف مكمل‌های ویتامین B12 نیاز دارند، زیرا این ویتامین به‌طور طبیعی تنها در منابع حیوانی یافت می‌شود. با این حال مزایای مصرف بسیاری از مكمل‌های دیگر در بیشتر افراد نامشخص است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }