آخرین خبرها

می خواهید خواب راحتی داشته باشید/موبایل را کنار بگذارید


https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2017/12/18/09/sleep-mobile-phone-health.jpg?w968h681

سایت بدون -تحقیقات اخیر نشان می‌دهند سلول‌های حساس به نوری که در چشم وجود دارند، با قرار گرفتن در معرض نور، ساعت بدن را تغییر می‌دهند. قرار گرفتن طولانی‌مدت در مقابل نور به‌خصوص اگر خارج از ریتم شبانه‌روزی فعالیت‌های شخص باشد، در برنامه‌ خواب اختلال ایجاد کرده و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. یکی از شایع‌ترین علت‌های قرار گرفتن در معرض نور در شب، استفاده از تلفن همراه قبل از خواب است. به گزارش خبرآنلاین به نقل از مدیکال نیوز، محققان موسسه ‌سالک (Salk)، در راستای یافتن درمانی برای بی‌خوابی شبانه، پاهای بی‌قرار، میگرن و اختلال در نظم برنامه‌ خواب به این نتیجه رسیده‌اند که از بین رفتن نظم شبانه‌روزی ساعت بدن، درنهایت مشکلات متعددی برای سلامتی انسان به وجود می‌آورد که بعضی از آنها مانند سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین، چاقی مفرط، اختلال‌های شناختی و در برخی موارد حاد، سرطان، نیازمند درمان‌های طولانی‌مدت  هستند.
از آنجا که امروزه بیشتر منابع نوری که استفاده می‌کنیم، مصنوعی هستند، چرخه‌ خواب و بیداری دیگر وابسته به الگوی شب و روز نیست. از آن گذشته، با ورود تلفن‌های هوشمند به زندگی انسان، مدت زمان استفاده از تکنولوژی و خیره‌شدن به نور صفحه‌ آنها از هر زمان دیگری بیشتر شده است.
همان‌طور که می‌دانید، ساعت بدن از الگوی ٢٤ ساعته شبانه‌روز پیروی می‌کند که چرخه‌ خواب و بیداری هم تحت‌تاثیر این زمانبندی قرار می‌گیرد. در حقیقت تمام سلول‌ها، بافت‌ها و اعضای بدن وابسته به این الگو هستند.
تحقیقات اخیر بر گروهی از سلول‌ها در شبکیه و حساس به نور متمرکز شده است. همان‌طور که گفته شد، این سلول‌ها به نور حساسند، اما تصویری به مغز ارسال نمی‌کنند، بلکه سطح نور محیط را بررسی می‌کنند تا سیگنال‌های مرتبط با عملکرد بیولوژیکی را به مغز ارسال کنند.
پروتیینی به نام ملانوپسین در این سلول‌ها، به پردازش نور محیط کمک می‌کند و اگر مدت طولانی مقابل نور قرار بگیرد، مجدد درون سلول‌ها احیا می‌شود. با ادامه یافتن این فرآیند، به مغز سیگنال‌هایی مرتبط با قرار گرفتن مقابل نور پایدار ارسال می‌شود و در نتیجه مغز الگوی خواب و زمان استراحت را تغییر می‌دهد و به این صورت است که در نظم خواب اختلال ایجاد می‌شود. پس از بررسی این فرآیند، محققان با بررسی ملانوپسین در سلول‌های چشم پی برده‌اند که اگرچه بعضی از سلول‌ها حساسیت خود را در طولانی‌مدت نسبت به نور پایدار از دست می‌دهند، اما بعضی دیگر، همچنان این حساسیت را حفظ می‌کنند، زیرا سلول‌های دسته دوم دارای ملانوپسینی هستند که حاوی آرستین (Arrestin)  است. نگاه کردن بیش از حد به صفحه‌ تلفن‌های هوشمند، به‌خصوص شب‌ها و زمان خواب، به علت تغییر دادن نظم نور دریافتی چشم و همان‌طور که گفته شد ارسال سیگنال‌های دریافت نور به مغز می‌تواند باعث اختلال در ساعت بدن شده و برای مدت طولانی احساس نیاز به خواب را از بین ببرد. پس بهتر است سعی کنید استفاده از تلفن همراه را به زمانی غیر از زمان خواب موکول کنید.

برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }