آخرین خبرها

نگاهی به وضعیت تولید سریال‌های الف ویژه و الف فاخر سیما/ازسریال سلمان فارسی تا سریال حضرت موسی

سایت بدون- تلویزیون سریال‌های تلویزیونی براساس بودجه به چند دسته تقسیم می‌شوند. برترین‌های آنها الف ویژه، الف فاخر و الف هستند. همان‌طور كه گفته شد در زمینه تعیین رده، بودجه و حجم پروداكشن موثر است. مثلا سریال‌های تاریخی با دكورسازی و… غالبا در رده الف فاخر به بالا قرار می‌گیرند. به این ترتیب معمولا تعداد الف‌یژه‌ها معدود است. مثلا این روزها سریال‌های سلمان فارسی و موسی(ع) تنها الف ویژه‌های تلویزیون هستند، اما تعداد سریال‌های الف فاخر و الفی كه در مرحله پیش‌تولید، تولید و پس از تولید هستند، بیشتر است. اگر می‌خواهید از سریال‌های ویژه و فاخر تلویزیون كه در آینده روی‌ آنتن می‌روند باخبر شوید، ما در اینجا نگاهی به وضعیت تولید سریال‌های الف ویژه و الف فاخر سیما فیلم و مراکز استان‌ها انداخته‌ایم. الف فاخر
نفوذ تاریخی
نام سریال: نفوذ
كارگردان: جواد شمقدری

بازیگران: احمد نجفی، حمید گودرزی، صالح میرزاآقایی، علیرام نورایی، عبدالرحیم نوروزی، جلیل فرجاد، كاوه سماك‌باشی، سیدجواد هاشمی، پانته‌آ مهدی‌نیا، شهره لرستانی، زهرا سعیدی، امیرمحمد زند، هوشنگ توكلی، ماشاءا… شاهمرادی‌زاده و…
قصه: داستان این سریال به سال ۵۷ مربوط می‌شود و به مدت هشت ماه در مقطع انقلاب، نفوذ آمریكایی‌ها را در عرصه‌های مختلف نظام پهلوی و بحث قانون كاپیتولاسیون نشان می‌دهد. در مجموع، این سریال دخالت‌های آمریكا در ایران را به تصویر می‌كشد و قانون كاپیتولاسیون را زیرسؤال می‌برد. در نفوذ در قالب ملودرام و داستان‌های مجزا، به جوانان و دانشجویان به عنوان دو قشر تأثیرگذار در انقلاب اسلامی ایران توجه شده است.
چه خبر؟ 10 قسمت ابتدایی این سریال پیش از این به صورت جداگانه با عنوان خط تماس پخش شد.  هم‌اکنون تولید این سریال به پایان رسیده است و آنچنان‌که تهیه‌کننده‌اش به جام‌جم می‌گوید در مرحله پس‌از‌تولید قرار دارد.


در حال نگارش

سریال‌های الف فاخر دیگری از سیمافیلم نیز در مرحله نگارش قرار دارند:
 ضد: این سریال به تهیه‌كنندگی علیرضا جلالی، قصه‌ای امنیتی و ضدجاسوسی دارد و تلاش می‌كند ازجان‌گذشتگی نیروهای امنیتی در جهت حفظ امنیت و آرامش جامعه را به تصویر بكشد. آرش قادری، نویسنده سریال درباره آخرین وضعیت آن به جام‌جم می‌گوید: نگارش فیلمنامه این سریال مدتی پیش از تولید سریال «گاندو» انجام شده، اما قرار است بازنویسی و به‌روز شود.
 زینبیه: نگارش مینی سریال «زینبیه» با موضوع مقاومت سوریه در مركز سیمافیلم آغاز شده است. فیلمنامه را جواد اردكانی می‌نویسد. این مینی سریال به موضوعات مهم سوریه و تحولات سال‌های اخیر این كشور توجه دارد و پس از نگارش وارد مرحله پیش‌تولید و تولید خواهد شد.
 ماه شب چهارده: این سریال به زندگی علمی و سیاسی خواجه نصیرالدین طوسی، یكی از برجسته‌ترین دانشمندان و منجمان قرن هفتم هجری اختصاص دارد كه تاكنون سناریوی دو فصل نوجوانی و ابتدای جوانی به نام‌های شكفتن و برآمدن به قلم عبدالرسول و محمد گلبن حقیقی با همكاری شورای نویسندگان در 22 قسمت آماده و ارائه شده است. گفته می‌شود در این قصه به فضای ملتهب كشور در زمان حكومت خوارزمشاهیان و سپس ایلخانیان، تقابل دو فرقه اسماعیلیه و امامیه در كنار روایت زندگی خواجه نصیرالدین پرداخته شده است.
 دادستان: این سریال به كارگردانی مسعود ده‌نمكی، قصه‌ای امنیتی و معمایی دارد كه پدرام كریمی و كریم خودسیانی، به سرپرستی مسعود ده‌نمكی در حال نگارش فیلمنامه آن هستند و به‌زودی وارد پیش‌تولید خواهد شد.
 سریال‌های «بازگشت به روشا» درباره حزب‌ا… لبنان، «كودتا» در مورد كودتا 1299 و آغاز سلطنت پهلوی و «صد سال تنهایی» درباره تاریخ معاصر از 1300 تا 1400 در مرحله نگارش هستند.


جشن خون به پا می‌شود
نام سریال: جشن سربرون
كارگردان: مجتبی راعی

بازیگران: حسین محجوب، محمود پاك‌نیت، لاله اسكندری، نادر فلاح، فرخ نعمتی، قاسم زارع، داریوش كاردان، میرطاهر مظلومی، رامین ناصر‌نصیر، مهدی فقیه، كریم اكبری‌مباركه و…
قصه: بهادر، كدخدای ایل پوسان با كدخدای طایفه همسایه سرخو، رقابت و مخالفتی دیرینه دارد و  مدتی است آتش كینه‌ها خاموش شده تا این‌كه سرخو با اعتمادبه‌نفس به خواستگاری دختر زیبا و كم سن‌و‌سال بهادر، جهان‌پسند می‌رود. غافل از این‌كه قرار است مدتی بعد جهان‌پسند به عقد پسرعمویش درآید. بهادر قاطعانه با این وصلت مخالفت می‌كند. زخم‌های كهنه سرباز می‌كنند. هر دو طایفه از كدخدای خود حمایت می‌كنند. درگیری ابعاد بزرگ‌تری می‌یابد و بهادر تلاش بزرگی را آغاز می‌كند.
چه خبر؟ تصویربرداری این سریال كه از 28 اسفند سال گذشته متوقف شده بود، از اول اردیبهشت‌ با رعایت پروتكل‌های بهداشتی از سر گرفته شد. حسن نجاریان، تهیه‌كننده سریال به جام‌جم می‌گوید: این روزها در آزادراه تهران – شمال، پلان‌های كوهستانی را تصویربرداری می‌كنیم. پنج شش روز است این بخش را كلید زدیم. میرطاهر مظلومی، بیوك میرزایی، نادر فلاح و حسین محجوب از بازیگرانی هستند كه این روزها مقابل دوربین رفته‌اند. 


طلاق اجتماعی
نام سریال: طلاق
كارگردان: ابوالقاسم طالبی

بازیگران: قطب‌الدین صادقی، مجید واشقانی، حمید گودرزی، پیام دهكردی، ناصر آقایی، بهار محمدپور، هدیه رضایی، نیلوفر كیارستمی، عسل غروی، النا آهی و…
قصه: این سریال قصه‌ای در هم تنیده شده دارد كه به مسائل اجتماعی روز می‌پردازد و در دل قصه‌ها نگاهی به مفاسد اقتصادی نیز شده است.
چه خبر؟ این سریال در مرحله تولید و تصویربرداری قرار دارد. طلاق در حدود ۳۵قسمت ساخته می‌شود و خود طالبی تهیه‌كنندگی آن را بر عهده دارد. پیش‌تولید این سریال در سكوت خبری انجام شد و در سكوت هم كلید خورد.


یژهالف و

سلمان در شهرك نور
نام سریال: سلمان فارسی
كارگردان: داوود میرباقری

بازیگران: علیرضا شجاع‌نوری، فرهاد اصلانی، علی دهكردی، محمدرضا هدایتی و…
قصه: سریال سلمان فارسی تولد و جوانی سلمان در دوران ساسانیان، مهاجرت او به بیزانس و بخش عمده‌ای از زندگی او كه در آن دوره می‌گذرد و بخش سوم گرویدن او به دین اسلام و قصه‌ای كه در حجاز می‌گذرد را نشان می‌دهد.
چه خبر؟ ادامه تصویربرداری سلمان فارسی بعد از ماه رمضان آغاز شده است و آنچنان كه روابط عمومی این سریال به جام‌جم می‌گوید گروه این روزها در شهرك سینمایی نور در حال تصویربرداری است.

معجزه‌های موسی
نام سریال: موسی (ع)
كارگردان: جمال شورجه

قصه: سریال حضرت موسی(ع) از قبل از میلاد حضرت موسی(ع) آغاز می‌شود و در ابتدا به شرایط ویژه اجتماع در آن مقطع زمانی، قوم بنی‌اسرائیل و فرعون می‌پردازد و بعد قصه تولد و ورود حضرت موسی‌(ع) به كاخ فرعون را نشان می‌دهد. در ادامه كوچ نبی خدا به سرزمین مدائن، ازدواج، كوچ بنی‌اسرائیل از مصر و حركت از رود نیل و به سمت تمدن الهی، سردرگمی قوم و… به نمایش درمی‌آید و قصه با فوت حضرت موسی‌(ع) به پایان می‌رسد.
چه خبر؟ این سریال در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و به‌تازگی شورجه به مشكلات پیش‌رو برای ساخت سریال موسی (ع) اشاره كرده و از تلاش برای رفع موانع و آغاز به كار تولید این سریال گفته است.


استانی‌ها

کردستان، البرز و … هم پای کار هستند
سریال‌های استانی هم در این رده هستند كه این روزها در مرحله نگارش و پیش‌تولید قرار دارند:  
 سریال تاریخی و 30 قسمتی «سنجرخان» به كارگردانی محمدحسین لطیفی، تهیه‌كنندگی حسین جلالی و نویسندگی مرحوم ضیاءالدین دری در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و در كردستان مقابل دوربین خواهد رفت.
 سریال «شهید شهریاری» به تهیه‌كنندگی مصطفی علمی‌فرد در 30 قسمت 45 دقیقه‌ای در مركز زنجان تولید خواهد شد. این سریال اكنون در مرحله تكمیل فیلمنامه قرار دارد. تیم تهیه مشخص شده و بعد از كامل شدن فیلمنامه وارد مرحله پیش‌تولید می‌شود.
 سریال «جلال 2» كه در 26 قسمت 45 دقیقه‌ای احتمالا برای دهه فجر روی آنتن می‌رود، به تهیه‌كنندگی علیرضا جلالی و كارگردانی حسن نجفی در مرحله پیش‌تولید قرار دارد.
 فیلمنامه سریال «مادر ایران» به تهیه‌كنندگی مهدی كریمی و نویسندگی فریدون حسن‌پور در مركز گیلان آماده شده و در مرحله پیش‌تولید قرار دارد. این سریال 300 قسمتی، چند فصل دارد كه فصل اول آن در 63 قسمت 45 دقیقه‌ای تولید خواهد شد.
 سریال «موهبت» با موضوع زندگی آیت‌ا… طالقانی، به تهیه‌كنندگی محمدصادق پهلوان‌زاده و نویسندگی حامد قربانی متعلق به مركز البرز است و این روزها در مرحله نگارش قرار دارد.
 سریال «رازهای ناتمام» با موضوع شهید آیت‌ا… باهنر به تهیه‌كنندگی امین امانی و نویسندگی جلال‌الدین دری به مركز كرمان تعلق دارد  و نگارش آن به پایان رسیده است.
 سریال «شیرعلی مردان‌خان» كه ادامه سریال بانوی سردار است نیز به تهیه‌كنندگی سعید مرادی و كارگردانی و نویسندگی سعید سلطانی هم در مركز چهار محال و بختیاری تولید خواهد شد.

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }