آخرین خبرها

هیجده سریال کمدی در راه تلویزیون / هجوم خنده سازها


مخاطبان پیگیر سیما، دهه طلایی کمدی‌های تلویزیون را به یاد دارند. از اوایل دهه80 و با ورود جدی هنرمندانی چون مهران مدیری، رضا عطاران و مهران غفوریان مجموعه‌های موفقی ساخته شد. بیشتر این سریال‌ها 90شبی بودند و شب‌های کوتاه تابستان یا شب‌های سرد زمستان را برای بینندگان رسانه ملی دوست‌داشتنی می‌کردند. مدیری، عطاران و غفوریان به چنان فهمی از کمدی رسیده بودند که رگ خواب مخاطب را دردست داشتند. 
هنوز که هنوز است و با گذشت سال‌ها، هم‌چنان دهه شصتی‌ها تکه‌کلام‌های آن مجموعه‌ها را به یاد دارند. «نقطه‌چین»، «جایزه بزرگ»، «پاورچین»، «شب‌های برره»، «مرد هزار چهره» و… از جمله کارهای موفق مهران مدیری در تلویزیون است. رضا عطاران هم با «کوچه اقاقیا»، 
«خانه به دوش»، «متهم گریخت»، «ترش و شیرین» و «بزنگاه» در تلویزیون درخشید. اما مهران غفوریان که در سال‌های اخیر بیشتر به بازیگری پرداخته تا کارگردانی، مجموعه‌های طبقه وسط و سه‌گانه «زیرآسمان شهر» را ساخت. اما به مرور و پس از موج گسترده سریال‌های کمدی، مدیران تلویزیون تغییر تاکتیک دادند و سهم کمدی‌ها در سبد نمایشی سیما را کم کردند. 
البته کوچ کمدی‌سازهای مشهور این رسانه به سینما هم در این تصمیم بی‌تأثیر نبود. کم‌کم مجموعه‌های اجتماعی جای پای‌شان را در آنتن سفت کردند و طبیعتاً به‌دلیل پرداخت به مضامین جدی، گاهی فضای تلخی در این مجموعه‌ها پدیدار می‌شد. بعد از گذشت چند سال این فضا خودش به یک تم مشخص تبدیل شد و برخی از نویسندگان و کارگردانان به‌طور جدی به روی آن تمرکز کردند.

مرکز سیمافیلم و شبکه‌های مختلف تلویزیون در همتی همه‌جانبه به تولید و ارائه سریال‌های شادی‌آور خواهند پرداخت و خنده را برای بینندگان به ارمغان می‌آورند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مخاطبان آثار نمایشی در یکی، دو سال گذشته اقبال قابل توجهی به آثار طنز داشته‌اند.
 از سوی دیگر اقبال به فیلم‌های سینمایی ژانر کمدی در گیشه نیز اشتیاق مخاطب به ساخت آثار با دست‌مایه طنز و فضاهای مفرح و شادی بخش را تأیید می‌کند. نظر به اهمیت نیاز مخاطب و نیز طرح مباحث روزآمد و مقتضی شرایط اجتماعی و اقتصادی کنونی، مسوولان سازمان صدا‌و‌سیما و مدیران مرکز سیما فیلم در یکی دو سال گذشته تلاش خود را برای ایجاد فضای شاد و پرنشاط و اندوه‌زدایی از فضای نمایشی به کار بستند.

به معرفی 18 اثر طنز می‌پردازیم که در مراحل مختلف نگارش و تولید قرار دارند و طی ماه‌های آتی در کنداکتور پخش شبکه‌های سیما قرار خواهند گرفت.
 1-  «ن. خ»
این مجموعه به کارگردانی سعید آقاخانی و با بازی حمید‌رضا آذرنگ، فریده سپاه منصور، علی صادقی و… به تهیه‌کنندگی مهدی فرجی مراحل تصویربرداری را برای پخش در نوروز‌98 سپری می‌کند.
 2-  «مر قانون»
مجموعه‌ای به کارگردانی مشترک محمدحسین لطیفی و علیرضا نجف‌زاده و تهیه‌کنندگی مهران مهام است که به‌تازگی وارد مرحله تصویربرداری شده و از گزینه‌های نوروزی سیما است. هدایت هاشمی، مرجانه گلچین و مهران غفوریان بازیگران اصلی این پروژه هستند. 
 3-  «ساده دلان»
حامد عنقا که سال گذشته سریال پربیننده «پدر» را بر روی آنتن داشت، تهیه‌کنندگی این مجموعه را بر‌عهده دارد. سرپرست نویسندگان ساده‌دلان محمدحسین لطیفی است و از بهرنگ توفیقی به‌عنوان کارگردان نام برده شده است.
 4-  «پرچین»
مجموعه‌ای به قلم مشترک پدرام کریمی و مهدی محمد نژادیان و تهیه‌کنندگی سعید سعدی است که در مرحله پیش‌تولید قرار دارد.
 5-  «م. ک»
 این سریال که مرحله نگارش را سپری می‌کند، قرار است توسط امیر پوروزیری سازنده مجموعه «مینو» کارگردانی شود.
 6-  «شرایط خاص»
 این سریال به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه‌کنندگی سید‌مرتضی فاطمی با بازی کامبیز دیرباز، پروانه معصومی، بهرام افشاری و…؛ مراحل ساخت را پشت سر گذاشته و آماده نمایش است.
 7-  «پیچ تند»
قاسم جعفری که از کارگردان‌های موفق سال‌های ابتدایی دهه‌80 بوده، بعد از مدت‌ها دوری از مدیوم تلویزیون با ساخت این سریال به رسانه ملی بازگشته است. در این مجموعه که به تهیه‌کنندگی علی حجازی‌مهر مراحل تصویربرداری را سپری می‌کند، از بازیگران تئاتری استفاده شده است.
 8-  «گسل»
 این سریال که فصل اول آن با استقبال مخاطبان مواجه شد به تهیه‌کنندگی محسن چگینی و کارگردانی علیرضا بذرافشان مراحل نگارش سناریو را سپری می‌کند تا به‌زودی وارد پیش‌تولید شود.
 9-  «زندگی شگفت‌انگیز»
 در این مجموعه طنز که هم اکنون آماده پخش است حمید لولایی، رضا داودنژاد و سحر ولدبیگی ایفای نقش کرده‌اند. عبدالرضا فیرزوان آن را تهیه کرده و مجتبی چراغعلی کارگردانی این سریال را بر‌عهده داشته است.
 10-  «فوق لیسانسه‌ها»
 بعد از موفقیت مجموعه «لیسانسه‌ها» سروش صحت و رضا جودی قصد دارند ساخت سریال «فوق لیسانسه‌ها» را آغاز کنند. این سریال تا پایان سال پیش تولید خود را آغاز می‌کند.
 11-  «الف ویژه»
 این سریال با سوژه‌ای متفاوت توسط حامد افضلی در حال نگارش است و با قطعی شدن تیم تولید به‌زودی وارد پیش‌تولید می‌شود.
 12-  «افسانه هزارپایان 2»
 به‌دنبال پخش فصل اول این سریال، شهاب عباسی سری دوم آن را نیز مقابل دوربین برد و هم‌اکنون آماده پخش از تلویزیون است.
 13-  «پیوند قلب‌ها»
این سریال که بن‌مایه آن همانند گسل، طنز سیاسی است توسط فردین فرزین‌فرد و فرزاد امیر‌حمزه در حال نگارش سناریو است.
 14-  «دنگ و فنگ روزگار»
متن این سریال که در حال تصویربرداری است توسط حسن وارسته به رشته تحریر درآمده است. جواد مزدآبادی آن را کارگردانی می‌کند و امیرحسین طالبی نیز تهیه‌کنندگی این مجموعه را بر‌عهده دارد. سیروس گرجستانی، محمد نادری و نیما شاهرخ شاهی از بازیگران اصلی این اثر طنز هستند که برای پخش از شبکه یک آماده می‌شود.
 15-  «آچمز»
هومن برق‌نورد، سیدمهرداد ضیایی و امیرحسین رستمی در این مجموعه به کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی حسین آقا هرندی ایفای نقش می‌کنند. این سریال در مرحله تصویربرداری قرار دارد.
 16-  «خوشنام»
این سریال کمدی را محسن کیایی می‌نویسد و احمد زالی نیز تهیه‌کنندگی آن را بر‌عهده دارد.
 17-  «زیرهمکف»
زیرهمکف مجموعه‌ای است به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رضا جودی با بازی خاطره حاتمی، هومن شاهی و نگین معتضدی. این مجموعه به نویسندگی مهدی حمزه و احسان لطفیان در مرحله تصویربرداری قرار دارد تا برای پخش از شبکه یک سیما آماده شود.
 18-   «آدم‌های معمولی» 
مجموعه‌ای که حمیدرضا لبافی فیلم‌نامه آن را برای گروه فیلم وسریال شبکه یک سیما می‌نویسد و به محض قطعی شدن گروه تولید وارد مرحله تصویربرداری خواهد شد. 

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }