آخرین خبرها

ویژگی مخفی ساعت اپل كه تازه‌كارها و حرفه‌ای‌ها باید امتحان كنند

سایت بدون -ساعت اپل به‌عنوان پرچمدار ساعت‌های هوشمند بعد از چهار سری پیشرفت، كاركردهای متنوعی را برای كاربر به ارمغان آورده و نیاز او به گوشی هوشمند را برای استفاده از قابلیت‌های ورزشی و سلامت تا تماس و گوش كردن به موسیقی كمتر كرده است. با افزایش این امكانات، كار كاربران تازه‌كار این دستگاه هیجان‌انگیز برای شناخت و استفاده از آنها نیز سخت‌تر شده است. بر همین اساس در كارگاه این هفته فهرستی از ویژگی‌های ساعت اپل را كه كمتر از دیگر قابلیت‌ها مطرح می‌شود و ممكن است حتی حرفه‌ای‌های اپل‌واچ هم از آنها بی‌اطلاع باشند، معرفی می‌كنیم.   داك برای اجرای اپ‌ها
داك (Dock)  را كه با زدن دكمه كنار باز می‌شود، می‌توان بهترین مخفیكاری ساعت اپل دانست، اما چرا؟ دلیلش آن است كه كاركرد پیش‌فرض داك، نمایش آخرین اپ‌های باز شده است؛ شبیه جابه‌جایی بین اپ‌ها در آیفون و شما احتمالا در كاربردهای روزمره خیلی كم سراغ این امكان می‌روید.
خوشبختانه یك تنظیم نسبتا مخفی در اپ Watch  وجود دارد كه داك را به یك ویترین اپ بسیار مفید تبدیل می‌كند. اپ Watch  را باز كنید، به قسمت Dock  بروید و نوع آن را از Recents  به Favorites  تغییر دهید. سپس اپ‌هایی را كه بیشتر از همه استفاده می‌كنید در فهرست محبوب‌ها اضافه كنید.
حالا با زدن كلید كناری می‌توانید به‌سرعت و راحتی اپ‌های پركاربردتان را اجرا كنید. هر زمان هم كه خواستید، با همان روند فوق امكان تغییر این اپ‌ها وجود دارد.

  حالت ساكت
جذابیت بستن ساعت اپل این است كه به شما كمك می‌كند از گوشی‌تان فاصله بگیرید. با وجود ساعت، دیگر نیازی نیست هر بار كه پیام یا تماسی دریافت می‌كنید، به‌سرعت سراغ گوشی بروید. البته خود ساعت به‌طور پیش‌فرض هنگام دریافت هر اعلانی صدا می‌دهد كه بعد از مدتی واقعا اعصاب‌خردكن می‌شود!‌ به‌خصوص اگر به ساكت بودن صدای گوشی‌تان عادت داشته باشید. با وجود موتور تقه‌زن (Taptic)  خوبی كه این ساعت دارد، اصلا چه نیازی به صدا هست؟
برای جایگزینی این امكان به جای صدا، صفحه ساعت را به بالا بكشید و در مركز كنترل (Control Center)  روی آیكون زنگ بزنید تا حالت ساكت (Silent Mode)  فعال شود. حال وقتی اعلانی بیاید، ساعت به آرامی تقه‌ای به مچتان می‌زند و حتی صفحه‌اش هم روشن نمی‌شود تا وقتی برای خواندنش مچتان را بالا بیاورید.

  صحبت با سیری
اگر از ساعت سری ۳ یا ۴ با watchOS  نسخه ۵ یا بالاتر استفاده می‌كنید، دیگر نیازی نیست برای صحبت با سیری (Siri)  چرخ ساعت را فشار دهید. كافی است مچتان را بالا بیاورید، ساعت را نزدیك صورتتان بگیرید و شروع به صحبت كنید. سیری بلافاصله دستورات شما را دریافت و پردازش می‌كند. جالب است كه این روش، مطمئن‌ترین روش دسترسی به سیری روی ساعت اپل به شمار می‌آید كه حتی از روش كلاسیك نگه‌داشتن دكمه چرخ هم بهتر كار می‌كند.

  مدیریت اعلان‌ها
اگر ساعت اپل‌تان را همیشه به دست دارید، باید زمانی را برای مدیریت و انتخاب اعلان‌های مهم بگذارید، در غیر این صورت در طول روز احتمالا در دریایی از اعلان‌ها غرق می‌شوید! watchOS 5  به شما این امكان را می‌دهد كه اعلان‌هایی را كه نمی‌خواهید از مركز اعلان‌ها (Notification Center)  غیرفعال كنید. برای این كار، وقتی اعلانی آمد، روی آن به سمت چپ بكشید و از منو، گزینه Tun off on Apple Watch  را بزنید تا آن نوع اعلان دیگر روی ساعتتان نشان داده نشود. گزینه دیگر آن است كه
Deliver Quietly  را انتخاب كنید تا این اعلان بدون هیچ صدا یا ویبره‌ای دریافت شود. البته راهكار اساسی‌تر مدیریت اعلان‌ها از طریق اپ Watch  روی گوشی‌تان است. با رفتن به بخش Notifications و قسمتMirror iPhone Alerts from  می‌توانید اپ‌هایی را كه نمی‌خواهید از آنها اعلانی روی ساعت خود ببینید، غیرفعال كنید.

  سفارشی‌سازی تمرین‌ها
 وقتی شروع به استفاده مداوم از اپ Workouts  برای تمرین‌های ورزشی می‌كنید، احتمالا دوست دارید صفحه‌نمایش تمرین‌ها را هم به سلیقه خود تنظیم كنید. مثلا ممكن است بخواهید اطلاعات خاصی در آن نمایش داده شود یا قسمتی حذف شود. این كار را به‌راحتی در اپ Workouts  می‌توانید انجام دهید. كافی است در آن به قسمت Workout View  بروید و با زدن دكمه Edit، اطلاعات نمایشی را به دلخواه اضافه، كم یا جابه‌جا كنید.

  مدیریت صفحات ساعت
ساعت اپل به شما اجازه می‌دهد سه صفحه ساعت را برای حالت‌های مختلف یا زمان‌های روز داشته باشید و با كشیدن به‌صورت افقی،‌ بین آنها جابه‌جا شوید. اما اگر تعداد زیادی صفحه ساعت دانلود كرده‌اید، وقتش رسیده آنهایی را كه نیاز ندارید حذف و بقیه را هم مرتب كنید. این كار را روی خود ساعت می‌توانید انجام دهید، ولی راه آسان‌ترش اپ Watch  گوشی‌تان است. در تب
My Watch روی Edit  در كنار قسمت
My Faces  بزنید تا به حالت ویرایش آنها بروید. برای حذف یك صفحه، دكمه قرمز را بزنید و برای تغییر ترتیب صفحات، از دسته سه‌خط در هر سطر استفاده كنید. شخصی‌سازی هر صفحه ساعت هم با زدن روی آن در همین بخش امكان‌پذیر است.

  نوشتن پاسخ روی صفحه
وقتی اعلانی روی ساعت اپل دریافت می‌كنید، روی آن بزنید و برای پاسخ سریع، Reply را انتخاب كنید. حال گزینه‌های مختلفی را می‌بینید: میكروفون برای دیكته كردن جواب، ایموجی برای جواب با شكلك و…، اما یكی از این گزینه‌ها كه ممكن است با آن آشنا نباشید، ابزار نوشتن (scribble)  است. با زدن روی گزینه‌ای كه شبیه دست است و حرف A، صفحه نوشتن باز می‌شود و با نقاشی حروف، آنها به حروف متنی تبدیل می‌شوند. البته این روش برای پیام‌های طولانی كاربرد ندارد، ولی برای جواب‌های یك یا دو كلمه‌ای جالب و مفید است.

  حالت سالن سینما
ساعت اپل عادت بدی دارد كه در بدترین مواقع صفحه‌اش روشن می‌شود! یكی از این زمان‌ها در سالن سینما و هنگام تماشای فیلم است كه نمی‌خواهید ساعت‌تان از نظر بصری یا صوتی مزاحم شود. در این مواقع، مركز كنترل را به بالا بكشید و گزینه حالت سینما (Theater Mode)  را فعال كنید. این حالت جلوی روشن شدن ساعت را می‌گیرد (مگر این‌كه شما روی صفحه یا چرخ ساعت بزنید) و همچنین به‌صورت خودكار حالت ساكت را هم برای جلوگیری از آلارم‌ها فعال می‌كند.

  سفارشی‌سازی مركز كنترل
مركز كنترل ساعت اپل همان‌طور كه از نامش مشخص است، مركزی برای انجام انواع و اقسام كنترل‌هاست، اما ممكن است كنترل‌های خاصی را بیش از بقیه لازم داشته باشید كه باید در دسترس‌تر قرار بگیرند. watchOS 5  این اجازه را به شما می‌دهد. اگر به آخر مركز كنترل اسكرول كنید، دكمه Edit  را می‌بینید كه با زدن آن به حالت ویرایش می‌روید. در این حالت می‌توانید كنترل‌ها را نگه دارید و به دلخواه جابه‌جا كنید.

   دسترسی به اعلان‌ها و مركز كنترل از هر جا
یكی از موارد آزاردهنده ساعت اپل این بود كه فقط از صفحه ساعت می‌توانستید مركز كنترل یا اعلان‌ها را باز كنید، اما در نسخه ۵ سیستم‌عامل ساعت، این دسترسی فراگیر شده است. روی لبه بالایی یا پایینی صفحه بزنید و كمی نگه دارید تا شكل رویه‌ای را ببینید و سپس با كشیدن آن اعلان‌ها و مركز كنترل روی صفحه می‌آید. این كار را در هر اپی كه هستید می‌توانید انجام دهید.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }