آخرین خبرها

٦ چیزی که شما را تعقیب می‌کنند؛ هر لحظه، هر کجا/راهی برای فرار نیست!

https://blog.radissonblu.com/wp-content/uploads/2014/11/escape-room.jpg

سایت بدون -احتمالا فکر می‌کنید فقط در صورتی که آنلاین باشید و اجازه دسترسی بدهید دیگران می‌توانند بفهمند دقیقا کجایید و چه کاری می‌کنید، اما دیگر اینطور نیست، تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است که وقتی آفلاین باشید هم قابل تعقیب هستید! خیلی از مردم در تلاش هستند تا از ردیابی‌های آنلاین جلوگیری کنند. مثلا شبکه‌های اجتماعی را کنار می‌گذارند، روی وب‌کم خود را با چسب نواری می‌پوشانند، اپلیکیشن‌هایی که دسترسی‌های زیادی می‌خواهند را نصب نمی‌کنند، تنظیمات دستگاه‌های آنلاین‌شان را تغییر می‌دهند و… اما باید به شما هشدار دهیم که اگر در قرن ٢١ زنده ماندید و زندگی کردید دیگر نمی‌توانید با این کارها از ردیابی‌شدن جلوگیری کنید.
موجودات یک چشم
سال‌هاست هر کجای شهرها را که نگاه می‌کنیم یک چشم ما را می‌نگرد، در راهروهای خانه یا محل کارمان، سر چهارراه‌ها و در فرعی‌ترین کوچه‌ها، در مغازه‌ها و مراکز خرید. دیگر نگاه کردن‌های آنها برایمان عادی شده. حتی شاید اگر سرشان را بچرخانند سمت ما برایشان دست هم تکان دهیم یا شکلکی در بیاوریم. اما هیچ‌کدام‌مان نمی‌دانیم که یکی از تعقیب‌کننده‌های اصلی زندگی‌مان همین موجودات یک چشم هستند. ویدئوهایی که دوربین‌های مداربسته آنها را ضبط می‌کنند یک پایگاه اطلاعاتی است. گفته می‌شود شبکه‌های طراحی شده برای جمع‌آوری این اطلاعات می‌توانند عبور و مرور ١٠٠ میلیون خودرو را در هر ماه با تاریخ و زمان و مکان مربوط به همان خودرو گزارش دهند.
کارت‌های اعتباری
شاید هیچ‌وقت به این موضوع توجه نکرده باشید که وقتی از یک دستگاه خودپرداز استفاده می‌کنید، یا پول خریدتان را از یک دستگاه کارتخوان پرداخت می‌کنید آمار شما کاملا ثبت می‌شود. حتی ممکن است برایتان مسیج بیاید و به خودتان هم این اطلاعات داده شود. «مبلغ … از حساب به شماره … در دستگاه کارتخوان فروشگاه … کسر شد. تاریخ و ساعت» این پیام‌ها فقط برای اطلاع خودتان نیست گرچه می‌تواند از سرقت جلوگیری کند اما از سوی دیگر به ردیابی شما هم کمک ویژه‌ای می‌کند.
ردیابی موقعیت مکانی تلفن
شاید فکر کنید وقتی شما آنلاین نیستید هیچ کس نمی‌تواند بفهمد شما کجا هستید. اما این فکر اشتباهی است. حتی اگر تلفن شما در کیف‌تان باشد و هیچ استفاده‌ای از آن نکنید هم دستگاه ردیابتان کار می‌کند. به عنوان مثال اگر با تلفن همراهی که از آن استفاده نمی‌کنید چند روز متوالی از یک فروشگاه خرید کنید، بعد از چند روز تبلیغات آن فروشگاه در صفحه شخصی شما در اینستاگرام برایتان به نمایش در می‌آید. گرچه در حال حاضر تبلیغات‌های اینستاگرام برای مردم ایران فعال نیست.
خرید اینترنتی
فکر کنید از یک شرکت آنلاین خرید می‌کنید و محصول مورد نظر قرار است از طریق شرکت پست به دستتان برسد. یا حتی فکر کنید که خرید اینترنتی و فیزیکی نمی‌کنید و تنها یک کتاب آنلاین یا یک آلبوم موسیقی می‌خرید. اطلاعات شما ثبت می‌شود و از همین طریق قابل ردیابی شدن هستید. اینجا هم شما از طریق خریدی که کرده‌اید قابل ردیابی هستید و هم از طریق کارت اعتباری‌تان که برای خرید اینترنتی از آن استفاده کرده‌اید. یا حتی تصور کنید شما تنها از یک رستوران محلی غذا سفارش داده‌اید و غذایتان را در منزل یا محل کارتان تحویل گرفته‌اید. شما با همین کار هم به آنها اجازه داده‌اید تا ردیابی‌تان کند اما خودتان این را نمی‌دانید.
وسایل خانه شما
وسایل خانه شما می‌توانند جاسوس‌های زندگی‌تان باشند. تلویزیونی که در خانه استفاده می‌کنید، یا یخچال هوشمندی که دارید، حتی عروسک‌ها یا ماشین‌های اسباب‌بازی که برای فرزندتان می‌خرید ممکن است قابلیت ردیابی داشته باشند. الان دیگر در بیشتر خانه‌ها تلویزیون‌های هوشمند دیده می‌شود و کمتر کسی است که از آن تلویزیون‌های بزرگ و بی‌قواره قدیمی استفاده کند. سال گذشته تحقیقاتی درباره یک اسپری پاک‌کننده دیسک انجام شد. همین جسم کوچک نقشه‌ خانه‌ها را اسکن کرده و برای یک شرکت جمع‌آوری داده می‌فرستاد.
تسهیلات یا اجاره
گرفتن تسهیلات و وام از شرکت‌ها و بانک‌ها یا اجاره کردن خانه و ماشین هم این امکان را می‌دهد تا بتوانند شما را ردیابی کنند. البته که این موضوعی بسیار ساده است و برای هر کسی ممکن است قابل حدس زدن باشد که می‌توانند شما را از این راه تعقیب کنند. البته که اجاره ماشین در ایران خیلی مرسوم نیست اما در کشورهای دیگر اجاره یک ماشین کار بسیار ساده‌ای است. شما تنها با پرداختن پول می‌توانید ماشین را اجاره کنید اما همین کار می‌تواند اجازه دهد که شما را ردیابی کنند حتی اگر اسم واقعی‌تان را در شرکت کرایه ماشین ثبت نکنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }