آخرین خبرها

پشت پرده تبلیغ برای نمک دریا چیست؟

سایت بدون -گاهی در شبكه‌های مجازی شایعات و تبلیغات خلاف واقع منتشر و به دنبال آن از سوی برخی صاحب‌نظران هشدارها و تكذیبیه‌هایی ارسال می‌شود. با توجه به انتشار وسیع شایعات در مورد سرطانزا بودن نمك‌های ید دار كارخانه‌ای و در پی آن تبلیغ و تشویق افراد به خرید و مصرف نمك‌های دریا، دكتر ربابه شیخ‌الاسلام، متخصص تغذیه مطالبی را مطرح و به رد شایعات پرداختنه‌است. 
فعالیت این متخصص در سالیان متمادی ترویج یددار كردن نمك‌ها به منظور كاهش بیماری‌های ناگوار ناشی از كمبود ید همچون عقب‌ماندگی ذهنی، كری و لالی، هیپوتیروئید نوزادان و… و همچنین جایگزین كردن نمك‌های یددار به جای نمك دریا و سنگ نمك است كه موفقیت چشمگیر این تلاش سبب كاهش شیوع گواتر تا سال 90 از 68 درصد به 5 درصد بود.
این متخصص در مورد نمك‌های دریا توضیح داد خشك شدن دریاچه‌های نمكی و فراوانی نمك رایگان در سطح زمین -كه اغلب با فاضلاب رودخانه‌هایی كه از گذشته به این دریاچه‌ها سرازیر و آلودگی‌های میكروبی و شیمیایی بالایی دارند- موجب شده كه عده‌ای سودجو با نام‌های دكتر و … با كمترین هزینه این نمك‌ها را با كامیون از این دریاچه‌ها حمل، بسته‌بندی و با تبلیغات گسترده در برخی عطاری‌ها و شبكه‌های مجازی و گاهی با متوسل شدن به شایعات بی‌اساس و غیرعلمی با اشاعه باور نادرست طبیعی بودن نمك دریا و شیمیایی بودن نمك كارخانه قصد گمراه كردن افراد و فروش بیشتر محصولاتشان را دارند كه اگر از انتشار این قبیل تبلیغات جلوگیری نشود، مصرف نمك‌های یددار به فراموشی سپرده شده و به دلیل ناخالصی‌ها و آلودگی‌های زیاد نمك‌های دریا و كمبود عنصر ید در آنها احتمال برگشت بیماری‌های ناشی از كمبود ید و سایر اختلالات وجود دارد. 
توصیه این متخصص به جایگزین كردن نمك‌های یددار كارخانه‌ای است كه توسط متخصصان مجرب غدد كشور و وزارت بهداشت تایید و به طور مرتب در آزمایشگاه‌های كنترل غذا و دارو مورد سنجش قرار می‌گیرد؛ ضمن این‌كه اغلب كشورهای خارجی نیز از نمك‌های دریا یا معدن كه در كارخانجات، تصفیه و ید‌دار می‌شود، برای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از كمبود ید استفاده می‌كنند.

برچسب‌ها: , ,

یک نظر

  1. آیا به اهل بیت علیهم السلام و سفارشات آن بزرگواران عتقاد دارید یه نه؟
    اگر اعتقاد دارید پس در روایات تاکید بر استفاده از نمک دریا شده است و ائمه معصومین علیهم السلام مردم را به سلامتی دعوت میکنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }