آخرین خبرها

پشت پرده نیمکت‌نشینی سیدجلال حسینی و غیبت محمد انصاری/جراحی بد موقع یحیی گل محمدی

سایت بدون- پرسپولیس یکی از 4 نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا فصل جدید این مسابقات را با نمایشی ضعیف و شکست 2-صفر مقابل الدحیل قطر آغاز کرد. هرچند برخی مدعی بودند قدرت تیم پرستاره الدحیل باعث شکست سرخ‌ها شده اما این تیم چند وقت پیش در مصاف با الریان قطر باخته بود؛ همان تیمی که در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا حریف استقلال دیگر نماینده ایران بود و با نتیجه پرگل 5-صفر به آبی‌ها باخت! بنابراین نمی‌توان با این بهانه شکست تیم یحیی گل‌محمدی مقابل حریف قطری را توجیه کرد و باید دلایل این باخت تجزیه و تحلیل شود تا سرخ‌ها در ادامه راه نتایج بهتری کسب کنند. اما نکته‌ای که از این بازی به جا مانده تغییرات عجیبی بود که در ترکیب پرسپولیس ایجاد شده بود. دقایقی پیش از آغاز دیدار پرسپولیس و الدحیل قطر که ترکیب 2 تیم اعلام شد ارنج نماینده ایران باعث تعجب فوتبال‌دوستان و هواداران پرسپولیس شد. نیمکت‌نشینی سیدجلال حسینی و کمال کامیابی‌نیا و استفاده از زوج شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان در قلب خط دفاعی و بازگرداندن ربیع‌خواه به خط میانی پس از هفته‌ها غیبت به جای کامیابی‌نیا تغییراتی بود که یحیی در ترکیب تیمش نسبت به دربی ایجاد کرده بود. البته برخی کارشناسان تصمیم گل‌محمدی را منطقی دانسته و به خاطر عملکرد ضعیف این بازیکنان در دربی تصمیم سرمربی سرخ‌ها را درست تفسیر کردند. عملکرد سیدجلال و کامیابی‌نیا و البته محمد انصاری(که حتی در لیست 18 نفره بازی با الدحیل هم نبود) در دربی سرخابی به شدت مورد انتقاد کارشناسان و پیشکسوتان پرسپولیس قرار گرفت و یحیی هم در دوران مربیگری‌اش نشان داده بود مربی انتقادپذیری است و خیلی زود دست به اصلاح می‌زند. با این حال کسی فکرش را هم نمی‌کرد یحیی در اولین تجربه آسیایی‌اش با پرسپولیس دست به چنین تغییراتی بزند و تیمش در 13 دقیقه ابتدایی بازی 2 گل بخورد. تصمیم یحیی در تنبیه بازیکنانی که عملکردشان ضعیف بوده و ایجاد ‌انگیزه در آن‌ها اگرچه درست بود اما به زعم بسیاری از کارشناسان سرمربی پرسپولیس زمان مناسبی را برای این کار انتخاب نکرد.

نبود سیدجلال و شکافی که در عمق خط دفاعی پرسپولیس ایجاد شده بود باعث شد این تیم 2 گل بد بخورد و با وجود در اختیار داشتن توپ و وقت کافی نتوانست آن‌ها را جبران کند. این اشتباه را کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی و کالدرون، سرمربی سابق پرسپولیس هم در مقطعی مرتکب شدند و نتیجه آن گل‌های بدی بود که علیرضا بیرانوند به عنوان دروازه‌بان تیم ملی و پرسپولیس دریافت کرد. این‌که سن و سال سیدجلال بالا رفته و شاید دیگر نتواند مثل گذشته بازی کند امری طبیعی است اما حذف ناگهانی و کامل او هم نمی‌تواند تصمیم عاقلانه‌ای باشد به خصوص که بیرانوند و مدافعان پرسپولیس نشان داده‌اند به لحاظ روحی-روانی به کاپیتان‌شان وابسته‌اند و با حضور او در زمین با آرامش بیشتری بازی می‌کنند. با همه این‌ها به نظر می‌رسد یحیی می‌خواهد یک جراحی بزرگ در خط دفاعی و حتی میانی پرسپولیس انجام دهد و استارت آن را هم از لیگ قهرمانان زده است. حذف تدریجی سیدجلال و کم کردن نقش انصاری و کامیابی‌نیا شاید شروع این پروژه باشد و به دیگر بازیکنان هم ختم شود اما آنچه مسلم است گل‌محمدی کار دشواری پیش رو دارد. او از 2 بازی اخیر که بازی‌های مهم و سنگ محک‌های اصلی بودند فقط یک امتیاز گرفته که حتی همان یک امتیاز بازی دربی را هم به گفته بسیاری مدیون تعویض اشتباه مجیدی و بیرون رفتن مهدی قائدی است! البته این احتمال هم هست که یحیی عمده توجه و تمرکزش را روی لیگ برتر گذاشته و سیدجلال و کامیابی‌نیا را برای بازی حساس با سپاهان حفظ کرده که با توجه به جاه‌طلبی‌های یحیی کمی بعید به نظر می‌رسد.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }