آخرین خبرها

چرا استفاده از ربات‌های مشاور سرمایه‌گذاری افزایش یافته است؟ رُبوپول

سایت بدون – تاثیر منفی همه‌گیری كووید ــ ۱۹ فقط به سلامت مردم جهان محدود نشد و شاهد كاهش سرعت رشد اقتصادی در بیشتر كشورهای دنیا هم بودیم. با این وجود، استقبال از ربات‌های مشاور سرمایه‌گذاری در این دوره با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو شده‌است. اما دلیل این استقبال چیست؟. پررنگ‌تر شدن ضرورت برنامه‌ریزی مالی برای بسیاری از افراد از مهم‌ترین دلایل این استقبال است. همه‌گیری بیماری سبب شده عده زیادی بیكار شوند و برخی دیگر نیز با امنیت شغلی كمتری روبه‌رو باشند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری به‌عنوان یكی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای كاهش مخاطرات پیش‌رو از نظر بسیاری از افراد اهمیت بیشتری یافته است. از سوی دیگر، كمتر بودن هزینه سرمایه‌گذاری با ربات‌های مشاور و امكان دسترسی ساده‌ به سبد سرمایه‌گذاری از دیگر دلایل این استقبال برشمرده می‌شود. نویسنده : صالح سپهری‌فر / مشاور کسب و کارهای نوآور  ربات‌های مشاور
حضور در بازار سرمایه و مدیریت سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام نیازمند صرف وقت زیاد برای كسب اطلاعات، تحلیل و البته پایش وضعیت بازار است. اما بسیاری از مردم نه وقت كافی برای این كار دارند و نه می‌توانند از داده‌های موجود اقتصادی سر در بیاورند. البته كارشناسان بازار سرمایه در سراسر دنیا كه به صورت تخصصی به این كار می‌پردازند، می‌توانند مشاوره لازم را به افراد برای سرمایه‌گذاری بدهند، اما كارمزدی كه این مشاوران دریافت می‌كنند آن‌قدر بالاست كه رغبتی برای بسیاری از افراد به‌ویژه آنهایی كه سرمایه بالایی ندارند ایجاد نمی‌كند. در اینجاست كه یك راه‌حل فناورانه توانسته تحولی جدید در این زمینه ایجاد كند. این راه‌حل در اصطلاح «ربات مشاور سرمایه‌گذاری» (robo advisor) نام دارد. معامله‌گران حرفه‌ای برای كسب سود در بازار از یكسری راهبردهای مشخص استفاده می‌كنند. این افراد، وضعیت بازار و نوسانات آن را پایش كرده و با پیاده‌سازی این راهبردها به سود می‌رسند. ربات‌های مشاور سرمایه‌گذاری نیز رویكردی مشابه را پیش می‌گیرند. ربات‌های مشاور در واقع یك نرم‌افزار هستند كه راهبردهای معمول كسب سود در بازار سرمایه در آنها 
تعریف شده‌است. این نرم‌افزارها درست مانند یك معامله‌گر باتجربه و حرفه‌ای، وضعیت بازار را بررسی می‌كنند و با پیاده‌سازی این راهبردها، سرمایه اولیه كاربر را افزایش می‌دهند. معامله‌گران حرفه‌ای همچنین راهبردهایی برای توقف ضرر و خروج سریع از سهم‌های ضررده دارند. ربات‌های مشاور نیز دقیقا همین رویكرد را پیاده می‌كنند. پس از این‌كه ربات مشاور سرمایه‌گذاری یكسری سهام مشخص را خرید، عملكردش را طی ساعات فعالیت بازار رصد می‌كند و در صورت لزوم برخی از سهام را فروخته و سهامی دیگر را جایگزین می‌كند. این خرید و فروش بر اساس اهداف مدنظر كاربر انجام می‌شود. گفتنی است برخی از ربات‌های سرمایه‌گذاری عملكردی كاملا خودكار ندارند و مشاوران خبره سرمایه به‌طور موردی ممكن است عملكرد آنها را بهبود ببخشند.
 آغاز به كار با یك ربات مشاور
برخی از بزرگ‌ترین بانك‌های دنیا و نیز شركت‌های مطرح حوزه فین‌تك، ربات‌های مشاور مختلفی را به بازار عرضه كرده‌اند. بیشتر این نرم‌افزارها قابل نصب روی گوشی هستند و از طریق وب نیز در دسترس قرار دارند. پس از این‌كه كاربر برای استفاده از این ربات‌ها ثبت‌نام كرد، یك پرسشنامه در برابر او قرار می‌گیرد. این پرسشنامه سؤالات مختلفی دارد و هدفش نیز تعیین میزان ریسك‌پذیری یا ریسك‌گریزی كاربر است. برخی كاربران (به‌ویژه جوانان) از سرمایه‌گذاری‌های پرریسك لذت می‌برند و برخی دیگر‌ (به‌ویژه سالمندان یا بازنشستگان) ترجیح می‌دهند سرمایه‌گذاری‌هایی كم‌ریسك‌تر را دنبال كنند.
همچنین در این پرسشنامه، اهداف مالی و برنامه زمانی دستیابی به آنها نیز پرسیده می‌شود. برای نمونه شاید بخواهید دو سال آینده یك خانه یا خودرو بخرید. این هدفگذاری به چینش بهتر محتوای سبد سرمایه‌گذاری توسط ربات مشاور كمك می‌كند. در گام بعد نوبت به واریز مبلغ مورد نظر می‌رسد. پس از انجام این واریز، ربات مشاور، این مبلغ را در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری می‌كند. همان‌طور كه گفته شد، محتوای سبد سرمایه‌گذاری‌تان به درجه ریسك‌پذیری، اهداف و برنامه ‌زمانی كاربر بستگی دارد.
 مزایای ربات‌های مشاور
ربات مشاور سرمایه‌گذاری مزایای زیادی دارد كه برخی از مهم‌ترین آنها را مرور می‌كنیم. 
كارمزد اندك: در شیوه‌های رایج سبدگردانی و ارائه مشاوره توسط كارشناسان انسانی معمولا درصد قابل‌توجهی از درآمد یا سرمایه باید به‌عنوان حق‌مشاوره پرداخت شود. حال آن‌كه در ربات‌های مشاور خبری از این كارمزدهای بالا نیست. بیشتر ربات‌های مشاور، كارمزدی معادل ۲۵ صدم درصد از كل سرمایه را دریافت می‌كنند. 
پایش آنی: یكی دیگر از مزایای ربات مشاور سرمایه‌گذاری این است كه با استفاده از اپلیكیشن یا نسخه تحت وب می‌توان ارزش سرمایه، سود به‌دست‌آمده و نیز روند تغییرات آن در زمان را به صورت آنی مشاهده كرد. 
غیراحساسی بودن معاملات: در روزهایی كه اخبار بدی در بازار منتشر می‌شود، شاهد افزایش فشار فروش در سهام هستیم. اما چنین رفتاری در بسیاری از اوقات به دلیل رویكرد احساسی سرمایه‌گذاران انجام می‌شود و ریشه منطقی ندارد. یكی از اصلی‌ترین مزایای ربات مشاور سرمایه‌گذاری این است كه رفتار احساسی ندارد و خرید و فروش‌هایش را بر اساس تحلیل‌های واقعی از وضعیت بازار انجام می‌دهد.
 آینده ربات‌های مشاور
ربات‌های مشاور مالی به طور جدی از سال ۲۰۰۸ و طی دوره بحران بزرگ مالی كشورهای غربی وارد بازار شدند. نگاهی به آمار عملكرد این ربات‌ها طی حدود یك دهه اخیر نشان می‌دهد هر سال بر میزان سرمایه‌ای كه از سوی كاربران برای سبدگردانی در اختیار این ربات‌ها قرار می‌گیرد، افزوده می‌شود. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت كه این روند همچنان ادامه یابد. برخی كارشناسان پیش‌بینی می‌كنند ارزش كل سرمایه تحت مدیریت این ربات‌ها تا سال ۲۰۲۳ به نیم تریلیون دلار برسد.

​​​​​​​آیا می‌توان اعتماد كرد؟
اما برخی افراد در دنیا روی خوشی به ربات‌های مشاور سرمایه‌گذاری نشان نمی‌دهند. روبرت مرتون (برنده نوبل اقتصادی در سال ۱۹۹۷) می‌گوید پایین بودن اعتماد انسان‌ها به ربات‌های مشاور سرمایه‌گذاری اصلی‌ترین دلیل عدم استقبال برخی افراد از آن است. آقای مرتون بر این باور است كه ربات‌های مشاور مالی برخلاف مشاوران انسانی نمی‌توانند جزئیات خواسته‌ها و سلیقه مشتریان را درك كنند و به همین دلیل نمی‌توانند جایگزین مشاوران سنتی بازار سرمایه شوند. با این وجود، شاید روند وابستگی روز افزون انسان‌ها به فناوری از یك‌سو و بهبود در الگوریتم عملكرد این نرم‌افزارها برای تعامل با انسان بتواند این مشكل را تا حدی برطرف كند. همچنین احتمال این‌كه نسل‌های جدید كه زندگی‌شان بیشتر از والدین‌ خود با فناوری گره خورده، از ربات‌های مشاور استقبال كنند نیز بیشتر است.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }