آخرین خبرها

چرا نوشتن یادداشت روزانه برای یک کسب و کار موفق مهم است؟/دست نوشته های کارآفرین

brainstorming brainstorm strategy workshop business note notes sticky – stock image

سایت بدون – بسیاری از ما در طول سال هزاران كلمه و صدها صفحه می‌نویسیم. این نوشتن‌ها در زندگی روزمره همه ما جاری است؛ از نوشتن پیامك‌ و ایمیل‌های گوناگون تا گزارش‌های كاری یا حتی فهرست خرید برای خانه. این موضوع در مورد برخی مشاغل مانند شغل من كه خبرنگار روزنامه هستم، حتی ده‌ها برابر این میزان نیز می‌شود. بیشتر این نوشته‌ها مخاطب یا مخاطبانی دارند، اما بسیاری از نوشته‌ها هستند كه مخاطبی جز نویسنده‌اش ندارد و هیچ‌وقت قرار نیست كسی آنها را بخواند. یادداشت‌های روزانه از آن دست مطالبی است كه معمولا برای خوانده شدن نوشته نمی‌شوند و معمولا طرفداران كمی دارد. بسیاری از افراد پرمشغله نوشتن یادداشت روزانه را كاری اضافه، پر زحمت و وقتگیر می‌دانند؛ اما واقعیت این است كه نوشتن یادداشت‌های روزانه می‌تواند تأثیر عمیقی هم در پرورش شخصیت افراد و هم دنیای كاری‌شان داشته باشد. روزنگاری به دسته‌بندی و نظم یافتن افكار، افزایش قدرت واكنش ذهنی و همچنین افزایش خلاقیت و ایده‌پردازی كمك شایانی می‌كند. همه این مهارت‌های افزوده هم در زندگی شخصی به كار خواهد آمد و هم كمك می‌كند كارآفرینی موفق‌تر در زندگی كاری‌تان باشید

. برگرفته از: Entrepreneur

اگر نگاهی به زندگی روزمره بسیاری از كارآفرینان موفق دنیا داشته باشیم، روزنگاری یكی معمول‌ترین عادت‌هایی است كه در بین‌شان مشترك است و حتی برخی از آنها در گفت‌وگوهایی كه با رسانه‌ها داشته‌اند نوشتن یادداشت‌های روزانه را یكی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شان دانسته‌اند. نوشتن یادداشت روزانه علاوه بر ایجاد تمركز و نظم‌دهی به آنچه در ذهن‌تان دارید، كمك می‌كند به صورت شفاف و كاربردی‌تر افكارتان را شكل دهید. حتی اگر قصد ارائه ایده جدیدی دارید، یادداشت كردن كمك می‌كند جنبه‌های مختلف قضیه را كامل‌تر در نظر بگیرید و بتوانید اثرگذارترین قسمت‌های موضوع را شناسایی كرده و در ارائه‌تان روی آنها تأكید بیشتری داشته باشید.
اگرچه قرار نیست هیچ وقت یادداشت‌هایتان را به كسی ارائه كنید یا در اختیار كسی بگذارید، اما مطمئن باشید وقتی كه صرف نوشتن این یادداشت‌ها می‌كنید چند برابر بیشتر نسبت به هزاران نامه، ایمیل و نوشته‌هایی كه بر حسب‌ كسب‌وكارتان در طول سال می‌نویسید به رونق و پیشرفت كسب‌وكارتان كمك می‌كند.
نقش بازتاب ذهنی
در هدایت كسب‌وكار
بازتاب ذهنی به معنی افكار ارادی است كه دیده‌ها، تجربیات به دست آمده را بررسی می‌كند و نتایج و پیش‌بینی‌های متفاوتی را برای هر مسیری در نظر می‌گیرد. این تفكرات مبنای تصمیمات آتی هر فرد را شكل می‌دهد. نتایج تحقیقات نشان داده افرادی كه قدرت بازتاب ذهنی‌شان را تقویت می‌كنند، معمولا افرادی شادتر هستند و كارایی و عملكرد كاری بهتری نسبت به دیگران دارند. نتیجه‌ای بسیار منطقی است؛ افرادی كه بازده كاری زیادی دارند و رضایتمندی‌ بالاتری دارند معمولا افرادی هستند كه توانسته‌اند از اشتباهات‌شان درس بگیرند.
كارشناسان معتقدند بازتاب ذهنی چیزی است كه عملكرد ما را به توانمندی‌هایمان متصل می‌كند. تجربه به تنهایی نمی‌تواند جای خرد و عقلانیت را بگیرد مگر این كه آگاهانه زمانی را صرف یادگیری از تجربیات كنید. برای این كه بتوانید از یادداشت‌نویسی‌های روزانه‌تان برای افزایش توان بازتاب ذهنی كمك بگیرید بهتر است آن را بر مبنای مجموعه سوالات مشخصی پیاده‌سازی كنید. این سوالات می‌تواند جرقه‌های كلی در ذهن ایجاد كند سپس جریان تحلیل اتفاقات را بر مبنای آن نكاتی كه در هر دوره زمانی ممكن است بیشتر برایتان اهمیت داشته باشد پیش ببرد و به رشد كاری‌تان بیشتر كمك كند. برای مثال می‌توانید چنین سوالاتی را از خودتان بپرسید:
    به چه طرح‌ها و ایده‌هایی بیشتر علاقه دارم؟
    از چه چیزهایی پرهیز می‌كنم؟
    نظرم در مورد نحوه هدایت كسب‌وكارم چیست؟
    چه اتفاقی بیش از هرچیزی امروز مرا خوشحال كرد؟
برای پاسخ دادن به این سوالات از پیش تعیین شده، بر اولویت‌های كاری‌تان در آن مقطع زمانی متمركز شوید و بر اساس آن نوشتن را آغاز كنید. اگر پس از مدتی نگاهی به این یادداشت‌ها بیندازید می‌توانید روند تغییرات فكری و رشد شخصی خود را در نحوه بررسی امور و هدایت كسب‌وكارتان به وضوح ببینید. انجام این كار به صورت یك روند عادی روزمره به مرور زمان ذهن‌تان را پرورش می‌دهد و به این ترتیب در لحظه ذهن‌تان بیشترین آمادگی برای تحلیل امور و استفاده از فرصت‌های پیش آمده را خواهد داشت.
از سوی دیگر متمركز شدن روی پرسش‌های مشخص، آگاهی ذهن‌تان را روز به روز افزایش می‌دهد و به این ترتیب هر روز در رویارویی با هر تجربه‌ای ذهن‌تان برای تحلیل و یادگیری از آن اتفاق آماده‌تر خواهد بود. با نوشتن روزانه همیشه پرسش‌هایی كه در اولویت تان هستند در جلوی ذهن‌تان خواهد بود و به این ترتیب حتی پیش از نوشتن و پاسخ كتبی به آنها ذهن‌تان روند تحلیل را به صورت خودكار طی خواهد كرد و روز به روز بیشتر از تجربیات تان خواهید آموخت.
روزنگاری و پرورش خلاقیت
آزادنویسی به معنای نوشتن بدون هدف یا انگیزه خاصی است. گرچه ممكن است چنین كاری بی‌هدف و بی‌فایده به‌نظر برسد، اما این كار موجب باز شدن مسیر خلاقیت، تحلیل بهتر احساسات و افزایش آمادگی ذهنی‌تان خواهد شد. كافی است فقط بنویسید! گرچه همین كار به ظاهر ساده برای بسیاری از افرادی كه ذهنشان برای انجام كارها و وظایف مشخص بخش‌بندی شده بسیار دشوار خواهد بود؛ چون از قاعده مشخصی پیروی نمی‌كند؛ نه می‌توان فهمید درست انجام شده یا نه، نه پایان مشخصی دارد!
خوشبختانه هیچ روش درست یا نادرستی برای آزادنویسی وجود ندارد. برای این كه بدانید چه زمانی وقت تمام كردن آن است، می‌توانید زمان مشخصی را برای نوشتن در نظر بگیرید یا بلندی متن مد‌نظرتان باشد. به عنوان مثال روزی نیم‌ساعت یا به اندازه دو صفحه در روز آزاد نویسی كنید. اگر احساس می‌كنید نوشتن، كار بی‌فایده‌ای است، مشكلی ندارد چون واقعا قرار نیست فایده خاصی هم داشته باشد. آزادنویسی شما قرار نیست الزاما پیش‌نویس طرحی جدید یا پیاده‌سازی ایده جدیدی باشد. اما مطمئن باشید استمرار در آن حتما درهای جدیدی از رشد و خلاقیت باز خواهد كرد.
صبح‌ها پیش از شروع روز كاری‌تان زمانی را به نوشتن اختصاص دهید و هرچیزی را كه وارد ذهن‌تان شده روی كاغذ بیاورید. اما اگر آن را به تعویق بیندازید، در طول روز به دلیل فشارهای ناشی از كار احتمالا زمان آزادی برای این كار پیدا نخواهید كرد. پایان روز هم به دلیل خستگی ناشی از كار زمان مناسبی نخواهد بود. سعی كنید بدون خودسانسوری یا این كه تلاش كنید به نوشته‌هایتان نظم و قاعده خاصی دهید، بنویسید. هرچیزی را كه به ذهن‌تان آمد روی كاغذ بیاورید. شاید در دقایق اول این كار برایتان دشوار باشد و اصلا چیزی به ذهن‌تان نرسد اما همین كه چند جمله اول را بنویسید جریان افكارتان در قلمتان جاری می‌شود، ناخودآگاه مسیر نوشته‌هایتان مشخص می‌شود و آنقدر غرق در نوشتن می‌شوید كه ممكن است زمان هم از دست تان برود. به این ترتیب پس از صرف مدتی كوتاه در آغاز روز، فعالیت خود را با ذهنی آماده‌تر و پر از جرقه‌های خلاقیت و ایده‌های جدید و راه‌حل‌های خوب برای مشكلاتی كه در كسب‌وكارتان وجود دارد، شروع می‌كنید كه در حالت عادی به دلیل مشغله‌های ذهنی حتی به ذهن‌تان هم نمی‌آمد.
نوشته‌هایتان را كاربردی كنید
بازتاب ذهنی و آزادنویسی ابزارهای بسیار ارزشمند و كاربردی است كه می‌تواند فضای كاری شما را به عنوان كارآفرین متحول كند. اما اگر قرار باشد این روش‌های نوشتاری را فقط به زمانی كه می‌خواهید برای ارائه كردن مطلبی در جلسه یا رویدادی آماده شوید، نمی‌توانید از تمام ظرفیت و كارایی این روش‌ها استفاده كنید. با روزمره كردن این روش‌ها می‌توانید قدرت خلاقیت و مهارت‌های ذهنی‌تان را ورزیده كنید و از این مهارت‌های جدید در كسب‌وكارتان استفاده كنید.
سعی كنید دفتر و قلمی كه دوست دارید برای این كار فراهم كنید و از نوشتن تان لذت ببرید. در بهترین حالت می‌توانید به صورت روزانه آزادنویسی را تمرین كنید و برای جمع‌بندی اتفاقات هفته از روش بازتاب ذهنی بهره ببرید تا تحلیل كنید چه اتفاقاتی پیش‌آمده؟ باید برای رفع آنها چه كار كنید؟ چه تغییراتی را باید در كسب‌وكارتان وارد كنید؟ كدام قسمت‌ها به توجه بیشتری نیاز دارد و باید بیشتر روی آنها متمركز شوید؟ به این ترتیب می‌توانید تعادل بهتری بین افكار ذهنی، رشته‌های خلاقیت ذهنی و نحوه عملكرد و كارتان ایجاد كنید تا شاهد رشد و پیشرفت كسب‌وكارتان باشید.  

بی خیال رایانه و لپ‌تاپ شوید
بیشتر نوشتن‌های این روزهای ما در فضای دیجیتال انجام می‌شود. اگرچه این موضوع مزایای بسیاری از جمله سرعت بالاتر، همیشه در دسترس بودن و قابلیت تصحیح و تنظیم راحت‌تری دارد، اما معایبی نیز خواهد داشت.
خیلی از ما بسیار سریع‌تر از نوشتن با خودكار روی كاغذ در رایانه یا گوشی هوشمندمان تایپ می‌كنیم. این مزیت بسیار خوبی است اما وقتی سرعت پایین‌تری در نوشتن داشته باشیم، ذهن فرصت بیشتری برای پردازش ایده‌ها و تكمیل آنها خواهد داشت. بنابراین هنگام نوشتن روی كاغذ معمولا عمق ایده‌ها به مراتب بیشتر خواهد بود.
از سوی دیگر نوشتن روی كاغذ میزان حواس‌پرتی و پرش ذهن را نیز كاهش می‌دهد. من در زمان نگارش همین گزارش، چند بار خبرهای جدید صفحات خبری را بررسی كردم، ایمیل جدیدی را كه دریافت كرده‌ام خوانده و پاسخ داده‌ام و پیام‌های جدید پیام‌رسانم را نیز بررسی كرده‌ام! هر بار كه دست از نوشتن برداشته‌ام و بعد دوباره آن را شروع كردم، مجبور شدم زمان و انرژی مضاعفی صرف كنم تا دوباره موتور نوشتنم فعال شود. بنابراین نوشتن در یك دفترچه و دور از دنیای فناوری احتمال پرش ذهن را به حداقل خواهد رساند.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }