آخرین خبرها

چرا چشم های شما از زندگی دیجیتال بیزارند ؟

سایت بدون -گرچه خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگر رایانه یا گوشی هوشمند باعث آسیب دائمی به چشم‌ها نمی‌شود، اما شاید شما هم پس از استفاده روزمره از این وسایل دیجیتال بارها احساس خستگی یا خشكی در چشم‌های خود كرده باشید، حتی ممكن است دید شما هم تار شده باشد. گاهی نیز سردرد و در مواردی احساس سرگیجه و تهوع در استفاده طولانی‌مدت از این وسایل ایجاد می‌شود، اما چرا وسایل دیجیتال باعث خستگی چشم می‌شوند؟‌ 
 در حالت عادی چشم انسان در هر دقیقه ۱۵ بار پلك می‌زند، اما در هنگام بازی یا كار با وسایل دیجیتال میزان پلك زدن به نصف یا یك‌سوم كاهش می‌یابد. مطالعه بدون توقف و ممتد، نوشتن و دیگر كارهایی كه با دید نزدیك درگیر هستند می‌تواند به خستگی در چشم منتهی شود. راه‌حل‌های خروج از این آسیب عبارتند از:
 در فاصله ۶۵ سانتی‌متری (تقریبا به درازای یك بازو) از نمایشگر رایانه بنشینید. نمایشگر را طوری قرار دهید كه جهت نگاه شما نسبت به آن كمی رو به پایین باشد.
 از محافظ نمایشگر‌های دیجیتال كه از تابش تشعشات می‌كاهند، استفاده كنید.
 قانون ۲۰ – ۲۰ ـ ۲۰ را برای وقفه و استراحت به‌كار بگیرید و پس از هر ۲۰ دقیقه كار به‌مدت حداقل ۲۰ ثانیه نگاه خود را به شیئی در ۲۰ قدمی خود منحرف كنید. 
 اگر چشمان شما خشك می‌شود با صلاحدید چشم پزشك از اشك مصنوعی استفاده كنید. 
 اگر صفحه نمایشگر از محیط پیرامونش روشن‌تر باشد چشمان شما متحمل زحمت بیشتری برای بهتر دیدن می‌شود. نور اتاق و منزل را تنظیم كنید و كنتراست نمایشگر را حتی‌الامكان افزایش دهید تا خستگی چشم كمتر شود. 
كسانی كه از لنز‌های تماسی استفاده می‌كنند باید در نظر داشته باشند این لنزها، خشكی و سوزش چشم را هنگام كار با رایانه و وسایل دیجیتال دوچندان می‌كنند. به این افراد توصیه می‌شود برای استراحت دادن به چشم‌هایشان مدتی عینك بزنند و از به خواب رفتن وقتی لنز بر چشم دارند بپرهیزند و مراقبت‌های لازم را برای تمیز نگاه‌داشتن لنزها رعایت كنند.  فراموش نكنید اگر چشم‌های شما به‌طور مكرر و پیوسته قرمز، تار، دچار آبریزش یا حساس به نور می‌شود با چشم پزشك خود مشورت كنید.

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }