آخرین خبرها

چرا یادم می‌رود دیشب چه خوابی دیدم؟!

https://www.thesleepdoctor.com/wp-content/uploads/2018/05/Depositphotos_11325129_l-2015-1080x675.jpg

سایت بدون -حتما برای شما هم بارها اتفاق افتاده است از خودتان بپرسید دیشب چه خوابی دیدم؟ و هرچه تلاش كرده‌اید، نتوانسته‌اید آن را به یاد آورید. گاهی نیز از خود با شك و تردید پرسیده‌اید كه آیا واقعا خوابی دیده بودم؟!
نتایج مطالعاتی كه در این زمینه انجام ‌شده‌ است، نشان می‌دهد این اتفاق مربوط به عملكرد مغزمان در حین خواب است و ارتباطی با ضعیف‌بودن حافظه‌مان ندارد.
فراموشی رویا اتفاق شایعی است كه برای بسیاری از ما رخ می‌دهد. اگر فكر می‌كنید در   خواب‌های شبانه یا خواب‌های كوتاه در روز خواب نمی‌بینید، سخت در اشتباهید؛ چون ما تقریبا همیشه خواب می‌بینیم. نتایجی كه از تحقیقات علمی معتبر به‌دست‌آمده نشان می‌دهد قسمتی از مغز كه هیپوكامپ نام دارد و مسؤول حافظه كوتاه‌مدت است، معمولا آخرین قسمت از مغز است كه به خواب می‌رود و به همان میزان هم آخرین قسمت است كه بیدار شده و شروع به فعالیت می‌كند. بنابراین وقتی كه از خواب بیدار می‌شویم، خوابی را كه دیده‌ایم به یاد می‌آوریم اما حافظه كوتاه‌مدتمان هنوز كاملا بیدار نشده و در نتیجه نمی‌تواند رویایمان را به خاطر بسپارد.
دانشمندان می‌گویند دلیل دیگری كه باعث این فراموشی می‌شود، به دو ماده شیمیایی در مغز بازمی‌گردد كه نورآدرنالین و استیل‌كولین نام دارند. این دو ماده شیمیایی كه مسؤول ذخیره اطلاعات در حافظه طولانی‌مدت ما هستند، طی خواب كاهش می‌یابند و درنتیجه باعث افت عملكرد حافظه‌مان می‌شوند. دلیل دیگری كه در این‌باره مطرح می‌شود این است كه شاید خواب‌های ما به‌اندازه كافی جذاب نبوده‌اند تا به‌یادماندنی شوند. دانشمندان می‌گویند مغز ما، خواب‌هایی را  كه به‌اندازه كافی جذاب نیستند دور می‌اندازد تا این خواب‌های نه‌چندان جذاب، حافظه ما را اشغال نكند.
با این‌حال اگر دوست دارید خواب‌هایتان را فراموش نكنید چه‌كاری از دستتان برمی‌آید؟ اولین و ساده‌ترین كار این است هر شب كه به خواب می‌روید به خودتان یادآوری كنید می‌خواهید خوابتان را فراموش نكنید. راه دیگر این است كه یك دفترچه رویا برای خودتان درست كنید و هرروز صبح به‌محض این‌كه بیدار شدید هرچه از رویایتان به یاد دارید را با بیشترین جزئیات یادداشت كنید. این كار كم‌كم به مغزتان یادمی‌دهد خواب‌هایتان را بیشتر در حافظه حفظ كند.

برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }