آخرین خبرها

چربی قهوه‌ای چیست وچه فرقی با چربی سفید دارد؟

چند روز پیش در یكی از شبكه‌های مجازی خبری منتشر شد با این مضمون كه خوابیدن در اتاق گرم با تبدیل چربی قهوه‌ای به چربی زرد منجر به چاقی می‌شود و در زمستان كه عادت به گرم كردن اتاق داریم باید به این نكته توجه شود . تعادل دمای اتاق از افزایش چربی زرد بدن كه چربی افراد چاق است، جلوگیری می‌کند و بافت چربی قهوه‌ای را افزایش می‌دهد. اما شاید این پرسش مطرح شود كه چربی قهوه‌ای چیست و چه فرقی با چربی‌های بدن و چه ربطی به چاقی و لاغری دارد؟ 
بر اساس تحقیقات انجام شده چربی‌های بدن به دو شكل چربی سفید (زرد) و چربی قهوه‌ای وجود دارد. چربی قهوه‌ای اصطلاحی است برای توصیف انواع خاصی از سلول‌های چربی كه از نظر متابولیك فعال هستند و گرما تولید می‌كنند. در واقع چربی‌های قهوه‌ای برخلاف چربی‌های سفید محل ذخیره چربی نیستند، بلكه برای تولید حرارت هستند و كودكان نسبت به بزرگسالان چربی قهوه‌ای بیشتری دارند و این چربی به آنها كمك می‌كند خودشان را گرم نگهدارند. این چربی در بالغان به‌طور محدود در ناحیه گردن و بالا تنه باقی می‌ماند و هنگامی كه تحریك شود می‌تواند كالری اضافی را بسوزاند و گرمابخش باشد.  یافته‌های اخیر پژوهشگران حاكی است افراد لاغر نسبت به افراد دارای اضافه وزن یا چاق، چربی قهوه‌ای بیشتری دارند. بررسی‌ها نشان داده چربی قهوه‌ای در فصول سرد سال فعال‌تر است و خوابیدن در اتاق‌های سرد می‌تواند به كاهش چربی‌های سفید و كالری‌سوزی منجر شود.
چربی سفید چطور؟ 
چربی سفید یا زرد محل ذخیره تری‌گلیسیریدهاست و معمولا انرژی را در بدن ذخیره و هورمون‌هایی تولید می‌كند كه كبد و عضلات را به هورمون انسولین حساس تر كرده و به این ترتیب كمتر در معرض دیابت و بیماری قلبی قرار می‌گیریم. اما وقتی افراد چاق می‌شوند تولید این هورمون كاهش پیدا كرده یا متوقف می‌شود و افراد، در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 و نارسایی‌های قلبی – عروقی قرار می‌گیرند. 
محل ذخیره چربی‌های سفید در نواحی شكم، اطراف لگن و ارگان‌های داخلی بدن است و سایر نقاط همچون پشت دست‌ها و پاها، ریه، بینی، گوش، پلك‌ها و… بدون چربی هستند. 

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }