آخرین خبرها

چه رنگ هایی برای خانه خود انتخاب کنید؟

سایت بدون- رنگ‌ها حس زیبایی را در خانه القا می‌كند. انتخاب رنگ‌ها برای هر خانه‌ای به سلیقه هر فرد و سبكی بستگی دارد كه او می‌پسندد. اما مساله‌ای كه خیلی از ما از آن غافلیم، این است كه انتخاب رنگ‌ها به طور ناخودآگاه وضعیت درونی ما را نشان می‌دهد و حتی روی خلق و خوی ما هم تأثیر مثبت یا منفی می‌گذارد؛ بنابراین نمی‌توان اثربخشی رنگ‌ها را روی شخصیت افراد نادیده گرفت. از نظر علم معماری باستان، رنگ‌ها نقش مهمی در برقراری تعادل در ذهن و بدن ایفا می‌كند. معمولا خانه‌های ما ایرانی‌ها در و دیوارهای سفید دارد و تنوع رنگ در آنها كمتر است، اما با انتخابی هوشمندانه می‌توان این تعادل را برقرار كرد. در این میان انتخاب مناسب‌ترین نوع رنگ برای رنگ‌آمیزی خانه هم اهمیت بالایی دارد.    کدام نوع رنگ را بخریم؟
نوع رنگی كه خریداری می‌كنید به اندازه تُن رنگی كه انتخاب می‌كنید اهمیت دارد. رنگ حاصل تركیبی از چهار ماده رنگدانه، رزین، حلال و مواد افزودنی است. رنگدانه همان رنگ است؛ رزین همان چسب است كه باعث چسبندگی رنگ می‌شود؛ حلال، حاملی است كه رنگ را به شكل مایع درمی‌آورد و با خشك شدن رنگ، تبخیر می‌شود. مواد افزودنی هم ویژگی‌های عملكردی خاصی را به رنگ می‌دهد. رنگ‌های ارزان و نامرغوب معمولا درصد بالایی حلال داشته و درنتیجه بیش از 50 درصد كمتر رنگدانه و رزین دارد. 
این به این معنی است كه بیشترین رنگی كه روی دیوار زده می‌شود، حلال بوده كه تبخیر شده و رنگدانه كمی به جا می‌ماند. به همین دلیل، باید بارها رنگ روی دیوارها زده شود تا پوشانندگی قابل‌قبولی پیدا  كند. برای جلوگیری از این امر، مطمئن باشید رنگی كه می‌خرید حداقل 45 درصد رنگدانه رزین داشته باشد تا هم در زمان صرفه‌جویی كند و هم پوشانندگی رنگ خوبی داشته باشد. پركاربردترین رنگ‌ها برای خانه‌ها، رنگ‌های روغنی و رنگ‌های 
بر پایه آب است. 
رنگ‌های بر پایه آب:  این قبیل رنگ‌ها را به رنگ‌های لاتكس می‌شناسند و معمول‌ترین نوع رنگ‌هایی است كه برای مصارف خانگی به كار می‌رود. این رنگ‌ها به سرعت خشك می‌شود و با آب و صابون قابل شست‌وشو بوده و حاوی مقادیر كمتری تركیبات آلی فرار بوده، بنابراین دوستدار محیط‌زیست است. رنگ لاتكس مقاومت بالایی دارد و مانع كپك‌زدگی ناشی از رطوبت در خانه می‌شود و تنوع رنگ بالایی دارد و در قسمت‌های مختلف خانه، از قسمت‌های خارجی گرفته تا دیوارهای داخلی و نواحی چوبی قابل استفاده است. 
رنگ‌ها بر پایه روغن:  این نوع رنگ‌ها به آلكیدها شناخته می‌شود و در برابر رطوبت‌های بالا مانند حمام و آشپزخانه مقاومت بالایی دارد و دیر پوسته می‌شود و همچنین روی اجسامی كه پوشش سنگین دارد یا در معرض ضربه است، مانند كف و كابینت‌ها استفاده می‌شود. این رنگ‌ها ظاهری براق داشته و نسبت به رنگ‌های لاتكس در مدت زمان طولانی‌تری خشك می‌شود به همین دلیل كمتر رد قلم‌مو روی رنگ باقی می‌ماند. رنگ‌های روغنی گران‌قیمت‌تر از لاتكس بوده و بوی قوی‌تری داشته و در مقایسه با لاتكس، تركیبات زیست‌تخریبی بالاتری دارد. برای پاك كردن این رنگ‌ها از سطوح باید از حلال‌های شیمیایی استفاده كرد.
   در كجای خانه چه رنگی به كار ببریم؟
اتاق‌نشیمن: اتاق‌نشیمن خانه به نوعی معرف شخصیت شماست؛ بنابراین باید فضایی گرم داشته باشد و انرژی را به ساكنان و مهمانان منتقل كند. آبی، سبز، زرد، بژ و قهوه‌ای مایل به زرد مناسب‌ترین رنگ‌ها برای اتاق نشیمن یا پذیرایی است. اما با وجود این، تركیبی از رنگ قرمز به اندازه كم در این رنگ‌ها هم زیبایی چشم‌نوازی ایجاد کرده كه انرژی موردنیاز برای اتاق نشیمن را فراهم می‌كند. 
اتاق غذاخوری: در بعضی خانه‌ها كه كمی بزرگ‌تر است، معمولا قسمتی از خانه به قرار گرفتن میز ناهارخوری اختصاص داده می‌شود. برای زیباتر كردن این بخش از خانه، می‌توانید از رنگ‌های سبز، صورتی و آبی استفاده كنید. تمام این رنگ‌ها علاوه بر ایجاد فضایی آرام، محیطی شاد و سالم را ایجاد می‌كند. این رنگ‌ها همچنین ذهن و بدن را آرام می‌كند. 
اتاق خواب اصلی:  از مناسب‌ترین و پرطرفدارترین رنگ‌های اتاق خواب صورتی، سبز، خاكستری یا بنفش است اما توصیه می‌كنیم از سایه‌های كم‌رنگ آنها استفاده كنید. این رنگ‌ها باعث القای آرامش در محیط شده و جدای از فضای عاشقانه و رمانتیكی كه ایجاد می‌كند، موجب می‌شود خواب آرامی داشته باشید. 
اتاق خواب كودكان:  اتاق خواب كودكان علاوه بر ایجاد فضایی آرام، باید سرزندگی را هم در خود داشته باشد. با استفاده از رنگ‌های شادی مانند نارنجی، صورتی، آبی، سبز یا بنفش كم‌رنگ می‌توانید محیطی دلنشین و پر از هیجان را برای فرزندتان آماده كنید. به رغم این كه بسیاری از كودكان به رنگ قرمز علاقه زیادی دارند، اما بهتر است در استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب كودكان خودداری كنید چرا كه این رنگ شدت خشونت و استرس را در كودكان افزایش می‌دهد و یكی از دلایل پرخاشگری می‌تواند  باشد. 
اتاق مطالعه:  به طوركلی، رنگ‌هایی چون سبز، آبی و بنفش كمرنگ رنگ‌های مناسبی برای اتاق مطالعه است اما اگر بخشی از اتاق خواب را به مطالعه اختصاص داده‌اید، می‌توانید از همین رنگ‌ها برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب هم استفاده كنید. استفاده از این رنگ‌ها برای اتاق مطالعه، علاوه بر این كه باعث بالا رفتن میزان تمركز و حافظه می‌شود، محیط دلنشینی را هم ایجاد می‌كند. 
آشپزخانه: بسته به سلیقه افراد، طیف رنگ‌های مختلفی را می‌توان برای فضای آشپزخانه استفاده كرد. نارنجی، سفید، سبز، زرد، صورتی و شكلاتی مناسب‌ترین رنگ‌ها برای آشپزخانه است. بهتر است در این فضا حتما رگه‌هایی از قرمز در قسمت‌های كوچكی از دیوارها هم استفاده كنید. مشكی و خاكستری دو رنگی است كه هرگز برای رنگ‌آمیزی آشپزخانه توصیه نمی‌كنیم. 
 حمام: مناسب‌ترین رنگ‌هایی كه می‌توانید برای فضای حمام استفاده كنید، سایه‌هایی از سفید، سیاه، خاكستری، صورتی و سایه‌های پاستلی است. تمام این رنگ‌ها، آرام‌بخش بوده و حس خوبی را در زمان حضور در حمام به فرد القا می‌كند. 

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }