آخرین خبرها

چگونه می‌توان ویندوز ۱۰ را برای بازی بهینه كرد؟

سایت بدون – بسیاری از بازی‌خورها اذعان دارند ویندوز ۱۰ یك سیستم‌عامل عالی برای بازی‌های كامپیوتری است كه هم پشتیبانی خوبی از بازی‌های قدیمی‌تر دارد و هم برای بازی‌های جدید آماده است. همگام بودن آن با ایكس‌باكس را هم نباید فراموش كرد، اما این به این معنا نیست كه ویندوز ۱۰ از همان ابتدای نصب كاملا برای بازی كردن عالی است. برخی دستكاری‌ها و كارها لازم است تا بتوان بازی‌ها را روی آن به بهترین حالت اجرا كرد. نگاهی می‌اندازیم به اقداماتی كه ویندوز ۱۰ را برای بازی‌ها بهینه می‌كند.  بهینه‌سازی با حالت بازی
حالت بازی (Gaming Mode) كه در به‌روزرسانی‌های جدید ویندوز ۱۰ اضافه شده، یك بهینه‌سازی داخلی برای اجرای بهتر بازی‌هاست.
مایكروسافت به‌طور دقیق توضیحی درباره نحوه عملكرد این قابلیت نداده است، اما دو نكته در بخش راهنمای آن آمده است:‌ اول، عدم انجام به‌روزرسانی‌ها و نصب درایورها هنگام بازی و دوم، مدیریت منابع سیستم برای داشتن نرخ فریم بهینه. این امكان ویندوز۱۰ شما را یكباره برای بازی آماده نمی‌كند، ولی به هر حال یك مرحله آسان در این راه
است. برای فعالسازی حالت بازی، هنگامی كه در داخل یك بازی هستید، دكمه ویندوز+G را بزنید تا نوار بازی (Game Bar) ظاهر شود. سپس در سمت راست آن گزینه حالت بازی (آیكون دایره‌ای شبیه درجه) را فعال كنید.

 به‌روز نگه داشتن درایورها
این را احتمال زیاد شنیده‌اید، ولی كاملا واضح است به‌روز بودن درایور كارت گرافیكی نقش انكارناپذیری در اجرای درست و بهینه بازی‌ها دارد. تمام كارت‌های گرافیك، چه قدیمی و چه جدید به درایورهای به‌روز برای عملكرد مناسب نیاز دارند.
برای دیدن نام و مشخصات GPU
(كارت گرافیك) كامپیوترتان، روی دسكتاپ كلیك راست كرده و گزینه
Display settings را انتخاب كنید.
در پایین صفحه‌ای كه باز می‌شود، روی لینك Advance display settings و سپس Display adapter properties بزنید. درست است كه شما در قسمت درایور همین پنجره هم می‌توانید درایور كارت یا GPU را به‌روزرسانی كنید، ولی ترجیح این است كه این كار را از طریق سایت خود سازنده (AMD یا انویدیا) انجام دهید تا مطمئن شوید بهترین و به‌روزترین درایورها را نصب كرده‌اید.
علاوه بر كارت گرافیك، برای كارایی بهینه توصیه می‌شود درایور چیپ‌ست (chipset) و اگر اهل بازی‌های آنلاین هستید، درایور LAN و وای‌فای را هم به‌روزرسانی كنید. آسان‌ترین راه برای دیدن سازنده مادربورد و مشخصات آن برای پیدا كردن درایور مناسب این است كه cmd را باز كرده و این دستور را اجرا كنید:
 wmic baseboard get product,
Manufacturer,version,serialnumber
با این كار، سازنده و نام محصول مادربورد شما نمایش داده می‌شود كه با جست‌وجوی آنلاین آنها می‌توانید درایور مناسب برای چیپ‌ست و چیپ‌های LAN یا وای‌فای (در صورت آن‌بورد بودن) را بیابید و نصب كنید.

 نصب دیركت‌اكس ۱۲
دیركت‌اكس ۱۲ (DirectX 12) آخرین نسخه API گرافیكی مایكروسافت است كه یك المان بسیار كلیدی برای اجرای بازی‌ها در ویندوز به شمار می‌آید. این نسخه مزایایی نظیر پشتیبانی از چند هسته GPU و CPU، نرخ فریم بهتر، مصرف پایین‌تر و همچنین افكت‌های گرافیكی سطح بالاتر دارد.
برای چك كردن این‌كه چه نسخه‌ای از این ابزار روی ویندوزتان نصب است، تركیب دكمه ویندوز + R را بزنید، dxdiag را تایپ و OK كنید. با این كار پنجره برشناختی دیركت‌ایكس (DirectX Diagnostic Tool) باز می‌شود. در این پنجره و در تب System نسخه دیركت‌اكس قابل مشاهده است. با توجه به آن‌كه نسخه ۱۲ دیركت‌اكس نصب‌كننده مستقل ندارد، اگر این نسخه را در ویندوزتان ندارید، باید به قسمت به‌روزرسانی‌های ویندوز (در تنظیمات > Windows Update) بروید و به‌روزرسانی را انجام دهید تا دیركت‌اكس ۱۲ هم برایتان نصب شود.

 اجرای بازی‌ها با آخرین توان
بخش تنظیمات مصرف انرژی (Power Options) در ویندوز معمولا كمتر مورد توجه واقع می‌شود و كاربران برای تغییر سراغش نمی‌روند. برخی بازی‌خورها معتقدند تنظیم روی كارایی بالاتر در اجرای بهتر بازی‌ها تأثیر دارد و بعضی دیگر هم تأثیر آن را ناچیز می‌دانند، اما در هر حال شما می‌توانید روی سیستم خود این مساله را امتحان كنید. با تركیب كلیدهای ویندوز +I به تنظیمات بروید و بخش Power and sleep settings را باز كنید.
حال روی Additional power settings
كلیك كنید. در اینجا اگر گزینه كارایی بالا (High performance) را می‌بینید، آن را انتخاب كنید. اگر نه، با استفاده از لینك Create a power plan یك برنامه مصرف انرژی جدید بسازید و مصرف منابع را در آن بالا ببرید.
دقت كنید مصرف منابع بالاتر به معنای مصرف انرژی بیشتر و در نتیجه دمای كاركرد بالاتر پردازنده و كل كامپیوتر خواهد بود. بنابراین بهتر است این مورد روی كامپیوترهای دسكتاپ فعال شود تا لپ‌تاپ‌ها.

 تنظیم افكت‌های بصری ویندوز
شاید تا به حال به این مساله توجه نكرده باشید كه محیط گرافیكی خود ویندوز هم می‌تواند منابع سیستمی ارزشمندی را كه می‌توان برای بازی مصرف كرد بی‌جهت به خود اختصاص می‌دهد. به عبارت دیگر، ممكن است محیط گرافیكی ویندوز كه در پس‌زمینه در حال اجراست با مصرف منابع مانع اجرای بهینه یك بازی شود.
خوشبختانه راهكار آسانی برای جلوگیری از این تضاد وجود دارد. كافی است در تنظیمات ویندوز performance را تایپ كنید و گزینه Adjust the appearance and
performance of Windows را بزنید. در دیالوگ باز شده، تیك را روی
 Adjust for best performance بگذارید و
Apply كنید. پیش از آن‌كه پنجره را ببندید،‌ به تب Advanced بروید و مطمئن شوید گزینه Adjust for best performance of: روی برنامه‌ها (Programs) تنظیم شده باشد.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }