آخرین خبرها

چگونه پرینت و چاپ سه بعدی ساختمان سازی را ارزان می کند؟

سایت بدون -این روزها به دلیل بالا بودن تقاضای خرید خانه در شهرهای بزرگ و همچنین محدود بودن بازار ساختمان‌سازی، باعث شده قیمت خانه چنان گران شود كه هر‌كسی توان خرید ملك نداشته باشد. یكی از دلایل اصلی این مشكل، كند بودن مراحل ساخت‌وساز است. اما فناوری‌های جدید در آینده‌ای نه چندان دور، ساختمان‌سازی را همچون اسباب‌بازی‌های لگو، راحت و آسان می‌كند.
برخــــــــی از این فـــــــناوری‌ها مـــــــــاننداجزای پیش‌ساخته یا استفاده از ربات‌های كارگر یا پرینترهای سه بعدی  (3D)، امتحان شده‌اند. به طور مثال، یك سازنده چینی با استفاده از فناوری اجزای پیش‌ساخته، توانست یك ساختمان ۵۷ طبقه را فقط در مدت 
۱۹‌روز بسازد. 
در حال حاضر هم مونتاژ بسیاری از قطعات خودروها با ربات‌ها انجام می‌شود. با پرینترهای سه بعدی هم قطعات مختلفی از محصولات پلاستیكی گرفته تا قطعات صنعتی، تولید شده است و نه تنها سرعت تولید را بالا برده‌اند،‌ بلكه قیمت محصولات ارزان‌تر تمام شده‌اند و ضایعات كمی هم از خود به جای گذاشته‌اند.
به‌تازگـی محـققان قـــــصد دارند، از فناوری پرینترهای سه بعدی در ساختمان‌سازی استفاده كنند. آنها در نظر دارند، پرینترهای عظیم‌الجثه بسازند. پرینترهایی كه عرض و ارتفاع آنها به اندازه ساختمان‌های دو تا چهار طبقه و بیشتر باشند. 
سپس به جای استفاده از پلاستیك برای پرینت مواد مختلف، ملات سیمان به كار برند و بناهای چند طبقه را لایه به لایه چاپ كرده و بسازند. این پرینترها می‌توانند به سرعت نیاز به مسكن افراد یك جامعه را برطرف سازند. درضمن پرینترهای عظیم الجثه می‌توانند همزمان چند قطعه را بسازند و سرعت ساخت‌وساز را به طرز باورنكردنی افزایش دهند.
محققان معتقدند تا دهه ۲۰۳۰، بازار مسكن شبیه بازار كالا خواهد شد و برای مالكیت خانه، دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری نخواهد بود و هر فرد جوانی می‌تواند خانه‌ای برای خود داشته باشد. حتی می‌توان گفت، هیچ بی‌خانمانی دیگر وجود نخواهد داشت. پناهندگانی كه از جنگ می‌گریزند یا افرادی كه بر اثر بلایای طبیعی، خانه و كاشانه خود را از دست می‌دهند، در مدت بسیار كمی صاحب خانه‌ای مناسب می‌شوند. 
منبع: quantumrun

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }