آخرین خبرها

ژانر تازه ای که در سینمای جهان مورد استقبال قرار گرفته است / ابر قهرمان سیاه‌پوست

سایت بدون – مدتی است در فرهنگ لغات سینمایی واژه‌ای به نام «ابرقهرمان سیاهپوست» وارد شده است. این واژه خیلی زود جای خود را در بین دیگر واژه‌های سینمایی پیدا و خود را تثبیت كرد. با استقبالی كه عموم تماشاگران سینما از فیلم‌هایی با محوریت ابرقهرمانان سیاهپوست كردند، حالا این پرسش از سوی منتقدان و اهل فن مطرح شده كه آینده فیلم‌های ابرقهرمانانه سیاهپوستی چه خواهد شد. هالیوود بعد از موفقیت كلان مالی و انتقادی دو فیلم «پلنگ سیاه/ بلك پنتر» و «مردعنکبوتی: درون عصب عنکبوت» تا كجا خواهد رفت و اصلا چه مسیری را انتخاب خواهد كرد؟ برای اهل فن اصلا قابل قبول و انتظار نبود كه هیچ‌یك از این دو فیلم بتواند موفقیتی جدی در مراسم اسكار امسال به دست بیاورد. با آن كه پلنگ سیاه نامزد دریافت جایزه اسكار بهترین فیلم سال بود، اما كمتر كسی فكر می‌كرد بتواند به این جایزه دست پیدا كند. چنین پیش‌بینی ای برای انیمیشن مردعنکبوتی هم می‌شد. اما این فیلم در كمال حیرت همگان، اسكار بهترین انیمیشن سال را با خود به خانه برد. به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، پلنگ سیاه و مردعنکبوتی در مدت زمانی كمتر از یك سال، دگرگونی عظیمی در هالیوود ایجاد كرده‌اند. همین چند ماه قبل بود كه این فیلم‌ها بدون هیچ سروصدایی روانه پرده سینماها شدند، اما در مدت زمانی كوتاه، هر دو به صورت پدیده‌های سینمایی تبدیل شـــــــدنــــــــد. منتقدان به این واقعیت اشاره می‌كنند كه دنیای سینما همیشه با خبرهای ناگهانی و پدیده‌های غیرقابل پیش‌بینی روبه‌رو و همراه بوده است. برای مثال در همین یك‌سال اخیر درام‌های ترسناك و دلهره‌آوری چون «مكانی ساكت» و «روز مرگت مبارك» به پدیده‌هایی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی تبدیل شده‌اند، اما این نخستین بار است كه فیلم‌هایی با محوریت بازیگران سیاهپوست و موضوعات مربوط به آنها، با چنین موفقیت‌های بزرگی روبه‌رو شده و لقب پدیده‌های فصل و سال را می‌گیرند.
در مردعنکبوتی شركت سونی، یك نوجوان آفریقایی ـ آمریكایی لباس مردعنكبوتی را به تن می‌كند و در پلنگ سیاه، یك ابرقهرمان سیاهپوست باید با مهاجمانی مقابله كند كه قصد تجاوز به سرزمینش در قاره آفریقا را دارند.
 نه‌تنها تماشاگران معمولی سینما استقبال بسیار خوبی از ماجراجویی‌های این دو ابرقهرمان سیاهپوست كردند، بلكه منتقدان هم نقدهای مثبتی برای این دو فیلم نوشتند. به باور منتقدان سختگیر سینمایی، هر دو فیلم در رده آثار غیرمتعارف و برتر سال سینما قرار می‌گیرند.
این نوجوان شبیه من است
فیل لرد تهیه‌كننده مردعنکبوتی می‌گوید: «آن لحظه را فراموش نمی‌كنم كه در سالن سینما پسربچه‌ای رو به من كرد و گفت چقدر این نوجوان شبیه خود من است. احساس كردم كه تماشاگران حس همذات‌پنداری خیلی خوبی با قهرمان سیاهپوست داستان دارند.» پیتر رامسی یكی از دو كارگردان فیلم هم اضافه می‌كند: «تو در مقام یك سیاهپوست می‌خواهی به همه نشان دهی كه می‌توانی كارهای بزرگی انجام دهی.
تماشاگران هم پرقدرت بودن این شخصیت را درك كرده‌اند. دنیا متوجه شده كه برای انجام بهتر كارهایش به چنین افرادی هم نیاز دارد.»
پلنگ سیاه در نمایش جهانی خود در آمریكا و دیگر كشورهای دنیا، بالای یك میلیارد دلار فروش كرد. چنین رقم كلانی برای فیلمی با بازیگران ناشناس سیاهپوست، یك تجربه كامل و تكرار نشدنی است. زمانی كه اسامی نامزدهای بهترین فیلم سال اعلام شد، تحلیلگران روی این نكته تمركز كردند كه این اولین بار در تاریخ مراسم اسكار است كه فیلمی ابرقهرمانانه، نامزد دریافت این جایزه می‌شود. این افتخاری بزرگ برای سیاهان است. روت كارتر هم به اولین آمریكایی – آفریقایی‌تبار تبدیل شد كه اسكار رشته بهترین طراحی لباس را گرفت. لودویگ گورانسون هم اولین سیاهپوستی بود كه موفق به دریافت جایزه بهترین موسیقی متن شد.
اثبات یک نکته تازه
هر دو فیلم پلنگ سیاه و مردعنکبوتی این نكته را به كمپانی‌های بزرگ فیلمسازی ثابت كردند كه فیلم‌هایی با مضمون سیاهان (و با حضور بازیگران و شخصیت‌های سیاهپوست) می‌توانند خیل عظیم تماشاگران را به سمت خود بكشانند. نكته جالب این كه انبوه تماشاگران با رنگ‌های مختلف و پس‌زمینه‌های متفاوت فرهنگی در كنار هم به تماشای این فیلم‌ها نشستند. بر همین اساس این پرسش مطرح می‌شود كه ژانر ابرقهرمانانه در قدم بعدی خود چه كار خواهد كرد.
رامسی در این رابطه می‌گوید: «دوست دارم مكاشفه‌ای عمیق‌تر و جدی‌تر در ژانر ابرقهرمانانه داشته باشم و به كالبدشكافی ابرقهرمانان سیاهپوست در آنها بپردازم. مسؤولیت‌ها، ایده‌آل‌ها، احساسات و علایق این افراد برایم جالب و مطرح است. البته برای تمام فیلم‌هایی كه در ژانر ابرقهرمانانه ساخته می‌شود، به دنبال چنین چیزی هستم. اما فكر می‌كنم در ارتباط با یك ابرقهرمان سیاهپوست، بهتر می‌توان به چنین موضوعاتی پرداخت. حدس می‌زنم با آوردن ایده‌های تازه در داستان‌های ابرقهرمانانه، می‌توان ارتباط بیشتری بین آنها و تماشاگران به وجود آورد. تماشاگران از دیدن زندگی روزمره سیاهان و واكنش‌شان در قبال موضوعات مختلف لذت می‌برند و وظیفه سینما، نمایش این زندگی به آنهاست.»
آینده روشن سیاهپوستان
به گفته تحلیلگران سینمایی، آینده روشنی پیش روی ژانر ابرقهرمانانه سیاهپوستان قرار دارد. رایان كوگلر برای كارگردانی پلنگ سیاه 2 اعلام آمادگی كرده و كمپانی والت دیزنی سخت به دنبال تولید آن است. در كنار آن، یك فیلم ابرقهرمانانه با محوریت یك ابرقهرمان از قاره آسیا در دستور كار صنعت سینما قرار گرفته است. این ابرقهرمان چنگ چی نام دارد و به احتمال بسیار زیاد، بازیگری از آسیای جنوب شرقی نقش او را بازی خواهد كرد.  به این ترتیب بعد از ابرقهرمانان سیاهپوست، حالا نوبت ابرقهرمانان غیر‌آمریكایی دیگر قاره‌های جهان رسیده است. شركت سونی هم در تدارك ساخت فیلمی است كه داستانش زائده‌ای بر داستان مردعنکبوتی است و یكی از شخصیت‌های فرعی سیاه آن فیلم را در مركز ماجراهای خود قرار می‌دهد. جیمی فوكس هم برای كمپانی یونیورسال «اسپاون» را بازی می‌كند. از كمپانی برادران وارنر هم خبر می‌رسد كه به دنبال ساخت فیلمی ابرقهرمانانه با حضور یك شخصیت سیاهپوست آمریكای لاتینی در راس ماجراهای آن هستند.

منبع :هالیوودریپورتر

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }