آخرین خبرها

کریستیانو رونالدو اولین مرد یک میلیارد دلاری فوتبال


سایت بدون – یک صفر دیگر هم جلوی گران‌ترین رقابت‌ فوتبالی تاریخ اضافه کنید. کریستیانو رونالدو با درآمد 105میلیون دلاری (قبل از کسر مالیات و عوارض) که سال گذشته داشت، به رده چهارم 100 سلبریتی‌ پردرآمد جهان در سال 2020 صعود کرد؛ یک رده بالاتر از رقیب اصلی‌اش در دنیای فوتبال، لیونل مسی و به این ترتیب به اولین فوتبالیست تاریخ تبدیل شد که در دوران بازیگری‌اش یک‌میلیارد دلار درآمد داشته است.
این مهاجم 35ساله تنها سومین ورزشکار تاریخ است که جمع درآمدهای حرفه‌اش به مرز یک‌میلیارد دلار می‌رسد. پیش از او تایگر وودز ستاره گلف سال 2009 به لطف قرارداد طولانی‌مدتی که با کمپانی نایکی بست و فلوید می‌ودر بوکسور معروف آمریکایی در سال 2017 از درآمدهای نجومی حاصل از پخش مسابقاتش روی رینگ به اینچنین ثروتی رسیده بودند.
رونالدو اما اولین ورزشکار یک ورزش تیمی است که به چنین درآمدی دست پیدا می‌کند. او در طول 17 سال حرفه‌اش به‌عنوان یک بازیکن حرفه‌ای از حقوقی که بابت حضورش در زمین چمن کسب می‌کرد، 650میلیارد دلار درآمد داشت و انتظار می‌رود این رقم تا پایان قراداد فعلی‌اش با یوونتوس که تا سال 2022 اعتبار دارد به 765میلیون دلار برسد. مسی هم دوران بازیگری‌ حرفه‌ای‌ خود را سه سال پس از رونالدو آغاز کرد؛ در دوران 14ساله بازیگری‌اش 605میلیون دلار درآمد داشته است. این دو نفر با اختلاف پردرآمدترین بازیکنان یک رشته ورزشی تیمی در تاریخ هستند. بعد از آنها سومین نفر از ورزش‌های تیمی که بیشترین درآمد را داشته الکس رودریگس بازیکن سابق تیم بیسبال نیویورک‌یانکیز بود که سال 2016 پس از 22 سال بازی لیگ حرفه‌ای بیسبال آمریکا بود که 450میلیون دلار درآمد کسب کرد. حتی دیوید بکام هم به به مسی و رونالدو نزدیک نشد. او در پایان دوران بازیگری‌اش مجموعاً 500میلیون دلار درآمد کسب کرده بود که نیمی از آن هم از راه فعالیت‌های تبلیغاتی بود.
نیک هریس از مؤسسه اسپورت اینتلجنس که در زمینه تحقیق درباره درآمدها و حقوق ورزشکاران جهان فعالیت دارد، درباره رونالدو می‌گوید: «کریستیانو رونالدو یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ در محبوب‌ترین ورزش دنیاست؛ در عصری که فوتبال هرگز اینقدر ثروتمند نبوده است. او یک باکس‌آفیس است.»
دوئل رودرروی رونالدو و مسی سال 2009 با ورود رونالدو به لالیگا اوج گرفت؛ زمانی که او برای رئال‌مادرید و مسی هم برای بارسلونا بازی می‌کرد. رویارویی 9ساله آنها در زمین فوتبال یکی از دلایل افزایش درآمدهای‌شان و تبدیل شدن آنها به پردرآمدترین بازیکنان فوتبال با عقد قراردادی تجاری و تبلیغاتی نجومی بود. رقابت آنها همانقدر که در زمین فوتبال مهیج و تماشایی بود، خارج از آن و از نظر اقتصادی هم پرسود بود، چراکه باعث افزایش استقبال برای خرید حق پخش بازی‌های‌شان و ارائه پیشنهاد‌های مالی بهتر برای تصاحب حق پخش بود.
هر دو از نظر ورزشی تقریباً به یک اندازه موفقیت کسب کردند. مسی با بارسلونا 6بار قهرمان لالیگا و 4بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد. مسی 6بار هم توپ طلا را برد. در طرف مقابل رونالدو هم با رئال‌مادرید 4بار قهرمان لیگ قهرمانان و دوبار قهرمان لالیگا شد و 5بار هم توپ طلا را برد. حضور همزمان مسی و رونالدو در لالیگا برای فوتبال اسپانیا یک نعمت بود چراکه مصاف‌های رودرروی آنها در ال‌کلاسیکو‌ها به پربیننده‌ترین رویدادهای ورزشی دنیا تبدیل شده بود.
در حالی که به اعتقاد برخی، تکنیک و نبوغ مسی به رونالدو می‌چربد، شکی نیست که در زمینه تیم پشتیبانی و تبلیغاتی، رونالدو به لطف همکاری با مؤسسه جستیوفه -مؤسسه تحت مدیریت مدیر برنامه‌هایش ژرژ مندز- هر سال بر تعداد طرفدارانش و افرادی که جذب فعالیت‌های تبلیغاتی‌اش می‌شوند افزوده است. به همین دلیل بوده که او به اولین فرد در تاریخ تبدیل شده که 200میلیون فالوئر در اینستاگرام دارد و مجموعاً در تمام شبکه‌های اجتماعی شامل فیسبوک، اینستاگرام و توییتر 427میلیون دنبال‌کننده دارد که او را به محبوب‌ترین ورزشکار کره زمین تبدیل می‌کند. پس بی‌جهت نیست که شرکت نایکی سال 2016 با او قرارداد مادام‌العمر بست که به‌موجب آن سالانه 20میلیون دلار به این ستاره پرتغالی می‌رسد. نایکی تنها با دو نفر دیگر چنین قراردادی را بسته بود که یکی از آنها مایکل جردن و دیگری لبران جیمز بوده. این یعنی رونالدو تنها بازیکن غیرآمریکایی است که این شرکت آمریکایی با او قرارداد مادام‌العمر می‌بندد.
منبع: فوربز

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }