آخرین خبرها

گزارش روز؛کاهش تدریجی بازیکنان بارسلونا در تیم ملی اسپانیا/ خداحافظ بارسا

https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/yiUxYEziCZ5nAlW3FyQ8mg--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9MTI4MDtoPTk2MA--/http://media.zenfs.com/en_us/Sports/ap/201809111425519492406

سایت بدون-نسل طلایی تیم ملی اسپانیا ارتباط مستقیم با نسل طلایی بارسلونا دارد. بزرگترین افتخارات تاریخ لاروخا با تیمی رقم خورد که ستون فقرات آن را بارسایی‌ها تشکیل داده بودند و فلسفه بازی‌اش هم مشابه فلسفه بازی بارسایی‌ها بود.
اسپانیا دو قهرمانی‌اش یورو (2008 و 2012) و قهرمانی‌اش در جام جهانی (2010) را با بازیکنانی مثل آندرس اینیستا و ژاوی کسب کرد – بازیکنانی که هویت بارسلونا را تعریف می‌کردند – که کلید این موفقیت‌ها بودند. دو بازیکنی که با حضورشان، سبک بازی هر تیم را تعیین می‌کردند.
در فاصله سال‌های 2008 تا 2012، تأثیر بارسایی‌ها بر تیم ملی به اوج خود رسید و بیش از هر زمان دیگری مشهود بود. اول با لوییس آراگونس و بعداً با ویسنته دل‌بوسکه. در آن سال‌‌ها، معمولاً 7 بازیکن بارسلونا در ترکیب تیم ملی اسپانیا بازی می‌کردند. به‌عنوان مثال در جام جهانی 2010 آفریقا، 6 بازیکن بارسلونا در ترکیب اصلی که در فینال به میدان رفت حضور داشتند و یکی دیگر روی نیمکت بود. والدس، پیکه، پویول، اینیستا، ژاوی، بوسکتس و پدرو در جام جهانی بودند. به آن 7 نفر می‌توانید داوید ویا را هم که در آن زمان به تازگی از والنسیا به باسلونا پیوسته بود اضافه کنید. دو سال قبل از آن در یورو 2008، کاتالان‌ها تنها سه بازیکن در اختیار تیم ملی اسپانیا قرار داده بودند که پویول، اینیستا و ژاوی بودند اما هر سه آنها در پیروزی لاروخا مهره‌هایی کلیدی بودند.

ژاوی کلید پیروزی تیم
لوییس آراگونس، سرمربی فقید اسپانیا در یورو 2008، کلید‌های تیم را به ژاوی می‌داد و این کار را هم به شیوه خودش انجام می‌داد: «تو ژاپنی نیستی. می‌فهمی چه می‌گویم. تو و من می‌دانیم که توپ سریع‌تر از آنها حرکت می‌کند و اینکه ما بهتر از آنها فوتبال بازی می‌کنیم. اینجا تو همه کاره‌ای و بگذار آنها از من انتقاد کنند.»
در یورو 2012، بارسا سلطه‌اش را با 7 بازیکن در تیم (6 نفر در ترکیب اصلی) حفظ کرد: والدس، اینیستا، پدرو، ژاوی، سسک فابرگاس و بوسکتس. 7 نفر که در واقع 8 نفر بودند چون خوردی آلبا هم تابستان آن سال از والنسیا به بارسلونا پیوسته بود.
دو سال بعد، در جام جهانی 2014 برزیل، همه آنها دوباره حضور داشتند به جز ویکتور والدس. تیم ملی اسپانیا اما دوران افولش را آغاز کرد با عملکردی ناامید کننده که باعث شکستش مقابل شیلی و هلند و حذفش از مرحله گروهی شد.
چیزی که عملکرد اسپانیا را در آن تورنمنت تحت‌الشعاع قرار داد، تفرقه داخلی بود (ژابی آلونسو علناً از رویکرد تیم ایراد می‌گرفت) و نتیجه‌اش کمرنگ شدن نقش و ارزش ستون‌های تیم مانند ژاوی بود. از آنجا افت تدریجی بازیکنان بارسلونا در تیم ملی اسپانیا آغاز شد.
در یورو 2016 اما باز هم 5 بازیکن بارسا در لاروخا حضور داشتند (پیکه، بارترا، بوسکتس، اینیستا و آلبا) که البته از روزهای اوج‌شان خیلی فاصله داشتند و اسپانیا در مرحله یک هشتم نهایی حذف شد و تابستان امسال در جام جهانی نمایندگان بارسلونا به 4 نفر کاهش پیدا کرد (پیکه، آلبا، بوسکتس و اینیستا) و فاجعه‌ای تمام عیار برای اسپانیا رقم خورد، از اخراج لوپتگی در فاصله دو روز مانده به آغاز جام جهانی تا حذف به دست روسیه در مرحله یک هشتم نهایی قبل از اینکه لوییس انریکه به‌عنوان سرمربی جدیدشان معرفی شود.
به شیوه‌ای غیرمنتظره، با ورود سرمربی سابق بارسلونا، چیزی که تا چند سال پیش غیرقابل تصور به نظر می‌رسید، رخ داد و حالا تنها دو بازیکن بارسلونا در ترکیب تیم ملی اسپانیا هستند. پیکه بازنشسته شده است و اینیستا هم همینطور. سرمربی جدید تیم ملی هم این بار خوردی آلبا را دعوت نکرده است. به این ترتیب فقط بوسکتس و سرخی روبرتو مانده‌اند و از میان آنها هم فقط یک کدام‌شان در بازی شنبه شب مقابل انگلیس در ترکیب اصلی قرار گرفت.
دوره انریکه با یک پیروزی آغاز شد که در آن سائول نیگوئس، ناچو و مارکوس آلونسو همگی نقش داشتند. بوسکتس هم بازی را از ابتدا شروع کرد، تنها بازیکن بارسایی که حضورش در ترکیب اصلی تیم انریکه قطعی است. آلبا ممکن است برگردد و شانس زیادی هم دارد و بارسایی‌هایی دیگری هم مانند دنیس، سرخی سامپر و آلنیا هم آماده دعوت شدن هستند. گذر زمان اسپانیا را عوض کرده و لوییس انریکه تیمی می‌خواهد که هنوز توپ را بخواهد، بازیکنانی مانند بوسکتس و تیاگو حضور بارسا را در تیم ملی حفظ کرده‌اند اما واقعیت این است که تأثیر بارسلونا در تیم ملی کمرنگ شده است.

سایت اسپرت-دیداک پورت

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }