آخرین خبرها

گزارش نیویورک تایمز از روابط مخفیانه بن سلمان و داماد ترامپ

سایت بدون -روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در افشاگری جدیدی نوشت: «جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ و مشاور ارشد او در امور خاورمیانه همچنان بعد از قتل جمال خاشقجی نیز با ولیعهد سعودی ارتباط خود را ادامه داده است.»
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در مقاله‌ای با عنوان «عاشقانه‌های جارد کوشنر: چطور سعودی‌ها دوستی در کاخ سفید پیدا کردند» از اسنادی پرده برمی‌دارد و به نقل از مقامات مطلع، روابط ویژه بین جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و
محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را افشا می‌کند. این روزنامه می‌افزاید: «مسئولان ارشد آمریکا از همان ابتدا نگران روابط کوشنر با بن‌ سلمان به‌خصوص از همان ماه‌های اولیه روی کار آمدن دولت ترامپ بودند، چراکه کوشنر مذاکرات خاص و غیررسمی با ولیعهد سعودی داشت.»
به تأکید این روزنامه و به نقل از اسناد موجود، بن سلمان از همان لحظه پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش کرد دوستی خود را به دولت جدید آمریکا نشان دهد و از طرق‌ مختلف قصد نیل به این مقصود را داشت که در رأس آن ورود از راه اسراییل بود، چراکه آن را دروازه تلاش‌های ریاض برای برقراری روابط ویژه با کاخ سفید می‌دانست.
سه مقام سابق آمریکا که خواستند نام‌شان فاش نشود، به این روزنامه گفتند که کوشنر پختگی سیاسی لازم را ندارد و همین او را آلت دست سعودی قرار داده است. این منابع گفتند، با وجود تلاش‌ برای کنترل امور در کاخ سفید و اعمال تدابیری با مضمون عدم ارتباط و تماس با مقامات خارجی و با وجود این محدودیت‌ها، کوشنر ۳۷ ساله و شاهزاده محمد ۳۳ ساله به ارتباطات طولانی خود ادامه می‌دهند.
به گفته این سه مقام سابق کاخ سفید، تماس‌های مکرر بین این دو مرد به صورت تلفنی و مکتوب ادامه داشته است. به نوشته این روزنامه، کوشنر به ارتباط با بن سلمان حتی بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در ماه اکتبر هم ادامه داد و این را دو مقام ارشد سابق آمریکا تایید کرده‌اند.
این روزنامه به نقل از افراد آگاه می‌آورد، زمانی که فشارهای بین‌المللی بر ولیعهد سعودی به‌دلیل پرونده خاشقجی همزمان با اشاره سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دست داشتن او در قتل افزایش یافت، کوشنر مهمترین مدافع شاهزاده در کاخ سفید شد. این روزنامه درباره روابط کوشنر و بن سلمان به‌خصوص در لحظه بحران به وجود آمده می‌نویسد، این روابط منحصربه‌فرد بوده که انداختن ترامپ در آغوش عربستان ‌سعودی به‌عنوان یکی از مهمترین هم‌پیمانان بین‌المللی را رقم زد.
طبق اسناد، ایمیل‌ها و نامه‌های مکتوبی که نیویورک تایمز کشف کرده، روابط بین کوشنر و بن سلمان اتفاقی نبوده و محمد
بن سلمان و مشاورانش به جلب حمایت آمریکا از سیاست‌های تند‌ او در منطقه و تقویت حضورش در قدرت چشم دوخته بودند و بیش از دو‌سال پیش این روابط با کوشنر را برقرار کردند.
این روزنامه می‌نویسد، هیأتی نزدیک به بن سلمان در ابتدای همان ماهی که ترامپ انتخاب شد به آمریکا سفر کرد. اسناد یافته‌شده نشان می‌دهد هیأت سعودی گزارشی را تهیه کرد که در آن کوشنر به‌عنوان نقطه محوری تعیین‌کننده در تلاش‌ها برای جذب حمایت دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ بود.
هیأت سعودی با کوشنر توافق کرد که تمرکز شدیدشان را برای دستیابی به توافقی با فلسطینی‌ها در جهت پاسخگویی به خواسته‌های اسراییل قرار دهند. این روزنامه می‌نویسد، سعودی‌ها پیشنهاد کمک به حل درگیری اسراییل و فلسطین و نیز پیشنهاد صدها‌میلیارد دلار برای خرید سلاح‌های آمریکایی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آمریکا را دادند. همچنین این روزنامه می‌نویسد، هیأت سعودی که شامل مستشاران نزدیک بن سلمان بودند و نوامبر ۲۰۱۶ به آمریکا رفتند به کوشنر پیشنهاد ایجاد ناتوی عربی را که به آن «ائتلاف نظامی اسلامی» اطلاق می‌شود، دادند و این پیشنهاد با تصمیم ترامپ عملی خواهد شد.

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }