آخرین خبرها

گوگل در سال 2019 چه نکاتی را در اولویت سرچ ها مدنظر خواهد گرفت ؟

سایت بدون – حتما شنیده‌اید كه گوگل بیش از ۲۰۰ عامل را در رتبه‌بندی وبگاه‌ها پس از جست‌وجوی كاربران در نظر می‌گیرد و در طول سال بیش از 500 مرتبه شیوه رتبه‌بندی وبگاه‌ها را بهبود می‌بخشد. غول فناوری جهان همه‌ساله با ایجاد تعییرات جزئی در الگوریتم‌های خود، فاكتورهای رتبه‌بندی تازه‌ای ارائه می‌كند و اولویت‌های خود را تغییر می‌دهد. بهینه‌سازی وبگاه براساس همه فاكتورهای ارائه شده از طرف گوگل ممكن است كار دشواری به نظر برسد، اما خبر خوب این است كه تعداد فاكتورهایی كه حتما باید در مورد آنها بهینه‌سازی صورت بگیرد زیاد نیست. بنابراین بدون معطلی به فهرستی از مهم‌ترین فاكتورهای رتبه‌بندی وبگاه‌ها می‌پردازیم كه در سال ۲۰۱۹ مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد. كلمات كلیدی صفحه
كلمات كلیدی در برچسب عنوان همچنان از فاكتورهای قدرتمند رتبه‌بندی گوگل در سال۲۰۱۹ به شمار می‌آید. كلمات كلیدی صفحه یكی از راه‌هایی است كه گوگل بر اساس آن تعیین می‌كند آیا صفحه شما با یك جست‌وجوی خاص مرتبط است یا خیر. افزون بر این، هرچقدر كلمات كلیدی شما به ابتدای عنوان نزدیك‌تر باشد بهتر است و البته مهم‌ترین كلمات كلیدی شما باید در بدنه صفحه، متن‌های جایگزین و تگ H1 وجود داشته باشد. اما توجه داشته باشید از كلمات كلیدی زیاد استفاده نكنید، زیرا حتما نمی‌خواهید به خاطر استفاده زیاد از این كلمات به نظر برسد می‌خواهید گوگل را فریب دهید و به این ترتیب در رتبه‌بندی جریمه شوید.انطباق با هدف جست‌وجو
مسلما كاربران هنگام جست‌وجو هدف خاصی را در ذهن دارند. كار نهایی گوگل این است كه با فناوری هوش مصنوعی هدف كاربران را دریابد و مرتبط‌ترین نتایج را در صدر فهرست ارائه كند. بر اساس قوانین رتبه‌بندی، هرچقدر صفحات شما به موضوع خاص مورد جست‌وجو نزدیك‌تر باشند در فهرست نتایج جست‌وجو در رتبه بالاتری قرار می‌گیرند. افزون براین، نتایج جست‌وجوی رضایت‌بخش‌تر تقریبا همیشه نرخ كلیك بالاتر را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

تعداد بك‌لینك‌ها و دامنه‌های مرتبط
بك‌لینك به لینك‌هایی گفته می‌شود كه یك وبگاه از وبگاهی دیگر دیگر دریافت می‌كند. بك‌لینك‌ها تاثیر مهمی در بالارفتن رتبه وبگاه شما در موتورهای جست‌وجو دارد. هرچند گوگل قطعا به كیفیت بیشتر از كمیت اهمیت می‌دهد، اما مجموع تعداد بك‌لینك‌ها همچنان از نظر گوگل فاكتور رتبه‌بندی ارزشمندی است. توجه داشته باشید لینك‌های ورودی از یك دامنه نسبت به لینك‌های ورودی از دامنه‌های متعدد، ارزش بسیار كمتری دارد، بنابراین بهتر است از هر ابزار بهینه‌سازی وبگاه كه استفاده می‌كنید نگاهی به دو شاخص مجموع تعداد بك‌لینك‌ها و مجموع دامنه‌های مرتبط با آن بیندازید و در صورت نیاز در پروفایل لینك، تغییرات كیفی عاقلانه‌ای ایجاد كنید.

سرعت بالا آمدن صفحه‌ها
وقتی به تجربه كاربر از مراجعه به وبگاهتان فكر كنید اولین چیزی كه به ذهن‌تان می‌آید، سرعت بارگذاری وبگاه است. حتما با ابزار «به‌روزرسانی سرعت گوگل» كه رسما سرعت وبگاه را به‌عنوان یك فاكتور رتبه‌بندی برای گوشی‌های هوشمند تعیین می‌كند آشنا هستید. با توجه به تغییراتی كه به‌تازگی در رابطه با نقش سرعت در رتبه‌بندی وبگاه ایجاد شده است نمره شما در بهینه‌سازی تاثیر بسیار زیادی در رتبه‌بندی وبگاه‌تان خواهدداشت. 
بنابراین برای این‌كه برآورد درستی از سرعت وبگاه‌تان داشته باشید آن را با ابزارهای PageSpeed Insights  بررسی كنید. توجه ویژه‌ای به شاخص بهینه‌سازی داشته باشید و مشكلات تكنیكی را در این زمینه برطرف كنید. اگر نمره بهینه‌سازی شما خوب است، اما شاخص سرعت با میزان مطلوب آن فاصله زیادی دارد، تنها كاری كه باید انجام دهید این است كه با كاستن از میزان تصاویر و متن‌ها وبگاه را سبك‌تر كنید. همچنین می‌توانید طرح AMP گوگل را اجرا كنید كه سرعت بالاآمدن وبگاه در تلفن همراه را افزایش می‌دهد.

وبگاه‌های HTTPS
توجه به امنیت كاربران فاكتور دیگری است كه گوگل این روزها برای آن اهمیت قائل است. سال 2014، گوگل HTTPS را یك فاكتور رتبه‌بندی اعلام كرد. 
از آن زمان تاكنون داشتن یك وبگاه HTTPS نه یك توصیه بلكه یك الزام است. زیرا اكنون مرورگر كروم وبگاه‌هایی را كه HTTPS نباشند، با عبارت «امن نیست» برای كاربران مشخص می‌كند. برای این‌كه وبگاه امنی داشته باشید و برای كاربران‌تان تجربه امنی ایجاد كنید یاد بگیرید چطور از یك وبگاه HTTP به وبگاه HTTPS كوچ كنید.
نرخ كلیك
نرخ كلیك یا CTR یكی از قوی‌ترین فاكتورهای رتبه‌بندی برای گوگل است. از آنجا كه بالا رفتن نرخ كلیك تقریبا همیشه بهبود چشمگیری در رتبه‌بندی وبگاه‌ها را نیز به دنبال دارد، شكی نیست این عامل جزو عوامل تعیین‌كننده برای گوگل باشد. برای دانستن جایگاه وبگاه‌تان از نظر نرخ كلیك می‌توانید به خلاصه داده‌هایCTR  -‌ كه وبگاه‌ها را براساس جایگاه‌شان در جست‌وجوی گوگل دسته‌بندی می‌كند -‌ نگاهی بیندازید. اگر بعضی از صفحات، رتبه بالایی دارند اما نرخ كلیك‌شان پایین است احتمالا باید روی برچسب عنوان یا توصیف متا (چند خط كوتاه از متن كه در صفحه نتایج جست‌وجو ظاهر می‌شوند) بیشتر كار كنید.

اعتبار لینك‌ها
این نكته مهمی است كه كیفیت لینك‌های وبگاهی كه برای شما بك‌لینك ایجاد می‌كند مهم‌تر از تعداد آنهاست. پایین بودن كیفیت لینك‌ها به احتمال زیاد به‌جای این‌كه رتبه وبگاه شما را بالا ببرد برایتان دردسر ایجاد خواهد كرد. برای این‌كه كیفیت لینك‌هایتان را حفظ كنید باید ممیزی‌های منظمی در مورد بك‌لینك‌ها انجام دهید. خوشبختانه ابزارهای زیادی برای تشخیص آسیب‌رسان بودن یك لینك وجود دارند، بنابراین اگر برخی لینك‌ها را اسپم و بی‌كیفیت تشخیص دادید، حتما با صاحبان آنها ارتباط برقرار كنید و از آنها بخواهید لینك‌شان را حذف كنند. افزون بر این، اگر متوجه افزایش ناگهانی لینك‌ها شدید حتما آنها را بررسی كنید، زیرا همیشه این احتمال وجود دارد كه رقبایتان شما را به سمت لینك‌های اسپم هدایت كنند.

كلمات كلیدی صفحه
كلمات كلیدی در برچسب عنوان همچنان از فاكتورهای قدرتمند رتبه‌بندی گوگل در سال۲۰۱۹ به شمار می‌آید. كلمات كلیدی صفحه یكی از راه‌هایی است كه گوگل بر اساس آن تعیین می‌كند آیا صفحه شما با یك جست‌وجوی خاص مرتبط است یا خیر. افزون بر این، هرچقدر كلمات كلیدی شما به ابتدای عنوان نزدیك‌تر باشد بهتر است و البته مهم‌ترین كلمات كلیدی شما باید در بدنه صفحه، متن‌های جایگزین و تگ H1 وجود داشته باشد. اما توجه داشته باشید از كلمات كلیدی زیاد استفاده نكنید، زیرا حتما نمی‌خواهید به خاطر استفاده زیاد از این كلمات به نظر برسد می‌خواهید گوگل را فریب دهید و به این ترتیب در رتبه‌بندی جریمه شوید.

رعایت دستور زبان
انتشار محتوای بدون اشتباه در دستور زبان (گرامر) یكی دیگر از فاكتورهای مورد نظر گوگل است. نداشتن اشتباه گرامری در متن از ویژگی‌های محتوای باكیفیت به شمار می‌آید. چیز زیادی نمی‌توان در این زمینه گفت جز این‌كه پیش از انتشار مطمئن شوید محتوای صفحه را بازبینی، ویرایش و تصحیح كرده‌اید. برای این كار می‌توانید از تصحیح‌كنندگان آنلاین دستور زبان نیز استفاده كنید.

ساختاربندی خوب HTML
اگر از زبان نشانه‌گذاریHTML  به شیوه درستی استفاده كنید، درك محتوای صفحه‌تان را برای خزنده‌های موتورهای جست‌وجو آسان‌تر می‌كنید. موتورهای جست‌وجو هنوز هم به ساختار و نشانه‌گذاری معناییHTML اعتماد دارند، بنابراین صرف‌نظر از این‌كه محتوای صفحات‌تان چقدر خوب باشد، اگر HTML  آن مناسب نباشد ممكن است موتورهای جست‌وجو كیفیت آن را بد تشخیص دهند و آن را در رتبه پایینی قرار دهند. خوشبختانه انواع مختلفی از افزودنی‌های وبگاه وجود دارد كه می‌تواند در بهینه‌سازی HTML  به شما كمك كند.

منحصربه‌فرد بودن محتوا
گوگل برای منحصربه‌فرد بودن محتوا ارزش زیادی قائل است و وبگاه‌هایی را كه محتوای كپی‌برداری شده داشته باشند جریمه می‌كند. بنابراین برای بالا بردن رتبه وبگاه‌تان در جست‌وجوهای گوگل مطمئن شوید هیچ‌نوع كپی‌برداری در آن صورت نگرفته و محتوایی اصیل و باكیفیت است كه خودتان تولیدش كرده‌اید. اگر به كپی‌برداری در برخی صفحات وبگاه‌تان مشكوك هستید، می‌توانید آنها را با استفاده از وبگاه Copyscape  چك كنید. اگر برای شركتی كار می‌كنید كه نمی‌تواند هربار محتوای منحصربه‌فرد تولید كند سعی كنید توصیفاتی را كه برای محصولات‌تان به كار می‌برید تا حد ممكن متنوع كنید. راه خوب دیگر برای حل این مشكل استفاده از محتوای تولید شده توسط كاربران (UGC) است.

لینك انكر تكست (Anchor Text) یا متن لنگر
هر بك‌لینكی كه ایجاد  یا دریافتش می‌كنیم، با خودش متن لنگری را به همراه دارد كه می‌تواند در رتبه‌بندی ما در گوگل روی آن كلمه كلیدی تاثیر بگذارد. هرچند امروزه لینك متن لنگر از اهمیت كمتری برخوردار است، اما متن لنگری كه از كلمات كلیدی غنی باشد همچنان برای گوگل فاكتور مرتبطی به شمار می‌آید. برای این‌كه جانب احتیاط را رعایت كرده باشید، سعی كنید متن لنگر شما در عین تنوع و گوناگونی، از نظر معنایی با محتوای لینك مرتبط باشد. مهم‌تر از همه این‌كه از بهینه‌سازی بیش از حد متن لنگر با كلمات كلیدی، بویژه كلماتی كه به نحوی با پول‌سازی ارتباط دارند خودداری كنید. درغیراین صورت گوگل قطعا شما را جریمه خواهد كرد و رتبه وبگاهتان در جست‌وجوها پایین خواهد آمد.
نرخ پرش كاربر و زمان توقف
دو فاكتور رتبه‌بندی دیگر كه ارتباط نزدیكی با تجربه كاربری دارند، زمان توقف و نرخ پرش كاربر هستند. اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم هردوی این شاخص‌ها به شكل عمده‌ای به نوع جست‌وجو بستگی دارند. برای مثال، این‌كه كاربر با مراجعه به یك صفحه از وبگاه شما فورا به پاسخ خود می‌رسد را می‌توان نوعی پرش كاربر به‌شمار آورد. هرچند این پرش كاربر به این معنا نیست كه صفحه شما به اندازه كافی خوب نبوده است. اما به‌عنوان یك قانون، می‌توان گفت كاربر باید برای جست‌وجو به بیش از یك صفحه از وبگاه شما مراجعه كند. زمان توقف نیز هرچقدر بیشتر باشد از نظر گوگل امتیاز مثبت‌تری ارزیابی می‌شود. هرچند ممكن است كاربر با پنج دقیقه توقف نیز پاسخ خود را دریافت كند. 
بنابراین هردوی این شاخص‌ها به آنچه كاربر در بخش جست‌وجو تایپ می‌كند بستگی دارند. با این حال تركیب این دو فاكتور در ارزشیابی گوگل از وبگاه شما نقش دارد. پس سعی كنید با ترفندهای خوب، كاربران را هر چقدر می‌توانید بیشتر در صفحات‌تان نگه دارید تا نرخ پرش كاربر بهتری را از آن خود كنید.

اعتبار صفحات داخلی وبگاه
رتبه صفحات یكی از قوی‌ترین فاكتورهای رتبه‌بندی گوگل است. علاوه بر رتبه صفحات خارجی، وبگاه شما تحت‌تاثیر صفحات داخلی نیز قرار دارد. 
بنابراین اگر می‌خواهید رتبه صفحاتی را كه عملكرد خوبی ندارند ارتقا دهید بهتر است آنها را در اعماق ساختار وبگاه‌تان پنهان نكنید. در بهترین شرایط، هر صفحه از صفحه‌های وبگاه نباید بیش از سه كلیك با صفحه اصلی فاصله داشته باشد. 
با این حال اگر می‌خواهید رتبه صفحه‌ای را كه در اعماق ساختار وبگاه دفن شده است بهبود بخشید، بهترین كار این است كه با بعضی از لینك‌های داخلی به آن اشاره كنید.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }