آخرین خبرها

یادداشت روز/چگونه استقلال قهرمان نیم‌فصل شد؟


سایت بدون – توقف استقلال در اراک فرصت خوبی برای قهرمانی پرسپولیس در نیم‌فصل به‌وجود آورد. پرسپولیس روی کاغذ برنامه آسانتری نسبت به استقلال داشت و انتظار می‌رفت که شاگردان گل‌محمدی قبل از رسیدن به میانه راه لیگ از رقیب سنتی سبقت بگیرند.
اتفاقات هفته چهاردهم اما تمام پیش‌بینی‌ها را به هم زد. تساوی غیرمنتظره پرسپولیس در مشهد حکم فرش قرمزی داشت که استقلال را به سمت قهرمانی نیم‌فصل هدایت می‌کرد. استقلال و سپاهان در هفته‌های گذشته توانسته بودند پدیده را شکست بدهند و تصور می‌شد که پرسپولیس هم از مشهد با سه امتیاز برگردد، ولی تیم گل‌محمدی که با تساوی یک بر یک به رختکن رفت، در نیمه دوم به ندرت توانست دروازه میزبان را تهدید کند.
استقلال با آگاهی از تساوی پرسپولیس به زمین رفت و می‌دانست که با بردن مس قهرمانی نیم‌فصل را تقریباً قطعی می‌کند. انگیزه بزرگتر تیم مجیدی جبران بازی محتاطانه اراک و پاسخ به منتقدانی بود که از استقلال انتظار بازی تهاجمی‌تری داشتند. رویکرد متفاوت استقلال خیلی زود مشخص شد و موقعیت‌هایی که آنها در نیمه اول ساختند تقریباً با هیچکدام از بازی‌های هفته‌های اخیر این تیم قابل مقایسه نبود. در این دقایق یامگا بازیکنی مهارنشدنی بود که بارها مدافع چپ مس را جا گذاشت و خطر ساخت. یکی از این صحنه‌ها منجر به پنالتی اول استقلال شد و در چند صحنه هم توپ‌های خوبی به دهانه دروازه فرستاد که مهاجمان استقلال قدرش را ندانستند.
بعد از تساوی دو تیم در نیمه اول باز هم این فرار یامگا بود که گره بازی را برای استقلال باز کرد و به پنالتی دوم این تیم ختم شد. از این بازیکن فرانسوی که در اولین بازی‌اش مقابل ذوب‌آهن درخشیده بود، انتقاد می‌شد که نتوانسته آن کیفیت بالا را تکرار کند، ولی او مقابل مس نمایش درخشانی داشت و با فاصله بهترین بازیکن زمین بود.
با نتایجی که دیروز رقم خورد، قهرمانی نیم‌فصل استقلال حتی در صورت شکست در بازی هفته پانزدهم قطعی است، با این حال شاگردان مجیدی با همین رویکرد تهاجمی در مسجدسلیمان هم بخت اول پیروزی خواهند بود. هرچند قهرمانی نیم‌فصل اهمیت زیادی ندارد، ولی برای استقلال که در سال‌های گذشته بحران‌های زیادی را پشت سر گذاشته، نشانه خوبی است که در مسیر درستی حرکت می‌کند و با تغییرات مختصری می‌تواند نیم‌فصل دوم را با کیفیت بهتری شروع کند. حفظ شکست‌ناپذیری پارامتر روحی دیگری است که باور قهرمانی را نزد شاگردان مجیدی تقویت می‌کند.
در طرف دیگر پرسپولیس فاصله چندانی با استقلال ندارد و سه امتیاز اختلاف جبران‌ناپذیری نیست، ولی نکته نگران‌کننده برای کادر فنی و هواداران افت کیفیتی است که در مشهد دیده شد و در دقایقی از بازی با تراکتور هم محسوس بود. اگر نوسانات استقلال که در چند فصل گذشته تغییرات زیادی روی نیمکت و درون زمین داشته تا حدودی قابل توجیه است، از پرسپولیس که دو قهرمانی اخیرش با گل‌محمدی بوده چنین نوسانی انتظار نمی‌رود. گل‌محمدی با آگاهی از مشکلات تیمش قطعاً مثل مجیدی برنامه‌هایی برای تقویت تیمش دارد، به شرطی که باز و بسته شدن مداوم پنجره نقل و انتقالات به او اجازه جذب بازیکنان جدید را بدهد.

آرمن ساروخانیان/ ایران ورزشی

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }