آخرین خبرها

یک رییس چه زمانی باید از کسب و کار کنار بکشد؟/وداع با زمان

سایت بدون – هر یك از ما ممكن است در طول عمر كاریمان دچار خطاها یا اشتباهاتی شویم. این موضوع به‌ویژه اگر مسؤولیت كسب‌وكاری را بر‌عهده داشته باشیم، اهمیت بیشتری پیدا خواهد كرد. اشتباهات گاهی فرصت خوبی برای كسب تجربه، رشد و موثرتر شدن است. اما گاهی شرایط به نحوی پیش می‌رود كه مدیریت آن از عهده ما خارج می‌شود. از مهم‌ترین نكاتی كه در هر كسب‌وكار موفقی باید به آن توجه شود این است كه راهبر یا به عبارت دیگر مدیرعامل آن در زمانی كه باید از جایگاهش صرف‌نظر كند و اجازه دهد با جایگزینی فرد دیگری كسب‌وكار با موفقیت به مسیرش ادامه دهد. گاهی اوقات این موضوع می‌تواند كسب‌وكاری كه در آستانه سقوط قرار گرفته را از لبه پرتگاه نجات دهد. اگر شما نیز در جایگاه مدیریتی قرار دارید و به جایگاه‌تان حسابی عادت كرده‌اید، همه چیز برایتان خیلی عادی و آسان جلوه می‌كند و خیلی وقت است كه از خلاقیت و نوآوری خبری نیست، یا به هر دلیلی جایگاه‌تان موجب شده تا سلامتی‌تان به خطر بیفتد، شاید نشانه‌ای است كه وقت آن رسیده میز خود را به فردی تازه‌نفس تحویل دهید. مدیران بزرگی مانند استیو جابز به خوبی می‌دانند چه زمانی جایگاه‌شان را به فرد دیگری تحویل بدهند و حتی چطور فرد جدید را برای پذیرفتن مسؤولیت راهبری كسب‌وكار به‌خوبی آماده كنند. به‌عنوان راهبر و به‌ویژه موسس یك كسب‌وكار، پذیرش صادقانه این موضوع تا حد زیادی دشوار است. اما اگر مدیر با دل و جرأتی هستید، به پیشرفت كسب‌وكارتان بیش از جایگاه مدیریتی خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بدانید چه زمانی پایان عمر راهبری‌تان خواهد بود، با این گزارش همراه شوید و با ده آژیر خطر میز مدیریت آشنا شوید. برگرفته از: Business Insider 1ـ خیلی احساس راحتی می‌كنید
قطعا مسیر طولانی و پرفراز و نشیبی را برای رسیدن به جایگاهی كه امروز دارید پشت سر گذاشته‌اید. اما بین خودشیفتگی و افتخار كردن به دستاوردها تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. زمانی كه احساس خودشیفتگی كنید دیگر انگیزه تلاش بیشتر را نخواهید داشت، احساس دلسردی می‌كنید و به روزمرگی دچار می‌شوید. دیگر در انتظار به‌دست آوردن فرصت‌های جدید نخواهید بود و دیگر برای به‌روز بودن در صنعتی كه در آن مشغول كار هستید تلاشی نمی‌كنید.
راهبران موفق همواره به فكر یادگیری و رشد هستند و همواره خود را به خارج از منطقه امن عادت‌هایشان هدایت می‌كنند. این افراد طی زمان به سمت اهداف دشوارتری كه نیاز به تلاش مضاعفی دارد كشیده می‌شوند و خود را به رویاهایی كه در سر می‌پرورانند، نزدیك‌تر می‌كنند. اگر یادگرفتن، رشد و هدایت كردن خود به سمت اهداف بزرگ‌تر این روزها در مسیر كاری‌تان وجود ندارد، شاید یكی از نشانه‌هایی باشد كه باید به فكر تغییر موقعیت شغلی باشید.

2ـ هدایت تیم كاری بزرگ برایتان دشوار است
یكی از مشكلات رایج كارآفرینان این است كه ممكن است فردی ایده خوبی داشته باشد و بتواند با هدایت تیم كاری كوچكی كسب‌وكاری را راه‌اندازی كند. اما زمانی كه كم‌كم كسب‌وكار رونق می‌گیرد و نیاز به رشد و توسعه پیدا می‌كند، با این مشكل مواجه می‌شود كه نمی‌تواند به خوبی مجموعه بزرگی را اداره و هدایت كند. این موضوع بسیار طبیعی است، زیرا مهارت‌های متفاوتی در اداره مجموعه‌های بزرگ مورد نیاز خواهد بود. زمانی كه هدایت گروه كاری كوچكی را به‌عهده دارید بیشتر به مهارت‌های ارتباطی، ایده‌پردازی و متقاعدسازی نیاز خواهید داشت. در حالی كه برای هدایت مجموعه كسب‌وكاری توسعه‌یافته به طراحی سازوكارهای هدایتی، دید مناسب از بازار و مهارت‌های اقتصادی نیاز پیدا می‌كنید. بنابراین اگر احساس می‌كنید مهارت‌های كافی برای هدایت درست مجموعه‌ای بزرگ را ندارید و تلاش برای كسب این مهارت‌ها نیز نتیجه چندان مطلوبی نداشته، وقت آن است كه به فكر فردی با ویژگی‌های مورد نظرتان باشید.

3 ـ به‌شدت اضطراب دارید
برخی معتقدند كه اضطراب قاتل خاموش است و با توجه به تأثیرات مخربی كه استرس و اضطراب می‌تواند به سلامتی وارد كند این نامگذاری خیلی عجیب هم نیست. اضطراب بیش از حد و كنترل‌نشده می‌تواند بر قلب و عروق، سیستم عصبی، تنفسی، عضلانی اسكلتی و حتی سیستم گوارش بدن اثر مخرب داشته باشد. اضطراب مزمن همچنین بر حال و احوال و قدرت تصمیم‌گیری نیز می‌تواند اثر منفی داشته باشد.اگر به‌طور مداوم احساس می‌كنید كه ذهن پر آشوبی دارید و زمانی كه برای مشكلات احتمالی سلامت‌تان به پزشك مراجعه می‌كنید، علت آن را عصبی شناسایی می‌كند، به احتمال زیاد موقعیت كاری پر استرسی دارید. بنابراین اگر احساس می‌كنید این اضطراب همیشگی كه یا به علت ناتوانی در كنترل اضطراب است یا به‌دلیل تكرر مواجه شدن با موقعیت‌های استراس‌زاست، به‌صورت تدریجی توانایی‌تان را كاهش داده، بهتر است به فكر جایگزین كردن فرد دیگری برای هدایت و قبول مسؤولیت كسب‌وكارتان باشید.

4ـ كمترین همدردی را با دیگران دارید
به عقیده یكی از استادان دانشگاه استنفورد، هرچه جایگاه كاری بالاتری داشته باشید، احتمال خشك و نامهربان برخورد كردن با دیگران در شما افزایش می‌یابد. بر اساس نتایج تحقیقات با افزایش احساس قدرت، افراد بیشتر به فكر خواسته‌ها و نیازهای شخصی‌شان خواهند بود و توجه‌شان به دیگران و نیازهایشان كمتر خواهد شد.
از آنجا كه حس همدلی و همدردی، یكی از مهم‌ترین مهارت‌های مدیریتی است، نوع رفتار شما در برابر دیگران یكی از معیارهای خوبی است كه نشان می‌دهد آیا هنوز راهبر خوبی هستید یا وقت آن رسیده كه از جایگاهتان كناره‌گیری كنید. همدلی در محیط كار وفاداری، تعهد و بازدهی كاری را در محیط كارتان افزایش می‌دهد. هرچه هوش اجتماعی قوی‌تری داشته باشید، موفقیت‌تان در هدایت كسب‌وكار بیشتر خواهد بود. احساس همدلی حتی می‌تواند بر تعامل شما با دیگران نیز تأثیر بگذارد. شما وقتی با همدلی به صحبت‌های فردی گوش می‌دهید در موقعیت مناسب‌تری برای درك گفته‌های آن فرد قرار می‌گیرید. به‌عنوان مثال اگر یكی از كارمندانتان در موقعیتی با مشكل ناتوانی در برقراری تعادل میان كار و زندگی مواجه شود، وقتی به حس همدلی و همراهی به مشكلاتش گوش كنید، می‌توانید ایده‌های مختلفی كه برای حل مشكلش در لحظه به ذهنتان می‌رسد، پیشنهاد دهید و در حل مشكل به صورت فعالانه به او كمك كنید.
همچنین این موضوع درخصوص بازخوردهای مشتریان نیز حائزاهمیت است. اگر نخواهید با گوش باز با این بازخوردها روبه‌رو شوید، هیچ‌وقت نقاط ضعف كسب‌وكارتان را به موقع پیدا نمی‌كنید. از سوی دیگر مشتریانتان نیز به سمت رقیبی كه به نظراتشان اهمیت بیشتری می‌دهد، گرایش پیدا می‌كنند. بنابراین اگر راهبر كسب‌وكار به هر دلیلی حاضر به شنیدن صحبت‌های دیگران با حس همدلی و با نیت حل مشكل نباشد، كسب‌وكار از جهت‌های گوناگونی ممكن است با مشكلات بزرگی روبه‌رو شود.

5 ـ فضای محیط كارتان به‌شدت آسیب‌رسان شده است
یكی از وظایف راهبر و مدیر یك مجموعه كسب‌وكاری ایجاد فضای كاری مثبت و پویا است. زمانی كه در محیط كار فضایی دلپذیر و گرم ایجاد كنید، كارمندان شادتر، باانگیزه‌تر و پربازدهی خواهید داشت. زمانی كه برای حفظ سلامت محیط كار تلاش نكنید و در فضای كار حضور فعالی نداشته باشید، حس تعهد در كارمندان‌تان نیز كاهش پیدا می‌كند. اما چه زمانی فضای كار ناسالم یا به اصطلاح مسموم می‌شود؟ این موضوع می‌تواند متناسب با هر فضای كاری متفاوت باشد اما به‌طور كلی زمانی كه در محیط كار صداقت وجود نداشته باشد، فضای غیبت و شایعه‌سازی فراهم شود و زیرآب زدن با تشویق از سوی مدیران مجموعه مواجه شود افراد به جای افزایش توانمندی‌هایشان به فكر به دست آوردن امتیاز از روش‌های نادرست و غیركاری خواهند بود. در این حالت كم‌كم رنگ و بوی روابط میان كاركنان مجموعه عوض شده و سیاست‌ها و روش‌های كاری نادرست جایگزین كار و تلاش خواهد شد. این راهبر و مدیر مجموعه است كه به نحوه تعامل كاركنان یك مجموعه و عملكردشان جهت می‌دهد.

6 ـ از كار كناره‌گیری كردن امری عادی شده است
خیلی بدیهی است كه در هر كسب‌وكاری كارمندان مختلفی وارد می‌شوند و پس از مدتی از آن كار خارج شده و سراغ موقعیت بهتری می‌روند، اما اگر می‌بینید كارمندانتان مانند افرادی كه در یك كشتی در حال غرق شدن هستند در تلاشند كه به هر نحوی خود را از آن نجات دهند، باید متوجه شوید در هدایتتان حتما مشكلی وجود دارد و مسیر درستی را انتخاب نكرده‌اید.
اگر تا امروز به كارمندانی كه مجموعه‌تان را ترك می‌كردند برچسب غیرمتعهد بودن می‌زدید، وقت آن رسیده كه كمی عمیق‌تر به ماجرا نگاه كنید و ببینید چه دلیلی دارد كه فردی آینده خود را به فردی كه شیوه مدیریتی مناسبی ندارد بسپارد یا در شركتی كار كند كه دیر یا زود قرار است با بحران و شكست روبه‌رو شود.

7ـ كسی در اتاق‌تان را نمی‌زند
مسلما هیچ‌كس زمانی كه روی كاری تمركز می‌كند دوست ندارد با آمد و رفت افراد تمركزش به هم بریزد. اما راهبر یك مجموعه كسب‌وكاری باید همواره برای اعضای تیم كاری‌اش در دسترس باشد تا بتوانند در موارد مورد نیاز به او مراجعه كنند. همچنین باید برای كاركنانش هم نقش مربی و راهنما داشته باشد و هم بتواند انگیزه كافی برای ادامه كار و تلاش را به آنها بدهد. حتی ممكن است از شما انتظار داشته باشند كه با صحبت‌های خود در برخی مناسبت‌ها روشنگر باشید و برای ادامه مسیر سرنخ‌های لازم را در اختیار كاركنان‌تان قرار دهید.
وقتی افراد به‌دنبال نصیحت‌ها و راهنمایی‌هایتان نیستند یكی از نشانه‌هایی است كه دیگر مثل قبل به شما باور ندارند و حس می‌كنند نمی‌توانند برای حل مشكل‌شان از شما كمك بگیرند. حتی اگر اوضاع از این بدتر شود ممكن است ببینید كه كارمندان‌تان به سمت فرد دیگری كه از نظرشان شایستگی بیشتری در مجموعه دارد گرایش پیدا می‌كنند.

8ـ چشمه ایده‌هایتان خشك شده است
برخی افراد حتی زمانی كه سر كار نیستند نیز ذهنشان در حال پرورش ایده‌های جدید و خلاقانه برای رشد و توسعه كسب‌وكارشان است. این موضوع به این معنا نیست كه اگر بخواهید راهبر خوبی باشید باید 24 ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته خود را غرق كار كنید، اما داشتن ذهن خلاق و نوآوری كه همواره به دنبال خلق موارد جدید است كلید برنده‌ای است كه در دست راهبران موفق قرار دارد.
اگر احساس می‌كنید رودخانه جاری ایده‌هایتان خیلی وقت است كه خشك شده و از فكرهای نوآورانه خبری نیست، زنگ خطر دیگری به صدا درآمده است. بنابراین شاید بهتر باشد از افراد خوش فكرتر برای هدایت كسب‌وكارتان بهره بگیرید.

9ـ تمركز كافی ندارید؟
مدیریت و هدایت یك مجموعه یكی از وقتگیرترین شغل‌هاست. زمانی كه هدایت مجموعه‌ای را به‌عهده دارید، باید بتوانید زمان كافی برای دقت به عملكرد كاركنان، علت رفتارهای آنها، نیازها و نقاط قوت هر یك از آنها داشته باشید. باید بدانید كدام نیرو نیاز به تشویق بیشتر دارد یا باید چه كسی را برای حركت در مسیر مورد نظر بیشتر راهنمایی كنید. علاوه بر آن باید از روند انجام كارها و سازوكار هر یك از آنها نیز اطلاعات كافی داشته باشید. اگر به هر دلیلی احساس می‌كنید نمی‌توانید به اندازه كافی برای این جایگاه وقت صرف كنید، شاید بهتر باشد بیش از حد به خودتان فشار نیاورید و آن را واگذار كنید.
شاید احساس كنید كه شرایط آنقدرها هم دشوار نیست و با كمی فشار كاری بیشتر می‌توانید به اوضاع مسلط شوید. اما به خاطر داشته باشید باهوش‌ترین افراد می‌دانند برای چه كاری مناسب نیستند و برای انجام كار به بهترین شكل چقدر وقت و انرژی دارند.

10ـ فرد شایسته‌تری را برای این جایگاه سراغ دارید؟
آیا فرد شایسته‌تری را برای هدایت كسب‌وكارتان سراغ دارید؟ البته پذیرش این موضوع كار ساده‌ای نیست که بگوییم شایستگی كافی را برای جایگاهی كه در آن قرار داریم نداریم؛ اما این موضوع یكی از مهارت‌های مدیریتی مهم است كه فقط كارآفرینان و مدیران بزرگ از آن بهره‌مند هستند. یكی از بهترین مثال‌های این موضوع زمانی بود كه استیو جابز، تمام مسؤولیت‌های مدیرعاملی را به تدریج به تیم كوك، مدیرعامل جدید اپل انتقال داد.
سعی كنید در طول دوران مدیریت‌تان فضایی ایجاد كنید كه فرد شایسته و مناسبی را به‌عنوان نیروی جایگزین در كنار خود پرورش دهید تا هر زمان كه احساس نیاز كردید، بتوانید در مدت مناسبی به‌تدریج مسؤولیت‌ها را به او واگذار كنید و نیروی خوشفكر و تازه‌نفسی را برای دمیدن روح تازه در كسب‌وكارتان جایگزین كنید.
بنابراین به جای نگرانی از به خطر افتادن موقعیت‌تان، هر زمان كه احساس كردید وقت آن شده از میزتان كناره‌گیری كنید، با خیال راحت از این كه كسب‌وكارتان پرشتاب و موفق به راهش ادامه خواهد داد، می‌توانید به خودتان استراحت دهید.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }