آخرین خبرها

12 ماه رویایی با ویرجیل فان‌دایک /داستان تحول یک غول

دیوید مداک

سایت بدون – درست یک سال از نخستین بازی ویرجیل فان‌دایک برای لیورپول می‌گذرد و در این 12 ماه باشگاه بزرگ انگلیسی متحول شده است؛ در این مدت هیچ دفاعی در فوتبال انگلیس کلین‌شیت بیشتری نداشته و هیچ تیمی در میان لیگ‌های بزرگ اروپایی گل کمتری نخورده است. این فصل پاری‌سن‌ژرمن با آن سلطه کسالت بارش بر لیگ یک آماری برابر با لیورپول به جا گذاشته و تنها 10 گل خورده.
اما آمار باورنکردنی وجود دارد درباره اینکه چطور تیم یورگن کلوپ از زمان حضور فان‌دایک متحول شده؛ او با 75 میلیون پوند آمد که برای یک مدافع میانی رکورد جهانی است و آن موقع از سوی بسیاری مورد انتقاد قرار گرفت هرچند حالا همه اذعان دارند این پول درست خرج شده است.
قرمزها فصل قبل تنها یک پیروزی یک بر صفر داشتند اما در یک روند رکوردشکن تا همین جای فصل 2019-2018 پنج تا از این پیروزی‌ها به دست آورده و تنها در یک بازی که پیش افتاده‌اند، نتوانستند برنده از زمین خارج شوند، تساوی یک بر یک در خانه آرسنال در ماه آبان.
مدافع تیم ملی هلند در آمار دفاعی از خیلی جهات در لیگ برتر جلودار است اما شاید فوق‌العاده‌ترین آنها این باشد که هیچ بازیکنی نتوانسته در باشگاه و تیم ملی او را دریبل بزند.
آمار فان‌دایک برای لیورپول در رقابت‌های مختلف به این شرح است: 50 بازی، 23 کلین‌شیت، 44 تکل، 272 دفع توپ، 21 بلوکه، 3643 پاس، 6/88 درصد صحت پاس، 237 پیروزی در نبرد هوایی و 7/71 درصد موفقیت در دوئل‌ها.
برای همین جای تعجب نیست که بهترین مدافع تاریخ لیورپول باور دارد یک اسطوره دیگر در حال تولد است و بازیکن 27 ساله که سابقه بازی در سلتیک و ساوتهمپتون را دارد، در حال تبدیل شدن به یکی از مقتدرترین مدافعان میانی جهان فوتبال است. فیل تامپسون کاپیتان بهترین خط دفاعی تاریخ است که در فصل 1979-1978 لیگ انگلیس که به قهرمانی لیورپول انجامید، در 42 بازی تنها 16 گل خورد که همچنان یک رکورد است. او می‌گوید حضور فان‌دایک باعث شده لیورپول تیم متفاوتی شود نسبت به آن تیمی که قبل از آن هم هیجان‌انگیز بود اما همیشه مجبور بود چند گل بزند تا از پیروزی مطمئن شود: «دفاع تیم عالی بوده و عامل اصلی‌اش هم فان‌دایک محسوب می‌شود. آنها کنترل بازی را در اختیار دارند و سه مهاجم تیم با خودشان فکر می‌کنند نیازی نیست در نیمه اول سه یا چهار گل بزنیم، ما واقعا می‌توانیم به مدافعان و دروازه‌بان تیم اتکا کنیم.»
تامپسون از روزهای حضور فان‌دایک در سلتیک، او را تحسین کرده و می‌گوید او به خوبی پاسخ تردیدهایی که درباره مبلغ انتقالش به وجود آمده بود را داده است. اسطوره آنفیلد منتظر پیشرفت فان‌دایک بعد از انتقال از ساوتهمپتون بوده برای اینکه بتواند نقش سازمان‌دهنده را بازی و به اطرافیانش کمک کند ضمن اینکه از نظر حفظ تمرکز در زمان بیرون آمدن از دفاع بهتر شود. تامپسون می‌گوید فان‌دایک دقیقا همین کار را کرده و فرم جو گومز، دژان لوورن و ژوئل ماتیپ این را نشان می‌دهد: «من شانس عضویت در دفاعی که در فصل 1979-1978 تنها 16 گل خورد را داشتم و چیزی که ما برایش خیلی اشتیاق داشتیم، کلین‌شیت بود. این تیم هم همینطور است. فان‌دایک این فصل پیشرفت زیادی کرده، او بهتر اوضاع را سامان می‌دهد، تجربه‌اش بیشتر شده، همه جا حاضر است و به‌عنوان یک فرمانده همه چیز را تحت کنترل دارد.»
برای مربی آلمانی هیجان‌انگیزتر اینکه در 12 ماه ابتدایی فان‌دایک این اتفاقات خوشایند رخ داده و او با کسب تجربه بیشتر مثل همه مدافعان میانی دیگر بهتر از این نیز خواهد شد. کلوپ گفت: «او ظرفیت فوق‌العاده‌ای دارد، آدم کم‌نظیری است، از نظر فیزیکی قوی است و از نظر تکنیکی همه چیزهایی که از یک مدافع طلب می‌کنید را دارد. خیلی چیزهایش تا به حال خوب بوده و از خیلی جهات می‌تواند بهتر شود، روزهای خوبی پیش رو است.»
این حرف‌ها برای مهاجمان لیگ برتری ترسناک است..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }