آخرین خبرها

5 مشکلی که نوجوانان با آن دست و پنجه نرم می کنند؟

https://kerrymarchment.com/wp-content/uploads/2016/03/KLM-Teenagers.png
سایت بدون -دوران نوجوانی دوران سختی است و اگر دم دستت کمکی نداشته باشی، کمک گرفتن از سخت‌ترین کارهاست. برنامه می‌تو (MeeTwo) دقیقا به همین منظور ساخته شده: برای اینکه شاید کار نوجوانان را راحت‌تر کند، بلکه از پشت صفحه تلفن همراه راحت‌تر بتوانند مشکل‌شان را مطرح کنند.
کاربر می‌تو بدون اینکه معلوم شود کیست سوال‌هایش را می‌پرسد و از آدم‌های شبیه خودش یا دانشجویان رشته روان‌شناسی کمک می‌خواهد. حسن دانشجویان روان‌شناسی این است که در عین تخصص، کم‌سن‌اند و احتمالا با نوجوان بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. البته متخصصان دیگری هم هستند که پشت صحنه پاسخ‌ها را رصد می‌کنند. مشکلات عمده نوجوانانی که از این برنامه استفاده می‌کنند، چیست؟ سوزی گادسان، از بنیانگذاران این پروژه، می‌گوید: «مشکلات کاربران باتوجه به اینکه کجای سال باشیم، فرق می‌کند. مثلا در دوران امتحانات استرس درس بیشتر است و در تعطیلات مشکلات خانوادگی»
آنچه در پی می‌آید روایت خانم گادسان از 5 مشکلی است که 5 هزار کاربر می‌تو (MeeTwo) در ماه اوت امسال بیشتر طرح کرده‌اند.
خانواده – ۱۰۵۵ پرسش
مشکلات خانواده بسیار مهم است و جالب اینکه خانواده‌ها اغلب تمایل ندارند به آن بپردازند. بسیاری از پرسش‌هایی که نوجوانان در مورد خانواده روی برنامه طرح می‌کنند، به درگیری‌های خانوادگی مربوط می‌شود؛ از آزار بچه‌ها گرفته تا ارتباط مادر و پدر با یک فرد دیگر.
از موارد دیگر، خانواده‌هایی با نامادری یا ناپدری است. بچه‌هایی که از سوی خواهر و برادر ناتنی آزار می‌بینند.
مشکل فراوان دیگر، فشار خانواده روی نوجوان به خاطر درس و مدرسه است. این مساله در دوران امتحانات شدیدتر می‌شود.
مواردی نیز پیش می‌آید که نوجوان از خانواده‌ای مرفه تماس می‌گیرد و می‌گوید احساس بدبختی می‌کند و پدر و مادر به او توجه نمی‌کنند.
خاطر درس و مدرسه از مشکلات نوجوانان است
دوستان – ۱۰۳۳ پرسش
رابطه‌های نزدیک دوستی روی شخصیت نوجوان بیش از معلم یا پدر و مادر اثر می‌گذارد. دوست‌ها مثل یک شبکه حمایتی عمل می‌کنند، اما همین دوست‌ها گاهی منبع تنش و استرس شدید می‌شوند.
این مساله به‌ویژه بین دختران حادتر است. بسیار پیش می‌آید که ترکیب دوست‌ها عوض می‌شود و بعضی بچه‌ها تک می‌افتند یا از گروه بیرون می‌مانند.
البته خجالتی بودن هم روی این ماجرا اثر دارد. در دوران نوجوانی تاثیرش هزار برابر می‌شود.
هیچ‌کس نمی‌داند عادی بودن یعنی چه. خیلی‌ها می‌خواهند بدانند واقعا عجیب‌‌وغریب‌اند یا نه. وقتی به آنها می‌گویی عادی‌اند، حال‌شان بهتر و مشکل‌شان خفیف‌تر می‌شود.
رابطه جنسی – ۹۴۷ پرسش
من در نشریات در مورد روابط خاص و مسائل جنسی می‌نویسم. گاهی از سطح ناآگاهی نوجوانان و سوال‌هایی که می‌پرسند، حیرت می‌کنم.
مثلا اولین بار که عادت ماهانه می‌شوند، سوال‌هایی می‌کنند یا می‌پرسند خودارضایی یعنی چه؟ پرسش‌های ساده‌ای که گاهی پدر و مادرها دوست ندارند جواب بدهند و از معلم هم نمی‌شود پرسید.
البته سوال‌های پیچیده‌تر در مورد جنسیت، میل جنسی و گرایش جنسی هم پیش می‌آید، به‌خصوص در سال‌های اخیر این مسائل بیشتر مطرح می‌شود اما در این موارد هم خیلی‌ها صرفا می‌خواهند بدانند عادی‌اند یا نه؟ بعضی‌ها هم کمک می‌خواهند چون تحت فشارند که کاری که دوست ندارند بکنند.
مدرسه – ۷۰۹ پرسش
طبعا مشکلات مربوط به مدرسه با مشکلات دوستان و خانواده همپوشانی دارد ولی سوال در مورد استرس دوران امتحانات هم زیاد دریافت می‌کنیم.
نکته اینجاست که استرس مختص امتحان آخر سال نیست. بچه‌ها مدام تحت فشار امتحان‌های مختلف‌ هستند. بچه‌هایی که درس‌شان خوب است، با امتحان‌ها مشکلی ندارند، ولی آنها که ضعیف‌ترند، برای هر امتحان اضطراب دارند و می‌ترسند نمره قبولی نیاورند. متاسفانه این ترس از شکست در درس عموما با موفقیت در زمینه‌های دیگر مثل ورزش و هنر جبران نمی‌شود.
اضطراب – ۶۳۹ پرسش
موارد اضطراب، دلشوره و وحشت‌زدگی (حمله پانیک) هم زیاد داریم.
بدیهی است مساله اضطراب مرتبط با خانواده، دوستان و مدرسه وجود دارد و جدی است. در بسیاری موارد، بچه‌ها دلیل خاصی برای اضطراب ذکر نمی‌کنند و صرفا می‌گویند مضطربند.
منبع: رویترز

برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }