آخرین خبرها

6 توصیه برای علاقه کردن کودکان به صبحانه

http://static.kidspot.com.au/cm_assets/57329/kid-smoothie-20151127130321.jpg~q75,dx720y432u1r1gg,c--.jpg

سایت بدون -یکی از مشکل‌های رایج بسیاری از والدین، صبحانه نخوردن کودکان است. حذف این وعده غذایی مهم، به‌خصوص در بچه‌مدرسه‌ای‌ها، واقعا مضر است. اگر کودک شما نیز هنگام صبحانه خوردن بهانه می‌گیرد یا اصلا چیزی در این وعده غذایی نمی‌خورد، ۶ توصیه آسان و سودمند برایتان دارم:

١) میز را بچینید: همراه فرزندتان میز صبحانه فردا را بچینید. وقتی او به خواب رفت، مواد فاسدشدنی را دوباره در یخچال بگذارید و صبح، پیش از او بیدار شوید و مانند قبل همه‌چیز را مرتب کنید. کودکتان را ١۵ دقیقه قبل از خوردن صبحانه بیدار کنید.
٢) نوشیدنی اشتهاآور بنوشید: این پیشنهاد دیگری است که به تحریک اشتهای کودک کمک می‌کند. به محض بیدار شدن کودک، یک لیوان آبمیوه به او بدهید.
٣) بوفه‌ای تدارک ببینید: بچه‌ها هم مثل ما دوست دارند تنوع غذا روی میز باشد و از هر ماده غذایی کمی بخورند. نان، بیسکویت، شیر، پنیر، شکلات صبحانه و… روی میز بچینید و با زیرکی بسنجید اشتهای او به چه موادی بیشتر است؟
۴) الگوی خوبی باشید: اگر خودتان صبحانه نخورید و همراه کودک سر میز ننشینید نباید انتظار داشته باشید صبحانه کامل بخورد.
۵) صبح‌ها نان تازه بخرید: بوی نان تازه اول صبح اشتهای همه را باز می‌کند. بیشتر والدین فرصت خرید نان را ندارند؛ پیشنهادم این است که نان را گرم کنید تا بوی آن در خانه بپیچد.
۶) اصرار نکنید: در صورتی که با انجام دادن تمام این کارها باز هم کودک تمایلی به خوردن صبحانه نشان نمی‌دهد، به او فشار نیاورید. از هر گونه بازی حین صبحانه بپرهیزید زیرا کودک باید حس گرسنگی را درک کند. اگر زمان صرف صبحانه کودک تبلت بازی کند یا هر کار هیجانی دیگر، تحریک هیجانی با حس فیزیولوژیک گرسنگی ترکیب می‌شود.

دکتر میترا حکیم‌شوشتری
فوق‌تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان/عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }