آخرین خبرها

pH پوست چیست و چه اهمیتی در حفظ زیبایی و سلامت پوست دارد؟


سایت بدون -امروزه بازار محصولات مراقبت از پوست، سرشار است از پاک‌کننده‌ها‌، تونرها و مرطوب‌کننده‌های متمرکز بر pH، نوارهای pHسنج و حتی سنسورهای pHسنجی که بر پایه تکنولوژی‌های پیشرفته کار می‌کنند. با این‌حال، وقتی درباره محصولاتی صحبت می‌کنیم که ادعای متعادل‌سازی pH پوست به منظور حفظ زیبایی را دارند، متوجه می‌شویم که این ادعاها بیش از هر چیزی ادعاهای بزرگ و عجیبی هستند که ماجرا را پیچیده می‌کنند، درحالی که شاید متخصصان زیبایی و پوست در زمینه‌های مختلفی با هم اختلاف‌نظر داشته باشند ولی همگی بر سر این موضوع توافق دارند که سطح pH پوست برای حفظ زیبایی و سلامت عمومی پوست مهم است بنابراین، پیش از استفاده از چنین محصولاتی باید به چند سوال اساسی بپردازیم؛ pH پوست چیست؟ و چرا برای مراقبت از پوست باید به آن اهمیت بدهیم؟
pH پوست چیست؟ توضیحات علمی و ساده برای مبتدی‌ها
برای اینکه با pH پوست آشنا شوید، ‌باید چند لحظه به کلاس علوم دوران مدرسه برگردید. pH، مقیاسی عددی است که نشان می‌دهد یک ماده چقدر اسیدی یا قلیایی است. در محور مقیاس pH که از 1 تا 14 است، عدد 7 نشان‌دهنده خنثی بودن ماده مورد نظر، عدد کمتر از 7 نشان‌دهنده اسیدی بودن و عدد بیشتر از 7 نشان‌دهنده قلیایی بودن آن است اما این توضیحات چه ربطی به پوست دارند؟
دکتر «آنتونی یوون»،جراح پلاستیک می‌گوید: «pH پوست در حالت عادی باید 7/4 باشد. علم به ما می‌گوید که اگر pH پوست را تغییر بدهیم، میزان سلامت و کیفیت پوست هم تغییر خواهد کرد.» بنابراین،pH پوست اصطلاحی نیست که صرفا مد روز باشد چراکه امروزه دانش‌های مربوط به پوست و زیبایی به این مبحث می‌پردازند که pH پوست چطور می‌تواند بر «پوشش اسیدی» پوست اثر بگذارد. این پوشش، نوعی لایه محافظ نازک روی سطح پوست است که به حفظ اسیدیته پوست کمک می‌کند. طبق اظهارات دکتر یوون، اگر کسی پوشش اسیدی پوست را با کارهای نادرستی مثل استفاده از محصولات شوینده و پاک‌کننده غلیظ دچار اختلال کند، قطعا با پیامدهای ناگواری مواجه خواهد شد، درحالی که اصطلاح «پوشش اسیدی» در سال‌های اخیر دوباره وارد دایره واژگان علمی شده اما ابداع این اصطلاح به سال 1928 میلادی و یکی از اولین مطالعات علمی روی pH پوست برمی‌گردد.
چرا اگر پوست سالمی داشته باشید، محصولات متعادل‌کننده pH پوست اهمیت کمتری می‌یابند؟ با اینکه pH پوست و پوشش اسیدی پوست مهم هستند، به‌هیچ‌وجه راه‌حل مشخص و واحدی برای همه انسان‌ها وجود ندارد. درواقع، مساله بیش از هر چیزی به وضعیت طبیعی پوست افراد وابسته است. دکتر «شریل کارچر»، متخصص پوست می‌گوید که داشتن پوست سالم به عواملی بسیار فراتر از pH متعادل بستگی دارد. به‌گفته او، درست است که برای داشتن پوست سالم باید pH اسیدی مناسبی هم داشته باشید اما اگر پوست شما اسیدی باشد و از پاک‌کننده‌های قلیایی استفاده کنید، پوست شما در عرض چند دقیقه به حالت اولیه خودش بازمی‌گردد». دکتر «کارچر» بر این باور است که pH فقط یکی از هزاران عاملی است که پوست را سالم نگه می‌دارد و درنتیجه تنها عامل، مهم‌ترین عامل یا اساسی‌ترین عامل نیست. این متخصص می‌گوید: «عوامل بسیاری وجود دارند که در افزایش سلامت پوست نقش دارند. پس اگر شما صرفا روی pH پوست تمرکز کنید، عوامل متعدد دیگری را نادیده می‌گیرید که بعضی‌ از آنها قطعا از pH پوست مهم‌تر هستند.»
چرا علاقه‌مندی محققان به موضوع عدم تعادل pHپوست افزایش یافته است؟ دکتر یوون می‌گوید: «یکی از دلایلی که تعادل pH پوست را به موضوعی داغ در مراقبت از پوست تبدیل کرده، می‌تواند پیشرفت‌های علمی در مورد میکروبیوم یا باکتری‌های روده باشد که کنار محافظت از ما در مقابل میکروب‌ها و تجزیه ترکیبات غذایی برای تولید انرژی، اثر خاصی هم برای پوست دارند.» به‌گفته این متخصص، درحال حاضر مبحثی تحت عنوان محور روده‌ـ‌پوست وجود دارد که به ما می‌گوید داشتن روده‌های سالم بر میلیاردها باکتری‌ای که روی پوست ما انسان‌ها زندگی می‌کنند نیز تاثیر دارد پس اگر pH پوست نامتعادل باشد، این محور دوطرفه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به گفته این متخصص، درحالی که بسیاری از افراد در سراسر جهان نسبت به pH پوست، پوشش اسیدی پوست و میکروبیوم حساسیت یا وسواس پیدا کرده‌اند، در دنیای پزشکی چنین حساسیت و وسواسی اصلا وجود ندارد. پرسش اصلی این است که pH محصولات مراقبت از پوست چقدر روی پوست اثربخشی دارند و این اثربخشی چقدر دوام دارد؟ این سوالی است که فکر نمی‌کنم متخصصان پاسخی برایش داشته باشند. اگر از 10 نفر از کسانی که استفاده از محصولات برپایه متعادل‌سازی pH و پوشش اسیدی را توصیه می‌کنند، درباره این موضوعات سوال کنید، به احتمال زیاد هیچ کدام پاسخی برای شما نخواهند داشت. درواقع، نکته این است که گاهی اوقات تحقیقات علمی هم دنباله‌رو وضعیت بازار می‌شوند بنابراین، باید ببینیم که تعادل pH چه نقشی در وضعیت میکروبیوم ایجاد می‌کند. اگر این وضعیت به گونه‌ای باشد که باکتری‌های روی پوست هم تحت تاثیرش قرار بگیرند، احتمالا ما به توضیحی برای ریشه‌های بعضی بیماری‌های التهابی پوست مثل اگزما، روزاسه و آکنه نزدیک شده‌ایم که تاکنون توضیح مشخصی از نظر علمی نداشته‌اند.
دکتر «ترور کیتس» (ناتروپات) که در زمینه عملکرد لایه‌های محافظتی پوست فعالیت دارد، می‌گوید که مواد غذایی هم می‌توانند نقش خودشان را در این موضوع داشته باشند. به‌گفته او، خوردن مقدار زیادی از مواد قندی و محصولات لبنی در طول روز به‌صورت مستمر، تولید سبوم را در پوست افزایش می‌دهد و همین روند می‌تواند پوشش اسیدی پوست را تحت تاثیر خودش قرار دهد. با این‌حال، ترکیباتی که با پوست تماس پیدا می‌کنند نیز نقش خودشان را دارند. اولین ترکیباتی هم که با پوست در تماس هستند، محصولات شوینده و پاک‌کننده محسوب می‌شوند بنابراین، بسیار مهم است که از محصولات شوینده و پاک‌کننده‌ای استفاده کنیم که حالت اسیدی خفیفی داشته باشند.
بهترین راه برای مشخص کردن pH محصولات مراقبت از پوست چیست؟ اگر پوست سالمی داشته باشیم، ضرورتی ندارد که نسبت به pH محصولات مراقبت از پوست نگران باشیم اما اگر مبتلا به بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و آکنه باشیم، بهتر است سراغ محصولات شوینده، پاک‌کننده‌ و مرطوب‌کننده‌ای برویم که pH آنها در محدوده بین 6/4 تا 5/5 قرار بگیرد. با توجه به اینکه pH محصولات مراقبت از پوست در بسیاری از نقاط جهان روی بسته‌بندی این محصولات درج نمی‌شود، می‌توانید نوارهای سنجش pH را تهیه کنید و خودتان محصول مورد نظر را در خانه مورد آزمایش قرار دهید. دکتر «کیتس» می‌گوید: «اگر شما در منطقه‌ای زندگی کنید که آب لوله‌کشی سخت و سنگینی دارد، احتمالا pH پوست‌تان به سمت حالت قلیایی می‌رود.» وجود لک‌های سفید روی ظروف شیشه‌ای پس از شستشو یا وجود رسوبات آهکی روی سردوش حمام، دو مورد از مهم‌ترین نشانه‌های سخت و سنگین بودن آب لوله‌کشی هستند. در این صورت، برای اینکه سلامت پوست خودتان را افزایش دهید و از مشکلات ناشی از تماس با آب سخت و سنگین دور بمانید، می‌توانید از آب میسلار استفاده کنید که از قرن‌ها پیش مورد استفاده زنان فرانسوی بوده است. یکی از مطالعات منتشرشده در Journa- of Clinica- and Aesthetic Dermatology هم نشان می‌دهد برخلاف تصورات دانشمندان در دهه‌های گذشته، امروزه ثابت شده رژیم غذایی رابطه اساسی‌تر و مهم‌تری با سلامت پوست دارد. براساس یافته‌های جدیدتر، رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی گیاهی و با کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده کمتر، برای داشتن پوست سالم بهتر است.
به گفته متخصصان، نگرانی نشان دادن بیش از حد نسبت به وضعیت پوست، یکی از مشکلاتی است که مانع بهبود شرایط پوست می‌شود بنابراین، گاهی اوقات بهتر است که بگذارید عملکردهای پوست به‌طور طبیعی پیش بروند و بیش از حد به فکر دستکاری کردن پوشش اسیدی پوست یا pH پوست نباشید.
ترجمه: راضیه فیضی

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }