خالق داستا‌ن‌های مصور «آستریکس» درگذشت

آلبرت اودرزو، نویسنده و تصویرگر فرانسوی و خالق داستا‌ن‌های مصور «آستریکس» درگذشت. او ۹ سال پیش دست از نوشتن و تصویرگری کشید و کار را به جوان‌ها سپرد. داستان‌های آستریکس و اوبلیکس به ۱۰۰ زبان از جمله به فارسی ترجمه شده‌اند.

سایت بدون -فرقی نمی‌کند که علیه ژولیوس سزار بجنگند یا سوار بر کشتی دست به ماجراجویی بزنند؛ داستان‌های کمیک آستریکس و اوبلیکس برای تمامی کشورها، داستان‌های آشنایی هستند و طرفداران پر و پاقرص خودشان را دارد.

این کاراکترهای دوست‌داشتنی دنیای کمیک استریپ و کارتون را ۵۰ سال قبل، ۲ هنرمند به نام‌های آلبرت اودرزو و رنه گوسینی خلق کردند. بعد از مرگ گوسینی اودرزو همچنان در دنیای این شخصیت‌ها ماند و قلم زد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که این هنرمند ۹۲ ساله، امروز (۲۴ مارس) دیده از جهان فروبسته است. علت مرگ او سکته قلبی در خواب، در منطقه‌ای در نزدیکی پاریس اعلام شده است.

از زمانی که او به همراه نویسنده، گوسینی، اولین آلبوم ماجراهای آستریکس را منتشر کرد، نیم قرن گذشته است و در این مدت میلیون‌ها نسخه از داستان‌های او در سراسر جهان و به ۱۰۰ زبان ترجمه و به فروش رسیده است.

آستریکس به یک پدیده بدل شد؛ بیش از ده فیلم و کارتون از این داستان‌ها ساخته شد و در سال ۱۹۸۹ پارکی تفریحی در نزدیکی پاریس با نام او افتتاح شد. این دو شخصیت چنان در فرهنگ فرانسه ریشه دارند که انتشار سی و پنجمین کتاب از این مجموعه با ضرب سکه‌هایی همراه شده که آستریکس و همراه همیشگی‌اش اوبلیکس را در سرزمین رومن‌ها تصویر می‌کرد.

اودرزو در سال ۱۹۲۷ در یک خانواده مهاجر ایتالیایی در نزدیکی رنس (شهری در ۱۲۹ کیلومتری پاریس) به دنیا آمد. در سال‌های پایانی دهه‌ی ۴۰ میلادی او در حالی که به کوررنگی مبتلا بود، به عنوان یکی از موفق‌ترین تصویرگران در میان همنسلان خود به شمار می‌رفت.

در سال ۱۹۵۱ اودتزو با داستان‌نویس بااستعدادی به نام گوسینی آشنا شد. نخستین نتیجه‌ی این آشنایی خلق نخستین ماجراجویی‌ آستریکس در سال ۱۹۵۹ بود. گوسچینی در سال ۱۹۷۷ و در سن ۵۱ سالگی درگذشت. تا درگذشت او این زوج هنری بیش از ۲۰ کتاب از داستان‌هایشان را منتشر کرده بودند. پس از مرگ گوسینی، اودرتزو دست از کار نکشید و به عنوان نویسنده و تصویرگر به خلق داستان‌های بیشتر از ماجراهای شخصیت‌های محبوبش ادامه داد.

در سال ۲۰۱۱ او که از بیماری آرتروز رنج می‌برد، کار را به همکاران جوان‌تر سپرد. از آن زمان تاکنون دو کتاب دیگر از این مجموعه توسط ژان ایو فری و دیدیه کنراد، منتشر شده است.

کتاب‌های آستریکس در ایران هم به چاپ رسیده است.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب/ بلندهای بادگیر؛ عاشقانه ای دیوانه وار

سایت بدون -بادگیر ترجمه کلمه اسکاتلندی الاصل Wuthering است. این لغت در واقع به معنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *