رئال یک زیدان دیگر می‌خواهد/کار سولاری سخت‌تر است

https://as00.epimg.net/futbol/imagenes/2018/11/12/primera/1542033381_827559_1542033444_noticia_normal.jpg

بن هیوارد

سایت بدون -سانتیاگو سولاری بالاخره انتخاب شد. بعد از آنکه زین‌الدین زیدان از مربیگری رئال‌مادرید استعفا کرد، یکسری مربی‌ها مورد توجه قرار گرفتند، بررسی شدند و در نهایت خولن لوپتگی آمد که ماه گذشته اخراج شد.
این آرژانتینی حالا مربی کامل تیم شده و باشگاه رسما اعلام کرد او که در چهار بازی مربیگری رئال چهار پیروزی به‌دست آورد، تا سال ۲۰۲۱ مربی رئال خواهد بود. پیروزی برابر ملیا، وایادولید، ویکتوریا پلژن و سلتاویگو مقامات سانتیاگو برنابئو را متقاعد کرد که سولاری همان کسی است که می‌تواند باشگاه را به جلو ببرد، واقعیت اما این است که گزینه‌های قابل توجه زیادی وجود نداشت.
یک آرژانتینی دیگر، موریسیو پوچتینو در تابستان از میان گزینه‌ها کنار رفت چون باشگاه تاتنهام اعلام کرد فکر او را نکنند و پوچتینو که آخر فصل قبل قراردادش را تمدید کرده، رفتنی نیست. یورگن کلوپ، یواخیم لوو، ماسیمیلیانو آلگری و جولین ناگلزمان هم «نه» گفتند و مادرید به لوپتگی رو آورد که باعث اخراجش از تیم ملی اسپانیا در آستانه جام جهانی شد و بعد فقط ۱۴ بازی روی نیمکت رئال دوام آورد. رئال بعد آنتونیو کونته را می‌خواست اما این ایتالیایی از جو خصومت‌آمیز رختکن و آمدن وسط فصل واهمه داشت ضمن اینکه درباره شخصیت این مربی ایتالیایی در میان مقامات رئال تردیدهایی وجود داشت.
بنابراین سر و کله سولاری از تیم کاستیا پیدا شد. او پنج سال اخیر را در تیم‌های پایه باشگاه مربیگری کرده بود. این مربی ۴۲ساله که با مادرید قهرمان اروپا شده و کنار زیدان بازی کرده و با این فرانسوی دوست است، چهار بازی ابتدایی را برد تا بهترین شروع یک مربی جدید در تاریخ باشگاه را مال خود کند. بر اساس قوانین لالیگا، مربی موقت می‌تواند دو هفته با این عنوان کار کند و بعد از آن باید ابقا یا جایگزین شود. در فایلی که به لیگ ارسال شد، سولاری تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ به‌عنوان مربی رئال انتخاب شد. قرارداد سولاری مثل لوپتگی تا ۲۰۲۱ اعتبار دارد اما باشگاه امیدوار است او بیشتر از کسی که جایش را گرفته، بماند.
سولاری چهره محبوبی در باشگاه محسوب می‌شود و پرس می‌خواست او را در سال ۲۰۱۶ دستیار زیدان کند، خودش هم برای این لحظه زحمت زیادی کشیده است. در نخستین کنفرانس خبری از سولاری سوال کردند که می‌تواند زیدان دیگری باشد، گفت: «بگذارید زیدان در آرامش بخوابد! او یکی از بهترین‌های رئال است، هیچ صفتی برای توصیفش وجود ندارد، او را تنها بگذارید با بزرگی‌اش و هیچ‌کس را با او قیاس نکنید چون کسی با او قابل مقایسه نیست.»
زیدان در ژانویه ۲۰۱۶ در شرایط مشابهی به نیمکت رئال رسید؛ وقتی رافائل بنیتس بعد از یکسری نتایج ناامیدکننده و بعد از باخت ۴ بر صفر در خانه به بارسلونا در ال‌کلاسیکو اخراج شد. بنیتس کمی بیشتر مقاومت کرد اما او و لوپتگی هر دو بعد از باخت سنگین به رقیب همیشگی کارشان را از دست دادند، بارسلونا در آخرین ال‌کلاسیکو ۵ بر یک رئال را در هم کوبید.
بر خلاف آنچه تصور می‌شد، زیدان باشگاه را متحول کرد و سفیدها را به سه قهرمانی اروپا و یک قهرمانی لالیگا و در مجموع ۹ جام رساند و پرس امیدوار به چنین چرخشی زیر نظر سولاری است.
اما رئال، کریستیانو رونالدو را در تابستان فروخت و کسی را برای جایگزینی این پرتغالی که در ۹ فصل ۴۵۰ گل زده بود از جمله گل‌های حیاتی در لیگ قهرمانان، نیاورد. علاوه بر آن خیلی از بازیکنان این فصل روی فرم نیستند، همچنین خسته جام جهانی هستند ضمن اینکه زیدان ادعا می‌کرد دیگر نمی‌تواند به بازیکنانش انگیزه بدهد.
معمول نیست که در باشگاه‌هایی مثل رئال یا بارسا حتی مربی‌های موفق بیش از سه فصل بمانند و نشانه‌های اولیه، از اثرگذاری مثبت سولاری در تیم خبر می‌دهند. باشگاه به مسیر آمده و در همه رقابت‌ها مدعی است و با توجه به باخت خانگی بارسلونا به بتیس، در چهار امتیازی صدرنشین قرار گرفته.
البته آزمون‌های سخت‌تری در راه است نسبت به ملیا، وایادولید، ویکتوریاپلژن و سلتا، ضمن اینکه بازی تیم باید پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد با وجود نتایج مثبتی که گرفته‌اند.
سولاری روی کاغذ تا سال ۲۰۲۱ فرصت دارد اما در واقع باید زود به موفقیت برسد تا شانس ماندن داشته باشد و این موفقیت شاید به معنای بردن جام باشد. کار سخت از همین‌جا شروع می‌شود.
منبع: استاندارد

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «قاشق ندارد که آش بخورد»

سایت بدون – در قدیم که آش نذری می آوردند بعضی ها بودند که هیچ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *