رابرت دنیرو:آمریکا در حال تجربه شکل اهریمنانه ناسیونالیسم است

https://resize-parismatch.ladmedia.fr/r/625,417,center-middle,ffffff/img/var/news/storage/images/paris-match/culture/cinema/martin-scorsese-netflix-donald-trump-robert-de-niro-se-confie-a-paris-match-1591052/25781279-1-fre-FR/Martin-Scorsese-Netflix-Donald-Trump-Robert-De-Niro-se-confie-a-Paris-Match.jpg

رابرت دنیرو هنگام دریافت جایزه افتخاری جشنواره جهانی فیلم مراکش بار دیگر به سیاست های آمریکا تاخت.

سایت بدون – رابرت دنیرو روز شنبه ۱ دسامبر (۱۰ آذر) جایزه افتخاری خود را از جشنواره جهانی فیلم مراکش دریافت کرد. دنیرو هنگامی که این جایزه را از دستان مارتین اسکورسیزی کسی که او را رفیق، همکار مادام العمر و یکی از بزرگترین موهبت های زندگی اش می نامید دریافت می کرد، اشک از چشمانش جاری بود.

دنیرو پس از دریافت این جایزه به شباهت های میان جشنواره مراکش با ترایبکا؛ جشنواره خودش پرداخت و گفت که هر ۲ جشنواره در سال ۲۰۰۱ در سایه حادثه غم انگیز ۱۱ سپتامبر فعالیت خود را آغاز کردند و هر ۲ جشنواره همواره تلاش می کنند مردم را کنار هم جمع کنند. دنیرو همچنین از جشنواره مراکش به عنوان یک پل فرهنگی میان ملت ها یاد کرد.

بازیگر برنده جایزه اسکار سخنان خود در هنگام دریافت جایزه افتخاری را با انتقاد تند از دولت فعلی ایالات متحده آمریکا به پایان رساند.

او گفت: متاسفانه در کشور من، در حال گذراندن یک دوره عجیب و غریب از ناسیونالیسم هستیم، نه آن نوع ناسیونالیسمی که در آن تنوع جمعیتی مان را ارج بگذاریم بلکه برعکس یک شکل اهریمنی از ناسیونالیسم که مشخصه آن زیاده خواهی، بیگانه هراسی و خودپسندی است که تحت شعار «اول آمریکا» قرار دارد. (اول آمریکا: شعاری در گفتمان سیاسی ایالات متحده آمریکاست که سعی در ایجاد سیاست‌های انزواگرایی دارد)

دنیرو در این نطق نامی از رییس جمهوری آمریکا نیاورد.

این بازیگر سینما اضافه کرد: این در تضاد با چیزی است که ما را امشب به اینجا کشانده است، هنر ملاحظه مرزها را نمی کند، هنر تنوع، اصالت و ایده ها را گرامی می دارد. به اینجا نگاه کنید ما از ۲۹ کشور دنیا گرد هم آمده ایم ما در عشق به سینما و انسانیت متحد هستیم.

این گفته های دنیرو با تشویق حاضران همراه شد.

مارتین اسکورسیزی که در مراسم دیشب جایزه را به رابرت دنیرو دوست و همکار دیرین خود اهدا کرد در مورد استعداد منحصر به فرد دنیرو گفت: او توانایی عجیبی دارد که می تواند حس همدلی مخاطب را با برخی از شخصیت های واقعا وحشتناکی که ایفا می کند برانگیزاند. او بیننده را به انسانیت درون آن هیولاها می کشاند.

اسکورسیزی بیان کرد: باب (رابرت دنیرو) در هشت فیلم از ۱۵ فیلم غیرمستند من بازی کرده است. ما در این فیلم ها سوژه های خشنی را به تصویر کشیدیم که باب تجسم بخش برخی از این شخصیت ها بود؛ بیمار روانی، جامعه ستیز و هر قسم از آن شخصیت هایی که می توانید فکرشان را بکنید، او همیشه کاری می کرد که تماشاگران نتوانند آن شخصیت ها را قضاوت نکنند.

اسکورسیزی همچنین از فرصت استفاده کرد و ناراحتی خود را از فقدان برناردو برتولوچی کارگردان تازه درگذشته ایتالیایی اعلام کرد.

او برتولوچی را الهام بخش خود خواند و گفت که از مرگ وی شوکه و ناراحت شده است.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «کاسه کوزه تو جمع کن»

سایت بدون – در قدیم برای قمار بازی علاوه بر خانه هائی که در آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *