آخرین خبرها

رازهای باستانی /نقشه پیررییس ؛ نقشه ای قبل از کشف جغرافیا

Image result for Piri Reis Map

سایت بدون -یک پوست آهو همه جغرافی دان های جهان را با یک علامت سووال بزرگ را ایجاد کرد .باید قبول کرد که  یکی از نمونه های شگفت انگیز یک نقشه قدیمی جغرافیا است که روی پوست آهو ترسیم شده و قاره های موجود در کره زمین را نشان می دهد. این نقشه که در اوایل قرن هجدهم میلادی در دربار به هم ریخته سلطان عثمانی در کاخ «توپکابی» (که اکنون تبدیل به موزه شده) کشف شد، متعلق به یک افسر نیروی دریایی ترکیه به نام «پیر رییس» بود که در سده شانزدهم میلادی فرماندهی نیروی دریایی آن کشور را برعهده داشت. دو نقشه دیگر نیز متعلق به این  شخص در کتابخانه دولتی «برلین» نگهداری می شود. در حقیقت نقشه های «پیر رییس» که مربوط به سال ۱۵۱۳ میلادی می باشد نقشه اولیه نیست بلکه از روی یک نقشه قدیمی ترسیم شده که اصل آن تاکنون به دست نیامده است! اما حدس زده می شود که اصل نقشه مربوط به یونانی ها بوده است! نقشه پیری رئیس بر روی پوست یک غزال کشیده شده‌است و تاریخ آن به سال ۱۵۱۳ (میلادی) برمی‌گردد.

پیری رئیس در نوشته‌های خود آورده‌است که او این نقشه را از روی نقشه‌هایی که قدمت آنها به ۳۵۶ سال قبل از زادروز برمی‌گردد، کشیده‌است. کارشناسان بر این باورند که نقشه‌های نخستین سال‌ها پیش از این زمان کشیده شده‌اند، همچنین کارشناسان بر این باورند که نقشه‌کشان بعدی از نقشه قدیمی‌تر کپی برداشته و این رویه در خلال گذر تاریخ تکرار شده‌است. خطاهای نقشه پیری رئیس شاید به دلیل اشتباهات کپی برداران باشد. سایر خطاها را نیز می‌شود به تغییرات سطح زمین در طی سده‌های پی‌درپی نسبت داد. در پژوهش‌هایی که توسط یک مهندس نقشه‌کش به نام تونی مالری و نقشه‌کش دیگری به نام والترز (نقشه‌بردار و کارتوگرافر انجمن هیدروگرافیک نیروی دریایی آمریکا) صورت گرفت، نتایج عجیبی کشف شد، در این نقشه بطور بادقت دریای مدیترانه و بحرالمیت و تمام سواحل آمریکای شمالی، جنوبی و حتی کرانه‌های قطب جنوب کشیده شده‌است. نقشه نه تنها حدود قاره‌ها را تعیین کرده بلکه حتی توپوگرافیک‌های داخلی را نیز با دقت نشان می‌دهد.

Image result for Piri Reis Map

نکته عجیب درباره این نقشه آن است که گذشته از دریای مدیترانه  و بحرالمیت، سواحل آمریکای شمالی و جنوبی و سلسله کوههای قطب جنوب – آن هم در دوره ای که عاری از برف و یخ بوده – با تمام جزییات دقیق، روی این نقشه ترسیم شده است. می دانیم که کوههای قطب جنوب تازه در سال ۱۹۵۲ میلادی کشف شد! اگر بنا به گفته دانشمندان قطب جنوب هزاران سال است که از یخ پوشیده شده، می توان به قدمت این نقشه که قبل از دوره یخ بندان تهیه شده پی برد!

این نقشه عجیب که کوهها و قاره ها را از فراز زمین نشان می دهد بیشتر به عکسهای هوایی و ماهواره ای شباهت دارد که از ارتفاع خیلی زیاد از مکانی درست در بالای شهر قاهره گرفته شده است. و به طور یقین تهیه چنین نقشه ای از درون زمین امکانپذیر نیست. به ویژه اینکه می دانیم در آن زمان هنوز هیچ هواپیما یا ماهواره ای اختراع نشده بود. پس این نقشه چگونه ترسیم شده است؟

 

طرفداران نظریه  وجود هستی در کرات دیگر بر این باورند که این نقشه توسط موجودات فضایی هوشمند که در گذشته های دور به کره زمین آمده اند از ارتفاع بالا تهیه شده و بعداً در اختیار زمینیان قرار گرفته است! اگر این نظریه را قبول نداشته باشیم باید گمان کنیم که در هزاران سال پیش تمدن پیشرفته ای در روی کره زمین وجود داشته که تهیه چنین نقشه ای را از ارتفاع بالا امکانپذیر ساخته است. به هرحال نقشه بردار هر کس بوده قادر به پرواز در ارتفاع خیلی زیاد بوده و توانسته است از بالای آسمان نقشه برداری کند… با کدام وسیله؟ هیچ معلوم نیست!

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }