آخرین خبرها

رازهای باستانی / کلیساهای اتیوپیایی که زیر زمین ساخته شده اند

Image result for Lalibela

سایت بدون -اتیوپی با سابقه مسیحیت رسمی از سال ۳۳۰ میلادی، ادعا می‌کند که یکی از قدیمی‌ترین کشور مسیحی جهان است. با اینکه فقر این کشور را به ویرانی کشانده است، باور مسیحی مردم در طول قرن‌ها استوار باقی مانده است و کلیساهای سنگی لالی‌لبا شاهدی روشن بر این موضوع است.

کلیساهای سنگی لالی‌بلا در اتیوپی قرن‌هاست که باعث سردرگمی همه شده است، به جز مردم محلی که سخت باور دارند سنگ‌تراشی این کلیساها کار فرشته‌هاست

Image result for Lalibela

کلیساهای لالی‌لبا، یازده بنای تراشیده شده از سنگ یک‌پارچه هستند که هر کدام به طور چشمگیری به نمای کوهستانی دوخته شده‌اند و ۴۰ تا ۵۰ متر پایین‌تر از سطح زمین قرار دارند. در بخش ورودی کلیساها، حفره‌هایی صلیبی‌شکل حجاری شده است تا نور خورشید به فضای خالی درونی آنها راه پیدا کند.

نظریه‌های متعددی در مورد ساخته شدن این زیارتگاه‌های خارق‌العاده وجود دارد. برخی باور دارند که این کلیساها ساخته شوالیه‌های معبد، گروهی از مسیحی‌های صلیبی‌ هستند که در قرن سیزده میلادی و زمان ساخته شدن کلیساها در قدرت بودند. با این حال هیچ شاهد محکمی مبنی بر نقش صلیبی‌ها در ساختن این زیارتگاه‌ها وجود ندارد.

یکی از فرضیه‌هایی که بیش از همه انتشار یافته و موزه کوچک نزدیک کلیساها نیز همین فرضیه را رواج داده آن است که کلیساها به دستور شاه لالی‌بلا، امپراتور اتیوپی در قرن‌ دوازده و سیزده میلادی ساخته شده‌اند. لالی‌بلا دیدگاهی داشت مبنی بر این که پایتختش، روها، می‌تواند یک روز با اورشلیم به لحاظ شکوه معماری و معنوی رقابت کند. به خاطر همین، او کارگران را مامور کرد تا ۱۱ کلیسای یکپارچه را در یک بلوک صخره‌ی داش آتشفشانی قرمز حک کنند در حالی که سقف آنها همسطح زمین باشد. این روزها، فقط چهار مورد از کلیساهای در دل کوه کنده شده همچنان به صورت کامل پابرجا هستند، در حالی که باقی آنها از سمت صخره تقریبا به هم متصل شده‌اند یا نماهای تجزیه‌ شده (در حال ریزش) دارند. کلیساها توسط یک مارپیچ از تونل‌های زیرزمینی به یکدیگر وصل می‌شوند، که از آبخیزهای طبیعی در عمق زمین سود می‌بردند.

Image result for Lalibela

گفته می‌شود که شاه لالی‌بلا در سال ۱۱۷۸ میلادی به بیت‌المقدس سفر کرده است، یعنی درست پیش از آن که شهر به دست مسلمانان بیفتد. بر اساس این فرضیه، شاه لالی‌بلا کلیساهای سنگی را در امتداد رود اردن در اتیوپی ساخته است تا مسیحی‌ها را به یک ٬بیت‌المقدس نو٬ دعوت کند.

کلیساها از طریق گذرگاه هایی به یکدیگر متصل می شوند و بزرگترین آن ها خانه Medhane می باشد که بیش از ۳۰ فوت ارتفاع، ۱۰۰ فوت طول و ۷۰ فوت عرض وسعت دارد. اما بیشتر نمادهای ساختاری این روستا کلیسای سنت جورج می باشد. این کلیسا که به عنوان یک صلیب شکل گرفته مکانی مقدسی است

امپراطور لالیبلا از سال ۱۱۸۱ تا سال ۱۲۲۱ حکومت کرد. با این وجود کلیسا‌هایی که او ساخته است، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. سالانه هزاران نفر از آن‌ها بازدید می‌کنند و بسیاری از آن‌ها با پای پیاده به این محل سفر کرده و به زیارت می‌پردازند. در واقع می‌توان گفت پادشاه در ساخت اورشلیم جدید موفق بوده است. حتی برای مسیحیانی که ارتودوکس اتیوپی نیستند، نقاشی‌های این کلیسا ارزش بسیار دارد.
هزاران نفر از سراسر جهان برای دیدن تونل‌ها و راه‌های زیرزمینی به اتیوپی می‌روند. زمانی که میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد، یکی از الهام‌ بخش‌ترین این کلیسا‌ها، کلیسای لالیبلا بود که جزء ۱۲ مکانی که توسط سازمان یونسکو تحت محافظت قرار داشته است. هر سال به تعداد گردشگران این کشور افزوده شده است تا این که در سال ۲۰۱۵ شورای تجارت و گردشگری اروپا اتیوپی را بهترین مکان برای گردشگران معرفی کرد. با افزایش گردشگران مشکلاتی به وجود می‌آید، از جمله سازه‌ها در طول زمان فرسایش پیدا خواهند کرد و قیمت پذیرش گردشگران افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

 

لطفا با لمس عکس زیر عضو کانال تلگرامی بدون شوید

Image result for telegram

 

 

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }